Kilkudziesięciu wystawców z całej Polski. Po raz czwarty kiermasz ogrodniczy na Partynicach!

0

Schyłek lata to pora powrotów – z wyjazdów, z wakacji, ale też powrotów do swoich ogrodów. Ogrody wrócą też na Wrocławski Tor Wyścigów Konnych na Partynicach, co wydarzy się za sprawą czwartego Kiermaszu ogrodniczego „Pamiętajcie o ogrodach”, kiedy to parkowa przestrzeń Partynic na dwa dni przeobrazi się w miejsce miłe wszystkim wielbicielom zieleni – roślin małych i dużych, kwitnących skromnie i spektakularnie, których wartością mogą być owoce, wygląd, kolor, pokrój, a czasami wszystko to naraz.

28 i 29 sierpnia kilkudziesięciu wystawców z całej Polski przyjedzie ze swoimi starannie hodowanymi i pielęgnowanymi cebulkami ozdobnymi, krzewinkami i krzewami, bylinami, trawami, drzewkami ozdobnymi i owocowymi. Wybór roślin w niecodziennej obfitości powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających amatorów przydomowych ogrodów, ogródków, działek, czy domowych dżungli.

Będą pnącza, krzewy róż, świeże zioła w doniczkach, wrzosy, sukulenty, rośliny egzotyczne, bonsai – a wszystko to w wielu odmianach, znanych i lubianych oraz nierzadko zupełnie nowych i kolekcjonerskich. Takiego zielonego szaleństwa, jak w ostatni weekend sierpnia na Partynicach nie zapewnią nawet największe centra ogrodnicze. W całym tym szaleństwie będzie możliwość rozmów z ogrodnikami, którzy znają swoje roślinki od maleństwa i potrafią na ich temat powiedzieć wszystko, poradzić, doradzić i nauczyć. Nadarzy się doskonała okazja do spędzenia kilku chwil w przyjemnym klimacie i towarzystwie żywej zieleni, radującej wszystkie zmysły.

Dlaczego jesień jest ważna i dobra – dla roślin i ich właścicieli – i dlaczego późnoletnie i jesienne nasadzenia są lepsze? Jesień to drugi szczyt sezonu ogrodniczego. Specjaliści przekonują, że jesienne sadzenie dla wielu gatunków jest bardziej korzystne od wiosennego. Stabilna wilgotność gleby, optymalne temperatury, odpowiednia ilość światła sprawiają, że  rośliny doskonale adaptują się do nowych warunków. Wiadomo – jesień to idealny czas na sadzenie cebulek kwiatowych, ale warto pamiętać, że znakomicie przyjmują się wtedy drzewka, krzewy, byliny czy trawy.

Kiermaszowi ogrodniczemu towarzyszyć będą, jak co roku, stoiska spożywcze z regionalnymi specjałami, takim jak wędliny, sery, chleby, oleje tłoczone na zimno (min. z lnu, czarnuszki, wiesiołka)  i inne artykuły. Warto skorzystać i zaopatrzyć swoje spiżarnie w przysmaki z Podhala, Podlasia i innych rejonów. Nie zabraknie także elementów małej architektury ogrodowej i dekoracji z suszonych roślin.]

Podczas imprezy będą respektowane wszystkie przepisy, ograniczenia i zalecenia wynikające z zagrożenia epidemią koronawirusa, w zależności od obowiązujących aktów prawnych.

Dla zmotoryzowanych klientów przygotowano kilkaset miejsc parkingowych.

Organizatorzy zapraszają w sobotę – 28 sierpnia – w godzinach od 9.00 do 18.00

oraz w niedzielę – 29 sierpnia – w godzinach od 9.00 do 17.00

Wstęp wolny.

Na co warto zwrócić uwagę w ogrodowych poszukiwaniach?

