Filmy i seriale kręcone we Wrocławiu. Wrocław w kamerze

0
fot. DreamWorks Pictures

Światło! Kamera! Akcja! – Te słowa kojarzone są w Polsce głównie z Warszawą, bądź Łodzią. Jednak Wrocław podobnie jak powyższe miasta również ma bogatą historię filmową. W naszym mieście gościliśmy wielu wspaniałych artystów związanych z kinematografią – Steven Spielberg, Marek Koterski czy Andrzej Wajda, to tylko niektórzy z nich.

W tym artykule dowiecie się jakie filmy i seriale zostały nakręcone wśród wrocławskich ulic.

Popiół i diament

Kultowy film Andrzeja Wajdy zrealizowany na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem. Ekranizacja powstała w 1958 roku opowiada o powojennej historii młodego żołnierza AK, który traci wiarę w sens walki zbrojnej przeciw komunistom. W filmie zagrali tacy aktorzy jak: Bogumił Kobiela, Ewa Krzyżewska czy odtwórca świetnej głównej roli Zbigniew Cybulski.

Wrocław odegrał niemałą rolę w tym filmie. Produkcja powstawała we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych nr 2, a opracowanie muzyczne powierzono Filipowi Nowakowi – kierownikowi Kwintetu Rytmicznego Polskiego Radia we Wrocławiu. Same zdjęcia również kręcone były w naszym mieście. W filmie możemy zobaczyć sceny z hotelem „Monopol”, a wiadukt nad ulicą Zielińskiego posłużył jako sceneria do jednej z kultowych scen z produkcji.

tablica pamiątkowa uwieczniająca kadr z filmu "Popiół i diament"
Tablica pamiątkowa uwieczniająca kadr z filmu „Popiół i diament”

Most szpiegów

Największa i najbardziej rozpoznawalna produkcja na świecie kręcona częściowo we Wrocławiu. Steven Spielberg, Tom Hanks i 40 milionów dolarów budżetu – obok takiego przedsięwzięcia wrocławianie nie mogli przejść obojętnie. Nasze miasto w filmie otrzymało „rolę” powojennego Berlina. Sceny kręcono głównie na Nadodrzu – w okolicy ulic Ptasiej,  i Kurkowej. Oraz na Przedmieściu Oławskim – ul. Miernicza. Scenografię, którą przygotowywano około miesiąca stanowiły wrocławskie kamienice.

Na budynkach namalowano niemieckie napisy, pojawiły się także szyldy i reklamy w powojennym stylu. Mieszkańcy Wrocławia musieli zdjąć wszystkie współczesne elementy z elewacji, a wygląd samych kamienic postarzono. Wiele konstrukcji zostało dobudowanych, między innymi w naszym mieście stanął fragment muru berlińskiego. Wrocław nosił przez jakiś czas pamiątkę po filmie – był nią mural z logiem Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec.

ul. Kurkowa
ul. Kurkowa

Belfer

Jest to jeden z najlepiej ocenianych seriali polskich ostatnich lat. Emitowany od 2 października 2016 roku. Wrocław brał udział przy zdjęciach do drugiej serii kręconych od kwietnia do lipca 2017. W serialu grają jedni z najpopularniejszych aktorów polskich: Maciej Stuhr, Magdalena Cielecka oraz Robert Gonera to tylko nieliczni z nich.

Serial opowiada o prywatnym śledztwie nauczyciela w sprawie śmierci uczennicy. Plan serialu rozgrywa się w gmachu Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. W serialu znajdziemy także scenerię z okolic Biblioteki Uniwersyteckiej czy Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej
Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

Wszyscy jesteśmy Chrystusami

Wrocław grał również w słynnym dramacie Marka Koterskiego z 2006 roku. Film opowiada o ciężkim dzieciństwie Sylwestra Miałczyńskiego spowodowanym nałogiem swojego ojca. Główne role w produkcji przypadły Markowi Kondratowi i Andrzejowi Chyrze.

Zdjęcia do filmu powstały w okresie od czerwca do sierpnia 2005 roku. Sceny z Wrocławia kręcone były na Ostrowie Tumskim.

Ostrów Tumski
Ostrów Tumski

Lalka

Stolica Dolnego Śląska odegrała niemałą rolę w ekranizacji powieści Bolesława Prusa. Sceny z filmu były kręcone we Wrocławiu w dwóch miejscach. Pierwszym z nich była ulica Skarbowców i jej okolice. Aby zimitować wygląd XIX wiecznej Warszawy zbudowano w tam drewniane dekoracje.

Na ich tle swój kunszt aktorski pokazali między innymi Mariusz Dmochowski i Beata Tyszkiewicz. Drugim miejscem był wspominany już wcześniej hotel „Monopol” przy ulicy Świdnickiej. Budynek posłużył do nagrania scen secesyjnych wnętrz.

