Dawny szpital przy Traugutta zamieni się w galerię sztuki! Chętni wejdą do niedostępnego na co dzień obiektu

0
fot. Małgorzata Kujda

Miejsce, gdzie odbędzie się SURVIVAL w 2022 roku, było niegdyś nazywane „Trójkątem Bermudzkim” i uważane za najbardziej niebezpieczną część Wrocławia, pełną dysfunkcji społecznych, łamania prawa i dilerki.

Rejon ulicy Traugutta, obecnie obiekt starcia TVP, która wyemitowała szykanujący ten obszar miasta reportaż, z mieszkańcami i władzami samorządowymi, które z kolei domagają się przeprosin, stanowi istotny kontekst dla rozważań o stygmatyzacji, mechanizmach reprodukcji przemocy i drogach ucieczki.

fot. Małgorzata Kujda

Kompleks budynków szpitalnych przy ulicy Traugutta powstał w latach 1852–1916. Obecnie to jeden z najciekawszych zabytków architektury szpitalnej na terenie Polski, niemal kompletny, bowiem z dziesięciu obiektów wchodzących w jego skład do naszych czasów przetrwało aż dziewięć, wzniesionych w różnych stylach architektonicznych.

fot. Małgorzata Kujda

Na terenie dawnego szpitala Betania we Wrocławiu odbędzie się 20. Przegląd Sztuki SURVIVAL pod hasłem PIGUŁY.

fot. Małgorzata Kujda

Trwa OPEN CALL dla artystek i artystów – zgłoszenia do 27.02.2022!
Szczegóły na survival.art.pl

Weź niebieską pigułkę, a historia się skończy, obudzisz się we własnym łóżku i uwierzysz we wszystko, w co zechcesz. Weź czerwoną pigułkę, a zostaniesz w krainie czarów i pokażę ci, dokąd prowadzi królicza nora.

fot. Małgorzata Kujda

Niebieska pigułka oznaczała wygodne trwanie w ułudzie systemu, czerwona – życie w trudnej do zniesienia prawdzie. Dawały wybór pomiędzy dwoma różnymi rzeczywistościami, a raczej dwoma odrębnymi stanami świadomości w świecie, w którym to, co rzeczywiste, opierało się na symulacji. Choć niedawno Lilly Wachowski przyklasnęła interpretacjom Matrixa jako metafory tranzycji – w latach dziewięćdziesiątych estrogen był podawany kobietom w trakcie procesu korekty płci w czerwonych tabletkach – ten symbol odrzucenia otrzymanej wiedzy i skłaniającej do konformizmu iluzji zaczął żyć swoim życiem.

fot. Małgorzata Kujda

Czerwona pigułka stała się znakiem osób walczących o prawa mężczyzn, którzy sami nazywając się „red pillers”, twierdzą, iż dostrzegli prawdę, że społeczeństwo jest niesprawiedliwie skonstruowane dla korzyści i w celu budowania przewag kobiet, które rządząc światem, nie biorą za niego odpowiedzialności. Internetowe grupy, jak działająca od 2016 roku (obecnie „w kwarantannie”) mizoginistyczna The Red Pill na reddicie, która skupia głównie mężczyzn dających wyraz swoim frustracjom, objaśniających świat innym redpillersom i oferujących porady dietetyczne czy treningowe, są tylko jedną z przestrzeni prawicowego internetu zakodowanego różnokolorowymi pigułami. Czarna oznacza nihilistyczne przekonanie o niemożności zmiany sytemu, zielona eko-faszyzm, różowa kobiety żyjące w mimowolnym celibacie, fioletowa incelowy centryzm, biała akceptację i działanie na rzecz systemu; są jeszcze żelazne, chlebowe, gwałtu, psie i inne.

fot. Małgorzata Kujda

Skróty informacyjne, szybkie skojarzenia, obdarte z niuansów komunikaty, które mają nam szybko i łatwo wyjaśnić świat, stały się niezbywalnym elementem naszej przestrzeni informacyjnej. W języku mediów określenie „podać informację w pigułce” zastąpiły „piguły informacyjne” – liczy się efektywność podania, szybkość działania, natychmiastowy efekt. Dotrzeć ma tyle, ile jesteśmy w stanie naraz przełknąć i przetrawić, nie ma miejsca na wątpliwość, różne punkty widzenia, liczy się skuteczna światopoglądowa esencja.

fot. Małgorzata Kujda

,,Zapraszamy artystki i artystów do nadsyłania propozycji prac związanych z opisanymi zagadnieniami. Interesują nas realizacje site-specific, nowe projekty, ale także istniejące prace łączące się z zaproponowanym tematem. Prosimy, by powyższy tekst potraktować jako punkt wyjścia, jest on jedynie propozycją niektórych kierunków i szczątkową próbą uchwycenia szerokiej problematyki łączącej się z hasłem „Piguły”. Zależy nam na pracach, które w szerokim polu starają się uchwycić współczesne znaczenia świadomości: zarówno w ujęciach systemowych i społecznych, jak i poszukujące alternatyw i uważnie przyglądające się różnym stanom psychicznym i poznawczym.” – mówią organizatorzy SURVIVALU

Trwa OPEN CALL dla artystek i artystów – zgłoszenia do 27.02.2022!
Szczegóły na survival.art.pl

Wszelkie pytania: konkurs@survival.art.pl.

fot. Małgorzata Kujda

20. Przegląd Sztuki SURVIVAL
PIGUŁY / PILLS
24-28.06.2022
dawny szpital Betania
ul. Generała Romualda Traugutta 118, 50-422 Wrocław

Kuratorzy: Michał Bieniek, Anna Kołodziejczyk, Małgorzata Miśniakiewicz, Ewa Pluta, Daniel Brożek

Organizator: Fundacja Art Transparent / www.arttransparent.org

Współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu / www.asp.wroc.pl 

Przegląd jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław / www.wroclaw.pl

Partner Strategiczny: OKRE / www.okre.pl 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWeekend na Dolnym Śląsku: 5 klimatycznych hoteli w Szklarskiej Porębie
Następny artykułWrocław dla Ukrainy: Flaga Ukrainy i hymn przed wrocławskim Ratuszem. Apel o pokój i manifestacja
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.