Autocasco nie musi być drogie – jak obniżyć cenę polisy?

0

Wypadek może się zdarzyć każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Moment nieuwagi na drodze może być jednak bardzo kosztowny, szczególnie jeśli wcześniej nie zabezpieczysz się za pomocą dobrej polisy.

Sprawdź, gdzie szukać ubezpieczenia auta, aby nie przepłacić i zapewnić sobie ochronę na każdą okoliczność.

Od lat nie zmieniłeś ubezpieczyciela, przedłużając polisę w tej samej firmie? Wielu kierowców robi tak z wygody, nie wiedząc, że zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego może być zarówno bardzo prosta, jak i korzystna finansowo. Wypróbuj kalkulator OC AC Mubi, a zobaczysz, że znalezienie dopasowanej idealnie do Twoich potrzeb ochrony samochodu to nic trudnego!

Dlaczego ubezpieczenie AC się opłaca?

6886 zł – tyle według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń kosztuje średnio likwidacja jednej szkody z ubezpieczenia autocasco. Sporo, prawda? A wyobraź sobie, że musisz pokryć taki nieplanowany wydatek z własnej kieszeni! Niestety dla wielu kierowców to nie tylko możliwość, lecz przykra rzeczywistość, której mogliby łatwo uniknąć, gdyby wcześniej pomyśleli o ubezpieczeniu AC.

Czym właściwie jest ta polisa? Na pewno wiesz, że jedynym obowiązkowym dla każdego kierowcy ubezpieczeniem samochodu w Polsce jest OC. Autocasco, czyli właśnie AC, to dodatkowa ochrona, którą można nabyć na wypadek uszkodzenia, zniszczenia lub utraty pojazdu. Co to dokładnie znaczy?

Podstawową zaletą ubezpieczenia AC jest to, że obejmuje ona ochroną zarówno szkody wyrządzone przez osoby trzecie, jak i spowodowane przez samego ubezpieczonego. Innymi słowy, jeśli z Twojej winy dojdzie do kolizji, w wyniku której uszkodzony zostanie również Twój samochód, to właśnie z autocasco będziesz mógł sfinansować jego naprawę.

A to nie wszystko, bo z AC można otrzymać odszkodowanie również w innych sytuacjach:

  • jeśli samochód ucierpi w wyniku działania sił natury (np. gradu lub spadających gałęzi),
  • jeśli samochód zostanie uszkodzony przez wandali,
  • jeśli sprawca uszkodzenia samochodu nie będzie znany,
  • jeśli auto zostanie całkowicie zniszczone (np. w wyniku pożaru lub zatopienia),
  • jeśli dojdzie do kolizji samochodu ze zwierzęciem,
  • jeśli auto zostanie skradzione.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia autocasco?

Ubezpieczenie autocasco znajdziesz i kupisz na mubi.pl, a warto to zrobić w ten sposób tym bardziej, że porównywarka umożliwia zestawienie ofert różnych towarzystw, dzięki któremu zobaczysz, czym różnią się ich szczegóły. Przy zakupie tego ubezpieczenia ma to natomiast bardzo istotne znaczenie, ponieważ zakres AC może być różny w zależności od ceny i ubezpieczyciela.

W przeciwieństwie do OC, którego zakres jest gwarantowany przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, a więc jednakowy dla każdego kierowcy, w przypadku autocasco ubezpieczyciele mają większą swobodę. Jakie ma to konsekwencje dla ich klientów? Takie, że najtańsze AC niekoniecznie musi być najlepsze!

Wybierając autocasco, należy więc w pierwszej kolejności kierować się zakresem ochrony oferowanej przez ubezpieczyciela w jego zakresie, a dopiero później kosztem polisy. Bo co z tego, że najkorzystniej pod względem ceny wypadnie AC mini, skoro np. nie obejmie ono szkód kradzieżowych, na których szczególnie Ci zależy? Zakup takiej ochrony zupełnie traci sens!

Tańsze autocasco? To możliwe!

Znając szczegółowo swoje wymagania wobec ubezpieczenia samochodu, można zatem przejść do wyboru konkretnej polisy i uwaga – ta wcale nie musi być bardzo droga! Oczywiście, jeśli zależy Ci na pełnej ochronie uwzględniającej absolutnie każdą nieprzewidzianą okoliczność, wydasz więcej. W gruncie rzeczy rzadko się jednak zdarza, by kierowca potrzebował aż tak rozbudowanej polisy.

Znacznie częstsze są sytuacje, gdy opłaca się dostosować zakres ochrony do własnych potrzeb, ustalając z ubezpieczycielem takie warunki umowy, które pozwolą na obniżenie ceny polisy. Co ma na nią największy wpływ?

  • Suma ubezpieczenia – określa maksymalną kwotę odszkodowania, jaką może wypłacić ubezpieczyciel.
  • Zasady likwidacji szkody – ubezpieczyciel może np. wypłacić Ci odpowiednią kwotę lub rozliczyć się bezpośrednio z warsztatem.
  • Udział własny w szkodzie – ustalona wcześniej część odszkodowania, która zostanie odjęta od przysługującej Ci rekompensaty.
  • Minimalna wartość szkody – szkody generujące mniejsze koszty będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.
  • Amortyzacja części – określa spadek wartości części samochodu wraz z jego wiekiem.
  • Zakres terytorialny – ochrona może obowiązywać tylko w Polsce lub w całej Europie.

Porównując ceny ubezpieczeń w Mubi, możesz w łatwy sposób zestawić ze sobą oferty konkurencyjnych firm, widząc dokładnie, jakie warunki ochrony uwzględnia każda z nich. Dzięki temu bez trudu zdołasz ocenić, czy warto wydać więcej w jednym towarzystwie, czy może jednak lepiej będzie zaoszczędzić na składce w innym. Pamiętaj tylko, że tańsza składka zwykle wiąże się z tym, że odszkodowanie wypłacone po szkodzie będzie niższe!

Uwzględniając to wszystko, można więc dojść do wniosku, że zakup ubezpieczenia AC to swego rodzaju sztuka kompromisu pomiędzy wyborem zakresu ochrony, a kwotą, jaką jesteś gotów wydać na polisę. Oczywiście na ostateczną wysokość składki ma wpływ więcej czynników, w tym również indywidualne cechy kierowcy oraz parametry jego samochodu, dlatego nie sugeruj się tym, że ktoś wydał na ubezpieczenie mniej lub więcej od Ciebie. Skorzystaj z kalkulatora na mubi.pl i sprawdź, ile mogłoby kosztować Twoje autocasco!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułDolnośląska policja uratowała psa, którego właściciel przywiązał do drzewa w lesie
Następny artykułZielone tereny na Kuźnikach nie zostaną sprzedane! Jest decyzja Prezydenta
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.