Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym we Wrocławiu? [CIEKAWE INWESTYCJE, CENY MIESZKAŃ]

0

Genius loci Wrocławia nieodparcie przyciąga nowych mieszkańców, co jest intrygującym zjawiskiem biorąc pod uwagę tendencję polskich miast do wyludniania. Ale stolica Dolnego Śląska jest miejscem wyjątkowym – wielu wrocławian przyznaje, że mimo sprzecznych emocji względem miasta jakie im czasem towarzyszą, nie mogliby żyć nigdzie indziej.

Załóżmy zatem, że magia Wrocławia zadziałała i zamierzamy się przeprowadzić. Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym?

Inwestycje z klimatem

Wrocław jest bardzo wdzięcznym polem do działania dla przedsiębiorców, w tym deweloperów. Wspinają się oni na szczyty pomysłowości w zakresie projektów architektonicznych i udogodnień oferowanych klientom. I nic w tym dziwnego – to jest Wrocław, miasto do którego zdążają pielgrzymki fanów twórczości Marka Krajewskiego w poszukiwaniu fascynującego klimatu dawnego Breslau. Stąd też inwestycje w rewitalizowanych kamienicach i budynkach użytkowych, takich jak zjawiskowy Młyn Maria. W ten sposób historyczna tkanka miasta zyskuje drugie życie, a nabywcy wyjątkowe lokum. Oprócz apartamentów w odnowionych kamienicach deweloperzy oferują także na wskroś nowoczesne mieszkania w bezpiecznych osiedlach z całym wachlarzem nowinek technologicznych w zestawie. Przykładem może być inwestycja Futuria, gdzie można nabyć lokum z systemem Smart Home.

Jakie mieszkania kupują wrocławianie?

Podstawowym kryterium wyboru mieszkania okazuje się być lokalizacja. Nowe mieszkania we Wrocławiu powstają właściwie na terenie całego miasta, ale największym zainteresowaniem cieszą się obszary blisko centrum, ewentualnie dobrze skomunikowane. W 2017 r. wrocławianie najchętniej kupowali lokale na Krzykach, uważanych za jedną z najładniejszych i najbezpieczniejszych dzielnic. Pozostałe miejsca na podium zajęły Fabryczna i Psie Pole. W przypadku metrażu decydowało przeznaczenie mieszkania. Do celów inwestycyjnych najczęściej wybierano kawalerki i lokale dwupokojowe, a na potrzeby indywidualne – mieszkania trzy- lub czteropokojowe. Sprzedaje się coraz więcej apartamentów luksusowych, co związane jest z powstawaniem grupy “młodych zamożnych”, specjalistów związanych z branżami IT i nowych technologii. Wrocławianie zaczynają cenić sobie wysoki standard kupowanych mieszkań i części wspólnych osiedli i deweloperzy wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom – coraz częściej wyposażają swoje inwestycje w strefy fitness, czy kluby osiedlowe.

Ceny wrocławskich mieszkań rosną

W 2018 r. średnie ceny za mkw. we Wrocławiu wzrosły o kilkaset zł – dotyczyło to zarówno mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym. Obecnie średnia cena za mkw. mieszkania we Wrocławiu wynosi 7,1 tys. zł, przy czym na ostateczny koszt wybranego lokum może mieć wpływ wiele dodatkowych czynników. Wszystko wskazuje na to, że do końca 2019 r. nie należy się spodziewać obniżek – wpływają na to zarówno wysokie koszty realizacji inwestycji, jak i zaporowe ceny działek w prestiżowych lokalizacjach. Duże znaczenie mają również przedsięwzięcia infrastrukturalne, służące poprawie życia mieszkańców. Nieatrakcyjna dotychczas dzielnica może zyskać w oczach deweloperów chociażby przez budowę linii tramwajowej, zapewniającej płynną komunikację.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułDzienne Domy Pomocy Społecznej w zabytkowym ratuszu we Wrocławiu [ZDJĘCIA]
Następny artykułBezpłatny letnie spacery po Wrocławiu [SPOTKAJ LATARNIKA, POZNAJ TAJEMNICE MIASTA]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.