Nocne niebo pełne gwiazd to dla wielu osób niecodzienny i zachwycający widok. Właśnie dlatego, tak dużym uznaniem wśród turystów cieszy się Izerski Park Ciemnego Nieba. 

Tajemniczy klimat gór doskonale łączy się z możliwością obserwacji gwiazd. Każda noc jest najpiękniejsza w Nocnym Parku Ciemnego Nieba, ponieważ panuje tu ciemność aż 20 razy większa, niż w terenach zabudowanych. Jeśli zatem planujesz przyjrzeć się zaćmieniu Księżyca, lub obejrzeć spadające gwiazdy, to wyjątkowe miejsce na Dolnym Śląsku będzie doskonałą opcją 

Kilka najważniejszych faktów

  • Park Ciemnego Nieba powstał w 2009 roku w wyniku współpracy polskich i czeskich leśników oraz badaczy. Projekt założony został w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii, a pomysłodawcą był Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego.
  • Powierzchnia parku to 7,5 tysiąca hektara
  • Park leży w dolinie Izery i dolinie Jizerki.

Krótka historia Parku Ciemnego Nieba

Obecnie w Polsce są tylko dwa parki ciemnego nieba. Jeden znajduje się w Izerach, drugi w Bieszczadach. Miejsca te powstały, by chronić rzadkie w tych czasach tereny, które nie są zanieczyszczone światłem. Warto podkreślić, że na całym świecie takich parków jest zaledwie kilkanaście! Dlatego Izerski Park Ciemnego Nieba jest tak niezwykłą atrakcją turystyczną. 

Niebo zanieczyszczone światłem to niestety dla ponad 94% polskiego społeczeństwa codzienność. Wiele miast jest nocą tak jasnych, że zmysł wzroku ich mieszkańców funkcjonuje przez cały czas w trybie „dziennym”. Poza faktem, że w Parku Ciemnego Nieba można odpocząć od sztucznego oświetlenia, podziwiać gwiazdy, drogę mleczną i idealną ciemność, odbywają się w nim też ciekawe warsztaty astronomiczne.

Jak dotrzeć do Parku Ciemnego Nieba?

Do Parku można wybrać się o każdej porze roku — turyści z całej Polski odwiedzają go, aby zobaczyć majestat gwiazd. Aby dotrzeć na miejsce, należy wybrać czerwony szlak Stogu Izerskiego, biegnący do Chatki Górzystów. 

Góry Izerskie pełne atrakcji — doskonały pomysł na urlop dla mieszkańców Dolnego Śląska i nie tylko

Góry Izerskie to wyjątkowy obszar pod wieloma względami. Dzięki niewielkiemu zaludnieniu oraz licznym dolinom, w wielu miejscach panuje doskonała ciemność niezanieczyszczona światłem pobliskich miejscowości. To świetny pomysł na weekendową wyprawę dla miłośników astronomii. Do Parku wybrać się można o każdej porze roku, ale miesiącem szczególnie wartym uwagi jest, na przykład, kwiecień. Podziwiać można wtedy rój meteorów Lirydów, który związany jest z kometą Thatchera. 

Jeśli chodzi o inne atrakcje w Górach Izerskich, są to z pewnością miejscowości takie, jak Szklarska Poręba, czy też Świeradów-Zdrój, z którego można wybrać się na wędrówkę po Głównym Szlaku Sudeckim. Inne polecane atrakcje w okolicy to:

  • schronisko Orle oraz Chatka Górzystów, 
  • schroniska Wysoki Kamień i Stóg Izerski,
  • podróż na najwyższy szczyt Gór Izerskich, jakim jest Wysoka Kopa,  
  • wędrówka na Izerski Stóg (1107 m n.p.m.), 
  • wieża widokowa Sky Walk w Świeradowie-Zdroju, 
  • wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie i Młynicy.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułMłodzieżowy Dom Kultury przy ul. Kołłątaja już po remoncie [ZDJĘCIA]
Następny artykułWroclavia gra z WOŚP: dwa dni pełne zabawy, edukacji i działań prozdrowotnych
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.