Wśród bylin:

Imponujący wybór! Oto jeżówki purpurowe zaprezentują się w pełni kwitnienia. Będą w odmianach: ‘Delicious Candy’, ‘Green Jewel’, ‘Red Pearl’, ’Big Kachua’, ‘Flamingo’, ‘Golden Skipper’, ‘Julia’, ‘Glowing Dream’, ‘Postman’, ‘Virgin’, ‘Rainbow Yellow’, ‘Aloha’, ‘Tomato Soup’, ‘Carrot Cake’, ‘Delicious Nougat’, ‘Butterfly Kisses’, ‘Cherry Fluff’, ‘Supreme Cantaloupe’, ‘Secret Glow’, ‘Eccentric’, ‘Mini Belle’, ‘Milkshake’,’Hot Papaya’, ‘Southern Belle’, ‘Blackberry Truffle’.

Kwitnące późnym latem i jesienią zawilce japońskie: ‘Prinz Heinrich’, ‘Splendens’, ‘Andrea Atkinson’, ‘Königin Charlotte’, ‘Mont-Rose’, ‘Whirlwind’, ‘Pamina’.

Hibiskusy bylinowe z grupy 'Summerific™’ w podstawowych kolorach: białym, różowym i czerwonym i w odcieniach tych barw. Ich kwiaty osiągają średnicę 15 – 25 cm. Dostępne będą w wielu odmianach, miedzy innymi ‘Perfect Storm’, ‘My Valentine’, 'Midnight Marvel’.

W roli wisienki na torcie – psznogłówki w kompaktowych odmianach: ‘Balmy Rose’, ‘Balmy Pink’,  ‘Balmy Purple’.

Rutewki orlikolistne: ‘Nimbus Pink’  i ‘Black Stockings’; rutewka żółta, odmiana ‘Tukker Princess’, rutewki Delavaya: ‘Splendide’ i ‘Splendide White’.

Pięknokwiat (spolszczona nazwa:  dejnante): Deinante bifida – o białych  i Deinante caerulea – o niebieskich kwiatach, gillenia trójlistna, spigelia ‘Little Redhead’.

Paprocie wietlice:  samicza ‘Dre’s Dagger’ oraz  japońska 'Burgundy Lace’ o zachwycającym fioletowo-srebrzystym ubarwieniu.

Poza tym kirengeszoma dłoniasta o żółtych dzwonkowatych kwiatach, trójlisty  klinowaty i biały wielkokwiatowy.

Liliowce długowieczne, niezawodne,  niewymagające, a przy tym  bardzo dekoracyjne. Pojawią się w wielu odmianach, na przykład: ‘Adamas’, ‘Antique Linen’, ‘Heavenly Pink Buttertly’, ‘Spacecoast Better Late’, ‘Venetian Fringe’, ‘Tiger blood’, ‘Heavenly Angel’, ‘Irresistable Charm’, ‘Lavender Blue Baby’, ‘Macbeth’. Floks wiechowaty, inaczej zwany płomykiem, który sprawdzi się nie tylko w ogrodach o naturalistycznych, ale na każdej barwnej rabacie. Znajdziecie go w odmianach: ‘Green Leaf’, ‘Cleopatra’, ‘Pure Feeling’,  ‘Creme de la crème’. Dziurawce: ‘Miracle Night’ i ‘Miracle Blossom’. Rdest himalajski ‘Fat Domino’. Barbula klandońska – interesujący krzew o pachnących cytrusowo liściach i niebieskich kwiatach z charakterystycznymi długimi pręcikami w odmianach: ‘Dark knight’, ‘White suprise’ oraz ‘Hint of gold’. Krwiściąg ‘Little Angel’ – ciekawa, miniaturowa nowość, tworząca zwarte kobierce. Akant kłujący – śródziemnomorska bylina o dużych, głęboko wyciętych liściach, które są pierwowzorem charakterystycznych ornamentów.

Na pewno mogą zachwycić was trawy, które zaprezentują się w całej okazałości – zależnie od gatunku – z efektownymi pióropuszami lub pięknie wybarwionymi kłosami:

rozplenice japońskie:  ‘Moudry’, ‘Hameln’, ‘Hameln Gold’, ‘Black Beauty’, ‘Red Head’, ‘Autumn Magic’, ‘Burgundy Bunny’.

rozplenice szczecinkowate: ‘Rubrum’ i ‘Fireworks’ oraz rozplenica afrykańska.

