Noclegownia w Hali Orbita będzie zamknięta. Zniknie 350 łóżek dla uchodźców z Ukrainy

0

W uzgodnieniu z wojewodą dolnośląskim Hala Orbita zostanie wyłączona z listy miejsc noclegowych we Wrocławiu. 350 łóżek, kompletów pościeli – trafi do magazynów przy hali, by w razie potrzeby, w ciągu 10 godzin ponownie uruchomić tam tymczasowe noclegi. 

W sumie Wrocław dysponuje 3 tys. miejsc, kolejnych pół tysiąca jest gotowych do uruchomienia. Obecnie 1500 miejsc pozostaje wolnych.

W ostatnich dniach znacząco spadła liczba uchodźców, potrzebujących noclegu we Wrocławiu. W pierwszych dniach wojny – do punktów noclegowych, jednej nocy trafiało nawet tysiąc osób. Minionej doby niespełna 30.

W tej chwili we Wrocławiu jest 19 miejsc noclegowych. Uchodźcy mieszkają w 10 hotelach i hostelach oraz  w dziewięciu innych punktach:  Stary Terminal Portu Lotniczego, MCS ul. Gwarna, Centrum Kreatywności TALENT, Wratislavia Tower, Grochowa  (dawne V LO ), Hala Orbita, Fundacja Ewangelicka Centrum Diakonii i Edukacji,  Nokia Poland, Dom Studencki Pancernik.

W sumie Wrocław dysponuje 3 tys. miejsc, kolejnych pół tysiąca jest gotowych do uruchomienia, w razie potrzeby. Każdej nocy w punktach noclegowych,  pod opieką miasta jest  1500 osób, drugie tyle – 1500 miejsc-  pozostaje wolnych.

Wojna w Ukrainie trwa już ponad miesiąc i musimy przygotować  się na kolejne tygodnie. W związku z tym chcemy efektywnie wykorzystywać zasoby Wrocławia. W tej chwili nie ma potrzeby utrzymywać Hali jako miejsca noclegowego – skoro wciąż na terenie miasta mamy wolnych półtora tysiąca miejsc w innych częściach Wrocławia – podkreśla Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW.

Hala Orbita wzmocniła listę miejsc noclegowych 14 marca. Zainstalowano tam 350 łóżek, które wypełniły się już pierwszej doby. W ostatnich dniach jednak,  liczba osób nocujących w Hali znacząco spadła. Ostatniej doby zajętych było  ok. 30 łóżek. Po uzgodnieniu z wojewodą dolnośląskim Hala Orbita zostanie czasowo wyłączona z listy punktów noclegowych we Wrocławiu. W ciągu 24 godzin uchodźcy, którzy tam mieszkają, zostaną przewiezieni do punktu przy ul. Grochowej.

Towarzystwo im. Św. Brata Alberta Koło Wrocławskie , które opiekowało się uchodźcami w Hali Orbita, nie kończy współpracy z miastem. Ich doświadczenie i umiejętności zostaną wykorzystane w punkcie noclegowym przy ul. Gwarnej.

–  Początki były bardzo trudne. W Hali Orbita wypełnione były wszystkie łóżka i  mieliśmy pod opieką 350 osób, które doświadczyły wojny. Uczyliśmy się jak mądrze i dobrze im pomagać.  20 osób w kryzysie bezdomności – pracowało każdego dnia na rzecz uchodźców. Pomagało nam także kilkudziesięciu innych wolontariuszy.  Znakomicie układała się  współpraca ze Spartanem.  To pracownicy Hali urządzili piękny kącik dla dzieci i byli zawsze do naszej dyspozycji – mówił Maciej Gudra, kierownik noclegowni im. Św. Brata Alberta.

Wrocław czynnie włącza się w relokację uchodźców za granicę. We współpracy z miastem partnerskim Lille, a także fundacjami i organizacjami pozarządowymi – organizuje przejazdy oraz miejsca pobytu dla uchodźców poza Polską. Wszystkie są wcześniej zweryfikowane, by  uchodźcy trafiali w bezpieczne miejsca. Do tej pory – za granicę relokowano łącznie blisko 600 osób.

Ok. 350  wyjechało do miasta partnerskiego Lille we Francji. Pozostałe  m.in. do Włoch, Holandii, Niemiec czy Hiszpanii. Wczoraj  – 48 osób wyjechało do Szwajcarii.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPosadź drzewko dla swojego dziecka. Rusza kolejna edycja WROśnij we Wrocław
Następny artykuł14 najlepszych atrakcji dla młodzieży we Wrocławiu!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.