BuskerBus 2019: Artyści uliczni z całego świata od dziś we Wrocławiu! [PROGRAM]

0
fot. Strop Studio Fotograficzne

Autobus z artystami ulicznymi ponownie wyrusza w trasę! XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus odbędzie się w Krotoszynie, we Wrocławiu oraz w Zielonej Górze. W stolicy Dolnego Śląska artyści wystąpią w dniach 27-28.08.2019. Prezentacje uliczne prezentowane będą na wszystkich pierzejach Rynku oraz na pl. Solnym w godz. 13:30-22:00.

Klubem festiwalowym będzie Proza, gdzie późnym wieczorem odbywać się będzie BuskerBus Kabaret z udziałem zaproszonych artystów oraz otwarta scena dla wszystkich chętnych.

Wystąpią artyści z całego świata, którzy w swoich autorskich spektaklach odwołują się do tradycji teatrów ulicznych i umiejętnie wykorzystują elementy różnych dyscyplin nowego cyrku, kuglarstwa i tańca. Motywami przewodnimi tegorocznej edycji są siła i precyzja.

Brunitus z Argentyny udowodni, że każdą historię można opowiedzieć za pomocą diabolo. Francusko-hiszpański duet Umami Dancetheatre zaprezentuje własną interpretację opery „Carmen”, wykorzystując elementy breakdance’u i pantomimy. Akrobatykę z tańcem współczesnym w swoim poruszającym spektaklu połączy Hayatonuu… z Japonii, a nowe choreografie tańca brzucha pokaże Dancer Lucy z Czech.

Mocnym akcentem festiwalu będą solowe spektakle doświadczonych artystek cyrkowych z Ameryki Południowej. Laura Faleiros wykona efektowne ewolucje z hula-hoop, POPI akrobacje wymagające wieloletnich treningów, a Painé Santamaria zaprezentuje zaawansowane układy żonglerskie, swój talent aktorski i muzyczny.

Widowiskowe spektakle wymagające siły i precyzji przygotowały także trzy duety z Argentyny. Nube połączy żonglerkę z tańcem i zburzy tradycyjny obraz grupy cyrkowej, Per Se zachwyci układami akrobatyki partnerskiej, a Alegro Andante rozśmieszy publiczność w każdym wieku.

Nie zabraknie także polskich artystów cyrkowych. Na festiwal powróci pochodzący z Wrocławia żongler Kacper Wydmański, a po raz pierwszy wystąpi Teatr JaSię.

Precyzja wymagana jest nie tylko w pokazach cyrkowych i tańcu, ale również w muzyce. Inspiracją w wyborze programu muzycznego była piosenka „Chłopiec z gitarą”, którą nuciła kiedyś cała Polska. Na ulicy o wiele łatwiej zatrzymać przechodniów wykonując covery popularnych hitów radiowych. Muzyczna część festiwalu upłynie jednak pod znakiem uzdolnionych artystów prezentujących autorską twórczość. Zaproszeni muzycy: Ella John (Niemcy), Denna Kay (Niemcy), Ruby Jean Rose (Wielka Brytania/Stany Zjednoczone), Dryadic (Polska/Wielka Brytania), Mariusz Goli (Polska). Gospodarzem Kabaretu BuskerBus będzie Philip Fairweather.

Szczegółowe opisy pokazów w języku angielskim i polskim dostępne są na stronie www.buskerbus.com.

BuskerBus czyli sztuka na wyciągnięcię ręki

BuskerBus to święto nowego cyrku i teatru ulicznego. Festiwal bawi, wzbudza emocje, otwiera widzów na nowe doświadczenia, zmniejsza dystans między publicznością a aktorami, wprowadza kulturę w przestrzeń miejską. BuskerBus udowadnia, że teatr może być powszechnie dostępny, a każde miejsce może stać się sceną dla aktorów, muzyków, tancerzy i artystów cyrkowych. Publiczność staje się częścią akcji, a każda brama, pomnik czy ławka – elementem scenografii. Dla zaproszonych artystów pokazy uliczne są zarówno pasją, jak i pracą, a ulica sceną nie mniej ważną niż ta w tradycyjnych teatrach.

Festiwal promuje spektakle nowocyrkowe, podczas których artyści do opowiedzenia historii wykorzystują techniki takie jak np. klaunadę, manipulację przedmiotami, żonglerkę, akrobatykę i wiele innych. Wszystkie pokazy są z wykorzystaniem umiejętności ludzkich i rekwizytów, bez udziału zwierząt.

Zgodnie z tradycją występów ulicznych, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Głównym wynagrodzeniem buskerów (artystów ulicznych) są datki, które dostają do kapelusza. Jeśli spodobają się Wam pokazy, zachęcamy do wynagrodzenia artystów pieniędzmi i głośnymi oklaskami. Wasze uśmiechy z pewnością dodadzą im energii!

Na festiwalu nie ma barierek. To artyści wyznaczają swoją scenę (ze względów bezpieczeństwa, szczególnie podczas pokazów cyrkowych, prosimy o stosowanie się do ich zaleceń). Warto zabrać koc lub karimatę, by usiąść w pierwszym rzędzie i wszystko dobrze widzieć. Będzie też okazja do rozmów i zrobienia zdjęć na pamiątkę.

BuskerBus organizowany jest od 1997 r. i jest jednym z najstarszych i największych tego typu wydarzeń w Polsce. Pomysłodawcą festiwalu był Romuald Popłonyk.
Organizator: Stowarzyszenie Promocji Artystów Ulicznych „Dundun”.
Dyrektor artystyczny: Małgorzata Węglarz

Wydarzenie współfinansowane ze środków Gminy Wrocław. www.wroclaw.pl

Patronat medialny nad wydarzeniem BuskerBus 2019 objął portal Kocham Wroclaw, wortal teatralny e-teatr.pl oraz informator kulturalny Co Jest Grane.

PROGRAM: kliknij

strona internetowa: www.buskerbus.com

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPort biznesowy – znamy pracownię, która przygotowała zwycięski projekt biurowca w Porcie Popowice
Następny artykułFine Dining Week po raz kolejny we Wrocławiu! LISTA RESTAURACJI
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.