Mieszkanie we Wrocławiu – gdzie kupić, jakie wybrać?

0

Wrocławski rynek mieszkaniowy rozwija się bardzo dynamicznie. Stolica Dolnego Śląska to ważny ośrodek akademicki, a także biznesowy, który oferuje nowe miejsca pracy. Dzięki czemu przyciąga też nowych mieszkańców, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jakie mieszkanie wybrać, by nie żałować?

Lokalizacja jak złoto

Siłą napędową wrocławskiego rynku mieszkaniowego są przede wszystkim osoby, które kupują lokale na wynajem. Chcąc uzyskać jak największy zwrot z inwestycji, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko cenę za mkw., ale również i dzielnicę. Oczywiście ważny jest też aspekt komu chcemy wynajmować: studentom, turystom czy może osobom związanym z biznesem? W przypadku tych pierwszych wyposażenie wnętrz nie musi być z najwyższej półki, natomiast kupując mieszkanie pod wynajem dla biznesu, powinniśmy postawić na produkty premium, a to znacząco podwyższy nasz wkład własny.

Jeżeli jeszcze nie wiemy komu chcemy wynajmować, to dobrym wyborem będzie zakup mieszkania w Krzykach. Dzięki bliskiej odległości od centrum (ok. 20 min komunikacja miejską) zakup mieszkania w tej lokalizacji będzie dobrą lokatą kapitału, która nie straci na wartości. Dodatkowo, w tej dzielnicy powstaje wiele nieruchomości, przystosowanych pod tego rodzaju inwestycje, więc na pewno będzie w czym wybierać. Popularność tej dzielnicy potwierdza również Ranking Inwestycji 2019, organizowany przez portal RynekPierwotny.pl, którego użytkownicy wyłonili aż dwie najlepsze inwestycje właśnie w Krzykach.

A może aparthotel?

Pierwsza z nich – Mikroklimat, to aparthotel, czyli apartament, które możemy wynajmować w systemie dobowym tak, jak w hotelu. To bardzo popularne w ostatnim czasie rozwiązanie, z którego chętnie korzysta biznes. Nie tylko w sytuacji wyjazdów służbowych, ale również, w celu przeprowadzenia np. negocjacji.

Lokale tego typu mają zazwyczaj nieduże powierzchnie – od 25 mkw. do maksymalnie 45 mkw. i są zlokalizowane w spokojnych, zielonych dzielnicach, ale z dobrym dojazdem do centrum. Krzyki i zbudowany w tej okolicy Mikroklimat również spełnia powyższe warunki. W pobliżu nie brakuje trenów zielonych jak chociażby Park Skowroni, blisko jest również do Parku Południowego.

Jeżeli postanowimy wynajmować nie tylko dla biznesu, to wybierając Krzyki też nie będziemy stratni. Turystę zadowoli bliskość wrocławskiej starówki, a studenta zlokalizowane w niedalekiej odległości uniwersytety – Uniwersytet Ekonomiczny i Instytut Pedagogiczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Własne cztery kąty

Oczywiście nadal przeważającą grupę klientów stanowią osoby kupujące mieszkanie na własne potrzeby. W miarę możliwości szukają oni lokum o większym metrażu i w relatywnie niskiej cenie. Ważna jest oczywiście również lokalizacja, bo im bliżej centrum, tym łatwiej dostać się do szkoły, pracy czy lekarza.

W takim przypadku Krzyki również mogą okazać się celnym strzałem. Do centrum jest blisko, a średnia cena za mkw. wynosi 7778 zł, gdzie dla porównania ceny w Śródmieściu to 9996 zł za mkw. Plusem będzie również fakt, że w Krzykach dostępnych jest obecnie najwięcej inwestycji, bo aż 62. Porównywalnie, bo 56 nieruchomości znajdziemy na Fabrycznej, ale w tym przypadku nie będziemy już mieszkać tak blisko centrum. Natomiast w Śródmieściu mamy do wyboru 34 projekty deweloperskie.

Co prawda, w większości inwestycji na Krzykach przeważają mieszkania dwupokojowe,  obecnie dostępnych jest 1084 takich mieszkań – najwięcej w całym Wrocławiu. Jednak deweloperzy zauważają potrzeby mieszkaniowe wrocławian i proponują większe metraże. Np. w inwestycji Apartamenty Skowronie, kolejnej wyróżnionej w Rankingu Inwestycji, znajdziemy mieszkania w przedziale 63 mkw. do nawet 114 mkw., które będą idealne dla rodzin z dziećmi.

Peryferie idealne do życia?

Coraz więcej osób decyduje się kupić mieszkanie oddalone o kilka-, a nawet kilkanaście kilometrów od centrum. Wpływ na tego rodzaju wybory, ma oczywiście cena, która zmniejsza się wprost proporcjonalnie od odległości od centrum, ale to nie jedyne przyczyny. Często wybieramy dalsze dzielnice, bo cenimy sobie bliskość natury, ciszę czy też chcemy zapewnić większe bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim. Duży wpływ ma tez coraz bogatsza oferta deweloperów, którzy coraz więcej inwestycji budują na peryferiach.

Sporym zainteresowaniem cieszy się np. Fabryczna, położona ok. 4 km od centrum Wrocławia. Swoim zasięgiem obejmuje liczne osiedla na zachodzie m.in. Popowice, Gądów czy Kozanów. Obecne, to właśnie tutaj możemy znaleźć najlepsze ceny za metr kwadratowy w całym Wrocławiu, średnio to 6683 zł.  Fabryczna posiada też sporą siatkę połączeń zarówno tramwajowych, jak i autobusowych, a także stacje kolejowe – Wrocław Mikołajów i Wrocław Popowice. Dzięki czemu dostanie się do centrum zajmie jedynie kilkanaście minut.

Fabryczna została również doceniona przez użytkowników RynekPierwotny.pl., inwestycja Dorzecze Legnickiej – przy ulicy Małopanewskiej  –  zajęła w nim III miejsce.

Więcej informacji na temat rankingu i powyższych inwestycji:
https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/wroclaw/ocena-q1-2019/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułStartuje Drugi Festiwal Kultury Koktajlowej we Wrocławiu! [SPECJALNE CENY NA KOKTAJLE]
Następny artykułPółkolonie i kolonie z Planetą Robotów! Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat do kreatywnego spędzenia wakacji.
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.