Hotel Monopol – 100 lat historii i balkon, z którego przemawiał Adolf Hitler

0
fot. Sławomir Milejski
a

Stojący przy ulicy Heleny Modrzejewskiej 2, hotel Monopol, przyciąga wzrok przechodniów. Piękna fasada zaprasza do wejścia, a budynek jako całość, wyróżnia się na tle innych na tej ulicy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Monopol nie jest budynkiem jak większość, Monopol nie był cichym świadkiem historii, lecz wręcz brał w niej czynny udział.

W jego pokojach gościli nie tylko słynni Polacy, ale też i osobistości świata wielkiej polityki. Monopol to kolejny fragment ze złożonej układanki jaką jest historia Wrocławia. 

Powstanie hotelu

Historia Monopolu rozpoczęła się w 1892 roku, gdy na miejscu cmentarza i klasztoru, bankier Wallenberg Pachaly i architekt Karl Grosser, wybudowali dom handlowy wraz z hotelem. Grosser osobiście zaprojektował budynek zgodnie z obowiązującymi wtedy trendami. Od samego początku Monopol miał być miejscem luksusowym, postawionym z myślą o goszczeniu zamożnych osobistości Europy. 

Pierwotnie hotel miał zaledwie 69 pokoi, na które składało się 46 pokoi dwuosobowych, 21 jednoosobowych i tylko 2 apartamenty. Najmniejsze z nich miały około 10 m², a apartamenty liczyły sobie aż 36 m². W części stanowiącej dom towarowy mieściła się redakcja najpopularniejszej wówczas gazety Berliner Tageblatt i Handelszeitung.

Budynek hotelu już po otwarciu robił wrażenie na przechodniach. Grosser, który był zarówno właścicielem jak i projektantem budynku dał upust swojemu talentowi, co zaowocowało budynkiem (wtedy) nowoczesnym i imponującym pod względem wykończenia i architektonicznych detali. “Na niczym nie oszczędzałem” słowa tak często powtarzane przez Hammonda, twórcę filmowego Parku Jurajskiego, zdecydowanie mogłyby być słowami Grossera, bo zarówno on jak i jego wspólnik w Monopol zainwestowali ogromną, jak na tamte czasy, sumę pieniędzy szacowaną na około 600 tys. marek. 

Słynni goście

Jeśli wpiszecie “hotel Monopol Wrocław” w wyszukiwarkę google, to oprócz strony hotelu i innych stron z możliwością rezerwacji noclegu szybko znajdziecie wpisy, które przy nazwie hotelu stawiają nazwisko Hitler. Nie ma, co ukrywać, że Adolf Hitler jest najbardziej znanym gościem hotelu. To właśnie specjalnie dla niego w 1937 roku dobudowano balkon nad wejściem głównym, aby mógł przemawiać do mieszkańców Wrocławia, czy też Breslau, jak wtedy nazywano Wrocław. Ciekawostka, Hitler mieszkał w pokoju nr 113. 

Jakieś 20 lat później kolejny gość hotelu skorzystał z hitlerowskiego balkonu, a był nim Jan Kiepura. Tym razem jednak z balkonu niósł się piękny i miły dla ucha głos polskiego śpiewaka, a nie emocjonalne okrzyki nazistowskiego dyktatora.

W Monopolu w 1948 roku, podczas Światowego Kongresu Intelektualistów, mieszkał malarz Pablo Picasso, który stworzył wtedy swojego Gołębia Pokoju. Przy okazji tego samego wydarzenia w hotelu rezydowali m.in. Irene Joliot-Curie oraz literacki laureat Nobla Michaił Szołochow.

Wśród innych znanych gości hotelu możemy znaleźć nazwiska takie jak:

  • Pierce Brosnan
  • Pedro Almodovar
  • David Gilmour
  • Marlena Dietrich
  • Ewa Demarczyk
  • zespół Queen

Monopol na wielkim ekranie

Po wojnie czar hotelu Monopol ujął polskich filmowców, tym samym stając się scenografią wybitnych produkcji filmowych. Kręcono tu Popiół i Diament w reżyserii Andrzeja Wajdy, Lalkę Hasa, Stawkę większą niż życie i to tu rezydował Piotr Fronczewski jako Konsul.

Monopol dziś

W 1984 roku hotel został wpisany na listę zabytków, mimo to tętni życiem do dziś. 

W 2007 roku Monopol trafił w ręce nowych właścicieli, którzy przeprowadzili generalny remont obiektu. Nad projektem czuwał krakowski architekt Marcin Stępniewski-Janowski. Prace trwały ponad 2 lata. W tym czasie na dachu powstały tarasy widokowe, dzięki którym goście hotelowi będą mogli podziwiać panoramę miasta. Wnętrze hotelu zostało zmodernizowane, ale z poszanowaniem dla jego niepowtarzalnej historii. Zachowana lub odnowiono wiele z pierwotnych detali i  chociaż inwestorzy nie chcą podać dokładnej kwoty, jaką pochłonął remont, to szacuje się, że mogło to być nawet kilkanaście milionów złotych. 

Wydarzenia na weekend we Wrocławiu
Fot. Anna Kliszcz

 Hotel został ponownie otwarty 18 kwietnia 2009 roku. Goście mogą korzystać z 121 pokoi, 4 sal konferencyjnych i 2 restauracji. Od tego czasu pięciogwiazdkowy Monopol znów zachwyca, jednak zgodnie z planem pierwotnych właścicieli, głównie zamożną klientelę. 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPomysł na weekend: Z Wrocławia na Koniec Świata w 1,5 godziny
Następny artykułCo zrobić z jedzeniem, które zostanie Ci po Świętach? Nie wyrzucaj, podziel się [MAPA MIEJSC]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.