Licznie będą reprezentowane miskanty:  ‘Gracillimus’, ‘Malapartus’, ‘Punktchen’, ‘Grazziella’, 'Rotfeder’, ‘Giraffe’, ‘Dronning Ingrid’, ‘Zebrinus’, ‘Strictus’, ‘Morning Light’, ‘Goliath’, ‘Ferner Osten’.

Przykuje wzrok trawa pampasowa, ostnica ‘Pony tails’ (rzeczywiście przypominająca wyglądem ogon kucyka), hakonechloa ‘Aureola’, czy takie rarytasy, jak: miłka okazała, palczatka miotlasta ‘Blue Heaven’, szarobródek syberyjski.

Cebulki kwiatowe

Nadchodzi najlepszy czas na sadzenie cebulek kwiatów wiosennych. Zapowiada się znakomity wybór tulipanów, a wśród nich przebojowe odmiany, tzw. lodowe (ich główki przypominają porcje lodów z bitą śmietaną) i tulipany wielokwiatowe, tzw. rodzinne, które wyglądają jak miniaturowe bukieciki. Nie zabraknie cesarskich koron – czerwonych, pomarańczowych i żółtych: lilii w wielkim wyborze, czy bardzo modnych czosnków ozdobnych.

Pnącza

Na przykład szybkorosnące pnącza o dużych liściach (20 – 30 cm średnicy), nadające się na osłonę  murów, altan i ogrodzeń: miesięcznik dahurski  i kokornak wielkolistny.

Akebia pięciolistkowa o przyjemnie, słodko-korzennie  pachnących kwiatach i jadalnych owocach w odmianach: ‘Alba’, ‘Silver Bells’ i ‘Variegata’.

Miliny żółte, pomarańczowe i czerwone w odmianach: ‘Flamenco’, ’Ursynów’,  ‘Flava’.

Klematisy wielkokwiatowe, np. ‘Maria Curie Skłodowska’ i ’Tajga’.

Klematisy bylinowe , które mogą być zastosowane jako rośliny okrywowe.

Drzewa ozdobne

W tej grupie kiermaszowych propozycji także „zielony zawrót głowy”! Kielichowce – poszukiwane przez kolekcjonerów drzewa o dekoracyjnych kwiatach i urzekającym owocowym zapachu – w odmianach: ‘Athena’, ‘Aphrodite’, ‘Hertlage Wine’, ‘Venus’.

Styrax japonski – prawdziwy rarytas spotykany głównie w ogrodach botanicznych, ale ponieważ jest niewrażliwy na mróz, choroby i szkodniki, może być z powodzeniem uprawiany w naszych ogrodach – wystąpi w odmianach: ‘Evening Lihgt’, ‘Pink Chimes’ i ‘Fragrant Fountain’.

Davidia chinska, czyli drzewo chusteczkowe – dendrologiczna rzadkość, która bez przeszkód może rosnąć w przydomowym ogrodzie.

Hurma Kaukaska zwana hebankiem jagodowym. Jej owoce, nazywane są figami kaki lub mini kaki, bardzo efektownie prezentują się na gałązkach.

Palecznik chiński – kolekcjonerski krzew o niezwykle dekoracyjnych niebieskich owocach.

Parocja perska – zwana żelaznym drzewem, z rodziny oczarowatych, o kwiatach pojawiających się bardzo wczesną wiosną.

