Kuchenki Wrozamet, wagony Pafawag i proszki Polleny – wrocławskie marki powracają

0

Centrum Historii Zajezdnia zaprasza do obejrzenia nowej wystawy planszowej ,,Wyprodukowano we Wrocławiu. Przemysłowe marki Wrocławia po 1945 roku”, przygotowanej we współpracy ze studentami kierunku Historia w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Wystawa będzie prezentowana do końca marca w północnej pierzei wrocławskiego Rynku.

Rodzące się wśród ruin wrocławskie fabryki pełniły szczególną rolę w rzeczywistości PRL, skupionej na intensywnym rozwoju przemysłu. Bazującym na pozostałościach niemieckich zakładów przedsiębiorstwom udało się jednak wykreować zupełnie nowe, odnoszące sukcesy marki. Cała Polska gotowała na kuchenkach Wrozametu i podróżowała w wagonach Pafawagu, a nazwa ,,Fadroma” stała się synonimem ładowarki.

To we Wrocławiu wyprodukowano pierwszy polski motorower, komputer i proszek enzymatyczny, nie ustępujące jakością zagranicznym odpowiednikom i znajdujące nabywców również za żelazną kurtyną.

Zakłady przemysłowe przyczyniły się także do kreowania lokalnej tożsamości wrocławian – pracowników oraz użytkowników wyprodukowanych dóbr, stanowiąc namacalny dowód wspólnego wysiłku włożonego w odbudowę miasta. W fabrykach tętniło też okołozakładowe życie społeczne.

Choć wiele z nich nie przetrwało okresu transformacji, wyroby najpopularniejszych wrocławskich marek do dziś można odnaleźć w polskich domach. Wystawa powstała pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Kucharskiego w ramach zajęć na nowatorskim kierunku studiów – historia w przestrzeni publicznej, gdzie studenci realizują projekty popularyzujące wiedzę o przeszłości. Ekspozycja ma na celu przypomnieć oraz przybliżyć widzom ten niezwykle istotny rozdział historii miasta, a także przyczynić się do zmiany w powszechnym postrzeganiu materialnego dziedzictwa poprzemysłowego czasów przedwojennych i komunistycznych.

Na wystawie ukazana została bogata – w tym rzadko publikowana – ikonografia, przedstawiająca proces projektowania, produkcji i montażu, design innowacyjnych wyrobów, logo wiodących wrocławskich marek oraz materiały reklamowe. Warstwę tekstową wystawy, opisującą często zawiłe losy przedsiębiorstw, opracowano m.in. na bazie dokumentacji zakładowej, przechowywanej przez lata w archiwach i ponownie wydobytej na światło dzienne przez autorów wystawy. Mapa Wrocławia, uzupełniona o współczesne fotografie miejsc działalności zakładów, pozwoli zlokalizować fabryki w przestrzeni miasta.

Składająca się z 20 plansz wystawa przybliża genezę, działalność i obecne losy 16 z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorstw powojennego Wrocławia, reprezentujących różnorodne gałęzie przemysłu, m.in. chemiczny, elektroniczny, maszynowy, budowlany czy włókienniczy. Zaliczają się do nich: Intermoda, Wrocławska Stocznia Rzeczna, Browar Piastowski, ASPA, Fadroma, Hutmen, FAT, Elwro, Dolmel, Pafawag, PBU Wrocław, Pollena, Wrozamet, ELPO, Polar oraz Wel-Tex.

Przygotowana w języku polskim i angielskim wystawa planszowa będzie prezentowana w północnej pierzei wrocławskiego Rynku od 8 do 31 marca 2023 roku, a następnie do końca roku na placu przed Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184.

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę 8 marca o godz. 12.00.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dawne wrocławskie zakłady pracy z okresu PRL-u: Pafawag, Fadroma, Elwro i Pollena [CZĘŚĆ 1]

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWe wrocławskich Bibliotekach będzie Ameryka! Równoleżnik Zero 2023
Następny artykułWe Wrocławiu powstało nowe Schronisko Św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.