Port biznesowy – znamy pracownię, która przygotowała zwycięski projekt biurowca w Porcie Popowice

0

Nowoczesny biurowiec to kolejny obiekt, który powstanie na terenie Portu Popowice. Przestrzenie biurowe będą tworzone z myślą o firmach, które cenią sobie komfortowe warunki pracy dla swoich zespołów, unikalną lokalizację, a także rozwiązania proekologiczne.

Jeden obszar, wiele funkcji

Port Popowice to jeden z największych obszarów inwestycyjnych we Wrocławiu, który obejmuje 14 ha. Plany inwestorów zakładają, że powstanie tam ponad 2,5 tysiąca mieszkań, przestrzenie komercyjne oraz rekreacyjne. Wkrótce rozpocznie się także realizacja obiektu biurowego.
Od samego początku byliśmy zgodni, że na tak wyjątkowym terenie musi powstać ponadprzeciętna inwestycja. Chcemy, żeby to miejsce było w pełni samowystarczalne, więc znajdą się tam zarówno obiekty mieszkaniowe, usługowe, jak i biurowe – mówi Robert Konarski Dyrektor Działu Realizacji Inwestycji Vantage Development.

Teren inwestycji otoczony jest zewsząd terenami rekreacyjnymi: Parkiem Popowickim, Parkiem Zachodnim oraz rzeką Odrą. W przyszłości będą one idealnym miejscem do odpoczynku dla mieszkańców inwestycji, ale również pracowników biurowca. A Ci będą mogli korzystać również z pełnej infrastruktury handlowo-usługowej, zaplanowanej na terenie projektu.

Sam budynek biurowy będzie miał 13 tys. metrów powierzchni użytkowej. 7-kondygnacyjny obiekt autorstwa warszawskiej pracowni WXCA z zewnątrz będzie się wyróżniał nowoczesnym designem i ciekawą przeszkloną elewacją z układem pionowych oraz poziomych przesłon, przypominających żyletki, tworzących regularny, ale naprzemienny rytm architektoniczny.

W pracy spędza się znaczną część swojego czasu. Chcieliśmy więc stworzyć miejsce, które będzie dla pracowników ich drugim domem, do którego będą przychodzić z przyjemnością – mówi Adam Mierzwa z WXCA, współautor koncepcji.

Przyjazne warunki pracy

Projektując biurowiec, architekci uwzględnili współczesne trendy, które wpisały się na trwałe w kulturę zarządzania nowoczesnych firm.

Przewidzieliśmy elastyczną możliwość aranżacji przestrzeni biurowej, w której znajdą się mobilne miejsca pracy (hot desks), wspólne stoły, miejsca spotkań w domowej atmosferze (soft seatings) czy pokoje ciszy (silent rooms) – dodaje Paulina Kucharska z WXCA.
Jak ważne są dla inwestora potrzeby ludzi, widać nawet po umiejscowieniu i liczbie wejść do budynku. Drzwi znajdują się zarówno od strony przystanków autobusowych przy ul. Wejherowskiej, jak i budowanego osiedla mieszkaniowego.

Poszczególne kondygnacje są tak zaplanowane, by można dostosować je do liczby najemców i ich indywidualnych potrzeb. Na parterze budynku znajdzie się także przedszkole oraz przestrzeń gastronomiczna. W dwóch podziemnych kondygnacjach mieścić się będą garaże na 300 miejsc parkingowych.

Z myślą o środowisku

Budynek biurowy będzie budowany zgodnie z wymogami certyfikatu LEED GOLD, określonymi przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.
W obiekcie znajdą się m.in. stojaki rowerowe, prysznice i szatnie dla rowerzystów, miejsca postojowe dla pojazdów elektrycznych – mówi Paweł Słupski z WXCA.
Architekci zadbali również o to, by stworzyć miejsca pracy optymalnie wykorzystujące naturalne oświetlenie. W budynku zostanie zastosowane także inteligentne zarządzanie systemami grzania, chłodzenia i wentylacji pozwalające na automatyczne wprowadzanie procedur, umożliwiających oszczędność energii jak np.: „free cooling” czy sterowanie predykcyjne.

Bliskie sąsiedztwo parków i rzeki dodatkowo motywuje nas do stosowania proekologicznych rozwiązań. Jednak kluczowe dla nas jest poczucie odpowiedzialności za całkowitą metamorfozę terenu z ponad 100- letnią historią, które przekłada się właśnie na dbałość o ludzi i naturę w każdym obiekcie realizowanym przez spółkę – podsumowuje Robert Konarski z Vantage Development.

Konkurs dla najlepszych

Nad projektem architektonicznym pracował zespół WXCA w składzie: Marta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński, Adam Mierzwa, Paulina Kucharska, Jan Kucza-Kuczyński, Paweł Grodzicki, Marcin Jurusik, Paweł Słupski.
Pracownia zajęła pierwsze miejsce, w konkursie organizowanym przez inwestora, kolejne miejsca zajęły 3XA oraz Pracownia PORT Józef Franczok, Marcin Kolanus.
Inwestor planuje, że biurowiec zostanie zrealizowany do połowy 2021 roku.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułThe Color Run po raz pierwszy we Wrocławiu! [CO, GDZIE, KIEDY]
Następny artykułBuskerBus 2019: Artyści uliczni z całego świata od dziś we Wrocławiu! [PROGRAM]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.