Gry miejskie we Wrocławiu – jak urozmaicić sobie życie w mieście

0
fot. Kocham Wrocław

Gry miejskie mogą być rozwiązaniem na wiele naszych problemów. Praca, studia, obowiązki. Codzienne szare życie może przytłoczyć, jeśli nie damy sobie szansy na oddech świeżego powietrza i zmianę tempa. Zaś tempo zmienia się najlepiej, zmieniając całe swoje życie! Niemożliwe, prawda? Nawet jeżeli taka zmiana może zająć całe wieki, to chwilowe wcielenie się w kogoś kim nie jesteśmy jest bardzo możliwe. Nie potrzeba nam do tego też angażu filmowego, a starczy zwykły udział w jednej z wrocławskich gier miejskich!

CZYM JEST GRA MIEJSKA?

Gry miejskie to oryginalny sposób na aktywne spędzanie czasu, dogłębne poznanie miasta i świetną zabawę. Czasami drużynowo, czasami samodzielnie, często z pomocą smartfonów, map czy tajemniczych wskazówek. Gra ta, jak każda inna, stawia uczestnikom określony cel do osiągnięcia w ograniczonym czasie. Uczestnik następnie dostaje wskazówki w różnych formach, miejsca na mapie do których musi dotrzeć i często zagadki do rozwiązania w trakcie. I w ten sposób zaczyna się przygoda w tej niesamowitej mieszance happeningu i RPG, w której możemy całkowicie wkręcić się w najróżniejsze scenariusze i role aktorskie, a często i nawet wygrać wspaniałe nagrody. We Wrocławiu środowisko gier miejskich naprawdę ma czym się pochwalić, najróżniejsze gry organizowane są przez cały rok. Poniżej możecie znaleźć listę kilku z najciekawszych propozycji Wrocław ma do zaoferowania.


MAFIA WROCŁAW

fot. mafia-wroclaw.com

Kto nie marzył chociaż raz o ciepłej Sycylii, eleganckich fedorach i braterskiej więzi z Donem? Gra miejska Mafia Wrocław realizuje te wszystkie marzenia rodem z Ojca Chrzestnego! Mroczne alejki, mgliste strzelaniny, tajemnicze zniknięcia. Dreszcz emocji, gdy wróg z białą rękawiczką pojawia się w zasięgu twojego wzroku. Ekscytacja, kiedy z pomocą informatorów wreszcie odnajdziesz swoją ofiarę. Mafia jest jedną z najpopularniejszych i największych gier miejskich we Wrocławiu, a każde miejsce może okazać się naszym ostatnim. Gra organizowana jest w edycjach, odbywa się raz w roku, trwa około miesiąc między marcem, a kwietniem. Zapisy zaczynają się w okolicach lutego. Idea jest prosta, ale też ekscytująca – wraz z początkiem gry każdy gracz dostaje “cel” do “zabicia” i w tym samym czasie jest też “celem” któregoś z innych graczy. Akcja obejmuje całe miasto, a wygrywa osoba, która wyeliminuje najwięcej ofiar i sama nie da się zabić. Mafia jest świetną zabawą dla każdego i na pewno ożywi monotonię codziennego życia we Wrocławiu. Nie daj się podejść!

Strona zeszłorocznej edycji:

http://www.mafia-wroclaw.com/index.php


GRY NA ZAMÓWIENIE

fot. L. Bera (Exploring Events, „Morderstwo w Breslau”)

Jeżeli po twojej głowie kręci się pomysł na konkretną zabawę, możliwe jest zamówienie własnej gry miejskiej stworzonej specjalnie dla ciebie. Wystarczy zebrać grupę przyjaciół i skontaktować się z jedną z firm, które zajmują się organizacją happeningów i gier miejskich we Wrocławiu. Istnieje również wiele ofert stałych zabaw miejskich dla określonej liczby osób, które organizowane są na zamówienie w wyznaczonym terminie. Można między innymi wziąć udział w niestandardowej podróży w czasie w grze “Odkryj Wrocław” czy też cofnąć się do okresu manifestacji robotniczych w grze “Precz z komuną”. Opcja idealna na miły, aktywny wieczór z rodziną czy też grupą znajomych. Kto wie, może część z was znajdzie też nowe powołanie życiowe w improwizacji aktorskiej.

http://exploring.pl/

http://www.trainingame.pl/portfolio-items/gry-miejskie-1/

http://cityadventure.pl/wroclaw/


GRY MOBILNE

Jeżeli zaś myślimy o zabawach “na już”, takich na wyciągnięcie ręki, bogata oferta mobilnych gier miejskich we Wrocławiu zadowoli chyba każdego. Mobilne gry różnią się od klasycznych tym, że do zabawy potrzebny jest telefon wraz z wgraną aplikacją ActionTrack. Ma to swoje plusy – do gry miejskiej dochodzi tym samym wiele ciekawych elementów i – co najważniejsze – w wiele z nich można grać samemu w każdym momencie. Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu ma w swojej ofercie kilka stałych projektów, jak i happeningi mające miejsce w danych terminach. Na zwycięzców często czekają atrakcyjne nagrody, a na całą resztę – masa zabawy. Kilka przykładów dostępnych mobilnych gier miejskich:

Reguła Meyera

fot. MBP we Wrocławiu

Gra inspirowana kryminałami Katarzyny Bondy. Wcielamy się w rolę wrocławskiej profilerki, a naszym zadaniem jest znalezienie odpowiedzi na jedno kluczowe pytanie – kto zamordował dziennikarkę w Parku Staromiejskim. Podróż w drodze do prawdy wypełniona jest tajemnicami, wyzwaniami i ekscytującą zabawą. Kto jest mordercą? Dlaczego? Czy zdążysz odkryć prawdę, nim będzie za późno?

