Kuchenki Wrozamet, wagony Pafawag i proszki Polleny – wrocławskie marki powracają

0

Centrum Historii Zajezdnia zaprasza do obejrzenia nowej wystawy planszowej ,,Wyprodukowano we Wrocławiu. Przemysłowe marki Wrocławia po 1945 roku”, przygotowanej we współpracy ze studentami kierunku Historia w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Wystawa będzie prezentowana do końca marca w północnej pierzei wrocławskiego Rynku.

Rodzące się wśród ruin wrocławskie fabryki pełniły szczególną rolę w rzeczywistości PRL, skupionej na intensywnym rozwoju przemysłu. Bazującym na pozostałościach niemieckich zakładów przedsiębiorstwom udało się jednak wykreować zupełnie nowe, odnoszące sukcesy marki. Cała Polska gotowała na kuchenkach Wrozametu i podróżowała w wagonach Pafawagu, a nazwa ,,Fadroma” stała się synonimem ładowarki.

To we Wrocławiu wyprodukowano pierwszy polski motorower, komputer i proszek enzymatyczny, nie ustępujące jakością zagranicznym odpowiednikom i znajdujące nabywców również za żelazną kurtyną.

Zakłady przemysłowe przyczyniły się także do kreowania lokalnej tożsamości wrocławian – pracowników oraz użytkowników wyprodukowanych dóbr, stanowiąc namacalny dowód wspólnego wysiłku włożonego w odbudowę miasta. W fabrykach tętniło też okołozakładowe życie społeczne.

Choć wiele z nich nie przetrwało okresu transformacji, wyroby najpopularniejszych wrocławskich marek do dziś można odnaleźć w polskich domach. Wystawa powstała pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Kucharskiego w ramach zajęć na nowatorskim kierunku studiów – historia w przestrzeni publicznej, gdzie studenci realizują projekty popularyzujące wiedzę o przeszłości. Ekspozycja ma na celu przypomnieć oraz przybliżyć widzom ten niezwykle istotny rozdział historii miasta, a także przyczynić się do zmiany w powszechnym postrzeganiu materialnego dziedzictwa poprzemysłowego czasów przedwojennych i komunistycznych.

Na wystawie ukazana została bogata – w tym rzadko publikowana – ikonografia, przedstawiająca proces projektowania, produkcji i montażu, design innowacyjnych wyrobów, logo wiodących wrocławskich marek oraz materiały reklamowe. Warstwę tekstową wystawy, opisującą często zawiłe losy przedsiębiorstw, opracowano m.in. na bazie dokumentacji zakładowej, przechowywanej przez lata w archiwach i ponownie wydobytej na światło dzienne przez autorów wystawy. Mapa Wrocławia, uzupełniona o współczesne fotografie miejsc działalności zakładów, pozwoli zlokalizować fabryki w przestrzeni miasta.

Składająca się z 20 plansz wystawa przybliża genezę, działalność i obecne losy 16 z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorstw powojennego Wrocławia, reprezentujących różnorodne gałęzie przemysłu, m.in. chemiczny, elektroniczny, maszynowy, budowlany czy włókienniczy. Zaliczają się do nich: Intermoda, Wrocławska Stocznia Rzeczna, Browar Piastowski, ASPA, Fadroma, Hutmen, FAT, Elwro, Dolmel, Pafawag, PBU Wrocław, Pollena, Wrozamet, ELPO, Polar oraz Wel-Tex.

Przygotowana w języku polskim i angielskim wystawa planszowa będzie prezentowana w północnej pierzei wrocławskiego Rynku od 8 do 31 marca 2023 roku, a następnie do końca roku na placu przed Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184.

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę 8 marca o godz. 12.00.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dawne wrocławskie zakłady pracy z okresu PRL-u: Pafawag, Fadroma, Elwro i Pollena [CZĘŚĆ 1]

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł10 świetnych miejsc we Wrocławiu, do których warto zabrać swoją drugą połówkę! [POMYSŁ NA RANDKĘ]
Następny artykułWe Wrocławiu powstało nowe Schronisko Św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.