Iglaki w różnych wielkościach, odmianach i formach – również kształtowane na drzewka bonsai: sosna pospolita  ’Watereri’ i 'Gold Coin’; sosna kosodrzewina: ’ Varella’, 'Mops’, Mini Mops’, 'Winter Gold’; sosna czarna  ’Green Tower’ i nowa odmiana: 'Summer Breeze’; sosna Schwerina ‘Wiethorst’; sosna koreańska ‘Silveray’; świerk kłujący 'Glauca Globosa’

Mogą zachwycić was krzewy ozdobne

Orszelina olcholistna bardzo rzadko spotykany krzew o puchatych, efektownych kwiatostanach wabiących motyle. Enkiant dzwonkowaty ‘Red Bells’ kolekcjonerski krzew obsypany w czasie kwitnienia różowymi dzwonkami. Dereń kousa ‘Big Apple’– odmiana o dużych kwiatach i obfitym kwitnieniu – już na młodych roślinach. Indygowiec Kiryłowa – propozycja dla poszukiwaczy rzadkich okazów. Niewielki krzew, którego ozdobą są dość duże, motylkowate, fioletowe kwiaty zebrane w grona. Kiścień wawrzynowy ‘Makijaz’ – zimozielony kompaktowy krzew, o zmieniającym się w sezonie ubarwieniu – od zieleni z licznymi kremowymi i pomarańczowymi przebarwieniami, poprzez róż i czerwień do głębokiej barwy bordo. Bez czarny ‘Golden Tower’ – odmiana o zielono-złocistych postrzępionych liściach i kolumnowym pokroju. Kalina wonna – kwitnie przed rozwojem liści – w marcu, często w lutym, a zdarza się, że nawet w grudniu. Kalina japońska ‘Summer Showflake’ – o rozłożonych poziomo gałęziach i pokroju piramidy, kwitnąca nieprzerwanie od maja do września. Sarkokokka Hookera – gratka dla koneserów rzadkich i niebanalnych roślin. Doskonała do cienistych zakątków, a nawet do zadarniania zacienionych fragmentów ogrodu. Guzikowiec zachodni  mało znany i rzadko spotykany krzew o bardzo dekoracyjnych, kulistych kwiatostanach.

Doniczkowe rośliny ozdobne do domu

Rośliny do jakże teraz modnych aranżacji w stylu „miejskiej dżungli”: monstery, kalateee, alokazje, filodendrony, begonie, scindapsusy, trzykrotki, anturia – wszystkie w ciekawych odmianach. Także rośliny owadożerne: kapturnice, rosiczki, muchołówki, darlinktonie. Poza tym kaktusy i sukulenty w niespotykanym wyborze oraz drzewka bonsai – liściaste i iglaste.

Warto zatrzymać się przy ziołach przyprawowych w doniczkach

Jak zwykle nie zawiodą. Pośród bogactwa odmian mięt, bazylii, szałwii będą też cząbry, estragony, kolendry, oregano, majeranki, melisy, rozmaryny, hyzopy, a także bardzo ostatnio poszukiwane ze względu na zdrowotne właściwości – ziele Azteków i werbena cytrynowa. Ziele Azteków to nie tylko słodki zamiennik cukru, ale również roślina o właściwościach  antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych.

Werbena cytrynowa – roślina o cennych właściwościach prozdrowotnych. Napar z jej liści odpręża, redukuje zmęczenie, łagodzi migreny i nerwobóle. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne, wzmacnia odporność. Będą również małe papryczki w doniczkach – ostre i słodkie, kuliste i podłużne, czerwone, żółte, pomarańczowe, fioletowe.

Kiermaszowi ogrodniczemu towarzyszyć będą, jak co roku, stoiska spożywcze z regionalnymi specjałami, takim jak wędliny, sery, chleby, miody, oleje tłoczone na zimno (min. z lnu, czarnuszki, wiesiołka)  i inne artykuły. Warto skorzystać i zaopatrzyć swoje spiżarnie w przysmaki z Podhala, Podlasia i innych rejonów. Nie zabraknie także elementów małej architektury ogrodowej i dekoracji z suszonych roślin.

Organizatorzy zapraszają w sobotę – 28 sierpnia – w godzinach od 9.00 do 18.00

oraz w niedzielę – 29 sierpnia – w godzinach od 9.00 do 17.00

Wstęp wolny.

Wydarzenie: kliknij

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułBezpłatny koncert jazzowy na patio w OVO Wrocław! [Tribute to Joe Cocker]
Następny artykułMolesta zagra koncert we Wrocławiu – jeden z zaledwie pięciu w Polsce!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.