Ksenobójcy

fot. MBP we Wrocławiu

Fabuła opiera się na motywach „Gry Endera” Orsona Scotta Carda. Uratuj Ziemię przed Formidami i spaceruj po Wrocławiu jednocześnie! Atrakcją tej gry są niewątpliwe przemyślane zadania oraz zróżnicowane ścieżki i zakończenia, które zmieniają się w zależności od naszych decyzji i działań. Nie czekaj i zostań bohaterem już teraz, reszta życia powinna pójść z górki po takim walecznym osiągnięciu.

Dziwoludy

fot. MBP we Wrocławiu

Gra miejska oparta na powieści Krzysztofa Piskorskiego „Poczet dziwów miejskich”. W mieście żyją niegroźne stworzenia – dziwoludy. Coś się jednak zmieniło – ostatnio zrobiły się niespokojne, przeszkadzają mieszkańcom i utrudniają im życie. Zniknął bowiem ich przywódca, naszym zadaniem zaś jest jego odnalezienie i przywrócenie spokoju we Wrocławiu. Klimatyczne urban fantasy, wspaniałe doświadczenie dla każdego.

Więcej informacji:

http://www.biblioteka.wroc.pl/home/2013-10-17-10-18-39/gry-miejskie


WROCŁAWSKIE GRY MIEJSKIE

Trzeba pamiętać, że oferta gier zmienia się z każdym dniem. Wydarzeń jest sporo, trwają krótko, często organizowane są nowe zabawy. Fanpage Wrocławskie Gry Miejskie jest wygodnym miejscem na trzymanie ręki na pulsie. Można tu znaleźć zapowiedzi wielu gier odbywających się w mieście, ale również improwizacji i wydarzeń teatralnych, które często mają charakter role-play, więc dla fanów gier miejskich i happeningów będą również wspaniałą atrakcją. Gry miejskie często odbywają się też z okazji różnych wrocławskich festiwali, świąt czy też konwentów, więc trzymajcie oczy szeroko otwarte! Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się wydarzenie fabularne naszych marzeń.

https://www.facebook.com/WroclawskieGryMiejskie/


REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA

Wychodząc za to poza temat klasycznych gier miejskich, jest też opcja nieco odmienna, lecz w podobnej konwencji – rekonstrukcje historyczne. We Wrocławiu działa wiele grup rekonstrukcyjnych, które zajmują się różnymi okresami historii. Przeżycie na pewno niesamowite, szczególnie dla fanatyków historii, ale i nie tylko. Jest to niesamowita okazja, aby na własnej skórze doświadczyć podróży w czasie. Trzeba też pamiętać, że grupy rekonstrukcyjne skupiają się na autentycznym oddaniu rzeczywistości, więc odpowiedni strój i wiedza historyczna są konieczne, jeżeli chcemy do którejś z nich dołączyć. Poniżej przykłady prężnie działających grup we Wrocławiu:

http://www.festungbreslau.wroclaw.pl/main.php

http://www.militarniwroclaw.pl/


APLIKACJE KOMÓRKOWE

fot. Pokemon GO

Każdy z nas pamięta chyba ten ogromny hype, jaki wywołała gra Pokemon GO. Tego typu aplikacje nie są może mobilnymi grami miejskimi, ale są do nich podobne w wielu względach. Przede wszystkim, są to gry terenowe, czyli postęp w grze wymaga sporej ilości ruchu z naszej strony. Oferta aplikacji jest bogata, a zabawa z nimi związana niezapomniana, szczególnie jeżeli gramy w drużynie. Oprócz Pokemon GO, przykładami aplikacji komórkowych tego typu są m.in.:

Ingress – w grze rywalizują dwie frakcje, niebieski Ruch Oporu i zieloni Oświeceni. Walczą oni o to jak najlepiej wykorzystać rozrzuconą po Ziemi energię XM. Zadaniem gracza jest zdobywanie jak największych terenów dla swojej frakcji poprzez zakładanie portali i łączenie ich w trójkąty, tzw. pola oraz niszczenie portali przeciwników.

Zombies, Run! – śmieszna i zdrowa gra, której głównym zadaniem jest zachęcenie graczy do wysiłku fizycznego. Budujesz bazę, wypełniasz misję, zdobywasz medale – a wszystko to jako ciekawy system motywacyjny do joggingu. Jeżeli chcecie zabrać się za bieganie, ale macie problemy z rozpoczęciem takiego wysiłku, Zombies, Run! na pewno doda wam niezłego kopa.

fot. Zombies Run

CodeRunner – gra, w której wcielamy się w rolę agenta rządowego. Chcieliście kiedyś zostać szpiegiem? A może hackerem? Aplikacja ta daje nam taką możliwość. Dostajemy tajne misje do wypełnienia, szpiegujemy wrogich agentów i hackujemy systemy miejskie. Najwyższy czas samemu przeżyć wszystkie filmy akcji z dzieciństwa i pobawić się w rekonesans.


A jakie gry miejskie są waszymi ulubionymi? A może braliście już w którejś z nich udział i chcecie podzielić się wrażeniami? Piszcie w komentarzach.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOne Love Music Festival we Wrocławiu [PROGRAM]
Następny artykułOtwarcie Parku Mamuta na Oporowie