Hotel Monopol
Hotel Monopol

80 milionów

W przeciwieństwie do opisywanych poprzednio produkcji film Waldemara Krzystka nakręcono w całości we Wrocławiu. Nic w tym dziwnego, ponieważ produkcja opowiada o spektakularnej akcji ratowania związkowych pieniędzy Solidarności – tytułowych 80 milionów, która miała miejsce 3 grudnia 1981 roku właśnie w naszym mieście. Zdjęcia do filmu realizowano od 4 września 2010 do 29 stycznia 2011.

W tym okresie w wielu miejscach Wrocławia można był poczuć się jak w przeddzień wybuchu stanu wojennego – milicyjne fiaty 126p, biało-czerwone szturmówki i setki ludzi z długimi włosami w marynarkach i Smienach zawieszonych przez ramię. Największą i najbardziej spektakularną sceną z filmu jest marsz zwolenników Solidarności przez most Grunwaldzki. W niej udział wzięło aż 1200 statystów z Wrocławia i okolic.

Most Grunwaldzki
Most Grunwaldzki

Pierwsza miłość

Serial tworzony przez spółkę ATM GRUPA i telewizję Polsat jest na antenie już od 2004 roku. Serial cieszy się dużą popularnością. Emitowany jest od poniedziałku do piątku. Tłem dla fabuły i perypetii bohaterów jest Wrocław.

Większość scen kręconych jest w naszym mieście oraz w podwrocławskich Bielanach, gdzie znajduje się studio ATM.

Sala samobójców

W Sali samobójców ukazało się kilka wrocławskich plenerów. Jak mówili sami twórcy w stolicy Dolnego Śląska jest dużo miejsc, które łączą klasykę z  współczesnością – to spowodowało, że właśnie nasze miasto było wyborem przy nakręceniu niektórych scen.

W filmie Jana Komasy pojawiły się wnętrza Opery Wrocławskiej i Muzeum Narodowego. Kilka ujęć powstawało także w okolicach hali stulecia – w jednej z tamtejszych willi.

Opera Wrocławska
Opera Wrocławska

Świat według Kiepskich

Sitcom bawiący telewidzów od 16 marca 1999 roku jest drugim najdłużej emitowanym serialem w Polsce. Perypetii rodziny Kiepskich i ich sąsiadów nie trzeba nikomu przedstawiać. Serial od samego początku nagrywany był we Wrocławiu. Dziś realizacja odbywa się w Bielanach Wrocławskich, gdzie znajduje się studio. Dawniej za plan zdjęciowy posługiwało jedno z mieszkań przy ulicy Podwale.

Biegnij, chłopcze, biegnij

Francusko – niemiecko – polska produkcja opowiada historię młodego uciekiniera z warszawskiego getta. Realizacja produkcji odbywała się w wielu miejscach, między innymi we Wrocławiu. Ulice Brzeska i Małachowskiego na czas zdjęć zamieniły się w warszawskie getto. Kilka kondygnacji budynków zasłonięto specjalnymi dekoracjami, wybudowano sztuczne mury – aby zasłonić ruch uliczny, a z bloków zniknęły wszystkie współczesne elementy. Mieszkańcy okolic planu filmowego podczas nagrań mogli się przenieść w czasie.

Ciekawostką jest, że większość aktorów to Polacy, a główną rolę na zmianę grali bliźniacy Andrzej i Kamil Tkacz. Reżyser bowiem sam ma bliźniaka i chciał mieć obu chłopców na planie.

Twój Vincent

Niezwykła produkcja nominowana do Oscara 2019 powstawała między innymi we Wrocławiu. Sceny kręcone były między innymi we Wrocławiu i Londynie. Później każdą klatkę z filmu namalowano w formie obrazu na płótnie.

Na potrzeby pierwszej pełnometrażowej animacji malarskiej stworzono 65 tysięcy klatek w formie obrazów. Wiele z nich powstawało także w naszym mieście.

fot. mat.prasowe
„Twój Vincent” fot. mat.prasowe

Plagi Breslau

W 2019 roku Wrocławiu zrealizowana została produkcja Patryka Vegi – Plagi Breslau.
Byliśmy na premierze filmu, tu możecie przeczytać więcej na ten temat:

Plagi Breslau – Patryk Vega, silne kobiety i kryminalna zagadka we Wrocławiu [RELACJA Z PREMIERY]

Oto lista filmów i seriali które kręcono, przynajmniej w części we Wrocławiu. Jeżeli znacie jeszcze inne, których tutaj nie wymieniono to piszcie w komentarzach. Dajcie znać także które z produkcji obejrzeliście i które wam się podobały, a może w któryś z nich braliście udział? Czekamy na Wasze opinie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Goryl, żul, strażak, zakonnica – poszukiwani statyści do nowego filmu o powodzi tysiąclecia we Wrocławiu

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułMarzenia ukryte w bombkach
Następny artykuł#TORYwolucja: ostatnia część prac przy pl. Dominikańskim i Sienkiewicza
Odkryj Wrocław na nowo