Kinomural na Przedmieściu Odrzańskim już w sobotę. Informacje praktyczne

0

Już w sobotę, 24 września, Wrocław ponownie zamieni się w miasto ruchomych murali. Podczas 4. edycji Kinomuralu, unikatowego wydarzenia łączącego kino i sztukę z tkanką miejską, ponad 70 artystów i artystek z całego świata zaprezentuje swoje prace w 6 lokalizacjach historycznego Przedmieścia Odrzańskiego. Kinomural poprzedzi spotkanie wokół sztuki w przestrzeni publicznej.

Od czterech lat podczas jednego wieczoru kilkanaście tysięcy widzów podziwia gigantyczną galerię pod gołym niebem. Boczne ściany kamienic stają się olbrzymimi płótnami, na których powstają efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideo-artu, przez kino eksperymentalne i różnego rodzaju animacje, po instalacje audiowizualne.

Informacje praktyczne – mapki, ograniczenia w ruchu samochodów, dojazd

Ruchome murale będą wyświetlane 24 września od 19:30 do 22:00 w następujących lokalizacjach: Trzebnicka 19-21, Jagiellończyka 40, św. Wincentego 39a-41a, Niemcewicza 27, Niemcewicza 30b, Ołbińska 16. Program i harmonogram projekcji z podziałem na sety znajduje się na stronie www.kinomural.com oraz w drukowanych ulotko-mapkach, które dostępne są w Cafe Bistro Food Think Tank, Pod Ciśnieniem, w Pawilonie Czterech Kopuł, w budynku ASP Wrocław przy placu Polskim oraz w Punkcie Informacji Turystycznej na Rynku, a  także w Kinie Nowe Horyzonty, Barbarze i Teatrze Muzycznym Capitol.

W dniu wydarzenia mapki najlepiej pobrać w Cafe Bistro Food Think Tank lub Pijalnych znajdujących się w pobliżu tegorocznych lokalizacji. Dodatkowo w Cafe Bistro FTT (otwartym w sobotę aż do 23:00) przy okazaniu mapki Kinomuralu, będzie można otrzymać 10% zniżki na kinomuralowe specjały – dostępne na miejscu lub na wynos. Aby zapewnić najwyższe bezpieczeństwo i komfort doświadczania Kinomuralu 24 września w godz. 19:00-22:15 częściowo zamknięte będą ulice Jagiellończyka (odcinek między Trzebnicką i Niemcewicza) oraz ul. Niemcewicza (odcinek między Jagiellonczyka i Ołbińską). Organizatorzy rekomendują, aby dojeżdżać na Kinomural, korzystając z MPK Wrocław i roweru lub docierać pieszo. Parkowanie aut w pobliżu ścian projekcyjnych i szlaku zwiedzania może być utrudnione. Udział w Kinomuralu jest bezpłatny.

Kinomural 2022 poprzedzi panel dyskusyjny wokół sztuki w przestrzeni publicznej organizowany przez Kinomural i OKRE Development zaplanowany na 23 września na godz. 18:00 w Pod Ciśnieniem (Sudecka 96). W spotkaniu artysty, projektanta i architekta wezmą udział Peter Burr, Paweł Grobelny i Zbigniew Maćków. Rozmowę poprowadzi krytyczka sztuki i kuratorka Kinomuralu, Adriana Prodeus. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: https://app.evenea.pl/event/panelosztucepublicznej/.

Tematyczne ściany, Nick Cave i wydarzenia specjalne

W programie tegorocznego Kinomuralu znalazły się m.in. dzieła artystów z całego świata wybrane przez grono kuratorskie do sekcji głównej, prace wyłonione w otwartym konkursie na audiowizualną interpretację cytatu z utworu Nicka Cave’a pt. „Fireflies” oraz animacje studentów Katedry Sztuki Mediów ASP Wrocław.

Czwarta edycja wydarzenia przynosi nowości w formule programowej. – Po raz pierwszy każda z sześciu ścian projekcyjnych ma swój temat przewodni – mówi Bartek Bartos, dyrektor Kinomuralu. – Ściana na Jagiellończyka to pulsujące fantazje o ciele i umyśle, fascynujące i niepokojące zarazem. Ołbińska to kosmiczne układanki, które tworzą niesamowite struktury. Z kolei ściana na Wincentego udowodni, że to, co różnorodne może stać się harmonijne – dodaje. Ściana przy Niemcewicza 27 to zarówno coroczna audiowizualna Dobranocka na największym ekranie świata, jak i kuratorowana przez Adrianę Prodeus Ściana poetycka, która spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest ruchoma wizualna poezja. Ściana przy Niemcewicza 30b należeć będzie w całości do Petera Burra, nowojorskiego mistrza animacji komputerowej. Wraz z cyfrowymi pracami artysty zanurzymy się w świat gier wideo, poszukamy wyjścia z labiryntu bezkresnych pejzaży, dystopii i migoczących pikseli. Mieszkający na co dzień na Brooklynie Burr pojawi się we Wrocławiu osobiście. Na Trzebnickiej natomiast zobaczymy efekty warsztatów w ramach projektu LAACT (Light as a Creative Tool) Roberta Sochackiego z kolektywu NOKS. Artyści wizualni i dźwiękowi stworzą animację, dla której punktem wyjścia będzie światło – jego obecność w życiu codziennym i znaczenia w sztuce współczesnej.

Organizatorzy szykują dwa pokazy specjalne – kolejną odsłonę „Threshold” Tomka Tryzny i Agaty Bartos, czyli przygód na pograniczu dziejących się w świecie, z którego nagle i dramatycznie zniknął kolor oraz projekt specjalny autorstwa Piotra Bartosa, Filipa Zawady i Konrada Imieli z muzyką Toma Waitsa.

Po raz pierwszy wśród artystów Kinomuralu jury przyzna wyróżnienia finansowe. Dzięki mecenasowi sztuki OKRE Development trzy równorzędne nagrody w wysokości 2000 zł każda trafią do artystów wyłonionych w open callu. Trzy kolejne wyróżnienia w tej samej kwocie – jako Nagroda Prezydenta Wrocławia – powędrują do twórców sekcji głównej. Wyniki obrad jury poznamy 25 września.

Najwyższą jakość projekcji na ścianach kamienic zapewnia m.in. EPSON – partner technologiczny wydarzenia. Kinomural odbywa się dzięki wsparciu Gminy Wrocław.

Pełny program: www.kinomural.com . Oficjalny trailer: https://vimeo.com/747561851

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNa 6 wrocławskich osiedlach TBS będą zainstalowane ładowarki do samochodów elektrycznych
Następny artykułRusza głosowanie na projekty Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego! 30 mln złotych dla osiedli
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.