Już tylko 1 dzień dzieli nas od inauguracji 21. Festiwalu Millenium Docs Against Gravity we Wrocławiu. Pośród ponad 70 filmów dokumentalnych z całego świata w programie znalazły się również dwie koprodukcje Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

„Olbrzymim powodem do dumy jest fakt, że w programie festiwalu znalazły się dwie koprodukcje Dolnośląskiego Centrum Filmowego, na których premiery szczególnie zapraszam w dwa festiwalowe piątki. Gali otwarcia towarzyszyć będzie projekcja filmu „Ostatnia wyprawa” w reżyserii Elizy Kubarskiej, opowiadającego historię Wandy Rutkiewicz – jednej z pierwszych kobiet świata zdobywającej najwyższe szczyty ziemi, zaś „Przynoszę ci dzikość” w reżyserii Dyby Lach to zapis podróży drewnianą łodzią związanego z Wrocławiem muzyka, Michała Zygmunta, wzdłuż rzek: Bugu, Wisły, Noteci i – wreszcie – ukochanej Odry.” podkreśla Magdalena Klich-Kozłowska dyrektorka Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

„Ostatnia wyprawa”

Polska, Szwajcaria, Nepal, Indie, Włochy, Austria, 2024, 80 min,
reżyseria: Eliza Kubarska

Prawdziwa historia Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach ziemi – opowiedziana przez nią samą. Wanda bez zaproszenia wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę. Reżyserka filmu, która sama jest alpinistką, wyrusza w Himalaje śladami Wandy. Wskazówką do poszukiwań jest audio-pamiętnik bohaterki, znaleziony wśród materiałów archiwalnych. Wanda zaginęła ponad 30 lat temu. Jej ciało nigdy nie zostało odnalezione. Niektórzy twierdzą, że została w klasztorze buddyjskim.

→ Pokazy:
10.05 godz. 19:00 pokaz podczas gali otwarcia i spotkanie z reżyserką i bohaterkami (pokaz z audiodeskrypcją)
19.05 GODZ. 20:30

„Przynoszę Ci dzikość”

Polska, 2024, 72 min,
reżyseria: Dyba Lach

Przytłoczony degradacją ukochanej Odry polski muzyk postanawia przepłynąć tradycyjną, drewnianą łodzią 1300 km, by symbolicznie odzyskać dla niej dzikość. 40-dniowa podróż pozwala doświadczyć pozaludzkiego świata przyrody z perspektywy człowieka, który uważnie słucha. To podróż, która stawia pytania o wolność rzek i ludzi, o relację człowieka z naturą, ekosystemowe splątania oraz wątek dzikości w człowieku.

→ Pokazy:
17.05 godz.19:00 pokaz połączony ze spotkaniem z twórcami i bohaterem
19.05 godz.11:15

Oba filmy to koprodukcje Dolnośląskiego Centrum Filmowego w ramach Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

Festiwal w części kinowej potrwa od 10 do 19 maja. 20 maja zostanie ogłoszony program części online, która startuje 21 maja na mdag.pl i zakończy się 3 czerwca. 

Pełen program wrocławskiego MDAG: https://mdag.pl/21/pl/wroclaw/homepage

FB MDAG Wrocław: https://www.facebook.com/MDAGWroclaw

FB kina DCF: https://www.facebook.com/DCF.DolnoslaskieCentrumFilmowe

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNowy Taras Widokowy w Sky Tower: spektakularne przeżycia w sercu Wrocławia
Następny artykułPierwsza kolejowa makieta Lego na polskim dworcu powstała na Dolnym Śląsku!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.