12 świetnych darmowych punktów widokowych we Wrocławiu, o których mogliście nie wiedzieć!

0

Przyjazna atmosfera, piękne zabytki i ścieżki turystyczne, fascynująca historia i wiele więcej – Wrocław ma wiele do zaoferowania. Warto także zobaczyć miasto z różnych perspektyw, np. udając się do konkretnych punktów widokowych.

W tym tekście znajdziesz listę paru darmowych miejsc, z których roztacza się urokliwy widok.

Wzgórze Polskie

Na trasie spacerowej z wrocławskiego Rynku do Muzeum Narodowego, warto zaznaczyć jeden punkt, który jest jednym z najwyższych w tej okolicy. Mowa o Wzgórzu Polskim, które jest częścią Bastionu Ceglarskiego – historycznego fragmentu fortyfikacji Wrocławia, wybudowanego w 1585 roku.

Ze szczytu wzgórza można podziwiać panoramę Ostrowa Tumskiego i bulwary nad rzeką Odrą.

Wysokość: 127 m n.p.m.
Lokalizacja: Jana Ewangelisty Purkyniego

fot. wikipedia/ Strumyczek

Mała Sobótka – Górka Skarbowców

W Parku Grabiszyńskim znajdziecie kolejny z wrocławskich szczytów – Górkę Skarbowców, zwaną również Małą Sobótkę albo Górką Miłości. To miejsce, które jest popularne zwłaszcza zimą, dla fanów saneczkowego szaleństwa. Świetna opcja na aktywne spędzenie czasu z rodziną i dziećmi.

Wysokość: 135 m n.p.m.
Lokalizacja: ul. Racławicka 50

fot. wikipedia/ Padmayana

Górka Pafawag (Wzgórze Gajowickie)

Dawne wysypisko śmieci. Nazwa wzgórza – Pafawag wzięła się od stadionu klubu sportowego mieszczącego się w okolicy. Patronem klubu była Państwowa Fabryka Wagonów. W okolicy znajdują się również tory kolejowe.

Wzgórze dzięki staraniom mieszkańców i Rady Osiedla przeszło rewitalizację i jest bardzo chętnie odwiedzane. Zimą szczególnym powodzeniem cieszy się tamtejszy tor saneczkowy.

Wysokość: 138 m n.p.m.
Lokalizacja: w pobliżu ul. Kruczej

fot. wikipedia/pawulon

Cmentarz Żołnierzy Polskich (Wzgórze Oporowskie)

Na wrocławskim Oporowie znajduje się jeszcze jedno wzgórze, które warto poznać. Mieści się ono na terenie Cmentarza Żołnierzy Polskich. Już z daleka zobaczycie stojący na szczycie charakterystyczny Pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego.

Wysoki na 23 metry robi ogromne wrażenie.

Wysokość: 137 m n.p.m.
Lokalizacja: ul. Grabiszyńska 50

fot. wikipedia/ Rafał Komorowski

Wzgórze Andersa

Górka powstała również w miejsce wysypiska gruzu ze zniszczonego po wojnie Wrocławia. Dawniej miejsce zwane było Wzgórzem Gomułki, który miał stać się jego patronem. Wmurowano nawet kamień węgielny. Ostatecznie nie zrealizowano jednak tego pomysłu i górka nazwana została przez rade miejską Wzgórzem Andersa.

Podczas budowy okolicznego Aquaparku część gruzu została wywieziona na Wzgórze Gajowe. Obecnie na szczycie znajduje się pumptrack.

Wysokość: 138,14 m
Lokalizacja: ul. Ślężna 29

fot. WBO

Wzgórze Maślickie

W miejscu dawnego wysypiska śmieci powstała najwyższa na ten moment górka we Wrocławiu. Z jej szczytu rozpościera się piękny widok na Odrę oraz Most Rędziński. W pobliżu znajdziecie świetne trasy spacerowe i rowerowe – wałami nad rzeką można dojechać stąd do miasteczka portowego w Urazie.

Bliskość lasów i zielonych terenów zachęca do spędzania w tym miejscu wolnego czasu.

Wysokość: 157,4 m n.p.m.
Lokalizacja: ul. Kozia

[UWAGA: Wstęp nie jest wskazany ze względu na radioaktywność odpadów]

Wzgórze przy ul. Wilczej

Mało znane miejsce, które ma swoją wieloletnią historię. Powstało podobnie jak inne wrocławskie górki z usypiska gruzu po II wojnie światowej. Mieści się w rejonie osiedli Wilczy Kąt i Rakowiec.

[UWAGA: Wzgórze zamieszkiwane jest obecnie przez wrocławskiego pustelnika Pana Edwarda.]

Wysokość: 142 m n.p.m.
Lokalizacja: ul. Wilcza

Zobacz zdjęcia: tutaj

Wzgórze Gajowe

Górka przy ul. Bardzkiej, czyli tzw. „Wysyp” to miejsce znane dobrze mieszkańcom Gaju, Tarnogaju i okolicznych osiedli. Jest to popularna miejscówka spacerowa, a w weekendy wiele osób urządza tam grille. Wysyp ma powierzchnię około ośmiu hektarów,  znajduje się na nim wiele uroczych zielonych zakątków. Co jednak ważniejsze, z góry rozpościera się piękny widok.

To zielone wzgórze porośnięte krzakami i drzewami jest świetnym i darmowym punktem widokowym, na który warto się wybrać. Latem działa w pobliżu Gaj Chillout Bar.

Wysokość: 155,4 m n.p.m.
Lokalizacja: ul. Bardzka

fot. wikipedia/ Siliesiac

Dach Muzeum Współczesnego – Café Muzeum

Przy placu Strzegomskim 2 znajduje się wrocławskie Muzeum Współczesne, na dachu którego funkcjonuje Café Muzeum. Jest to wyjątkowe miejsce – oszklona rotunda, w której można miło spędzić czas odpoczywając, pracując, pijąc kawę zagryzaną kawałkiem ciasta.

Wszystko mieści się na dużym tarasie, z którego podziwiać można tętniącą życiem panoramę miasta.

Wysokość budynku: 25 m
Lokalizacja:

fot. fb/Cafe Muzeum

Dach Galerii Dominikańskiej

Dla osób spragnionych wydarzeń kulturalnych, polecamy udać się na dACH Galerii Dominikańskiej. Poza pięknymi widokami na stare miasto, latem załapać się na ciekawy koncert, potańcówkę Silent Disco, warsztaty kreatywne, lub skorzystać z oferty strefy gastronomicznej.

Z dachu rozciągająca się panorama miasta i romantyczne zachody słońca są za darmo!

Lokalizacja: pl. Dominikański

Hotel Monopol – wieczorny widok na Operę

Kolejnym punktem widokowym, z którego skorzystać można za darmo, jest taras wrocławskiego hotelu Monopol. Miejsce dostępne jest dla gości restauracji znajdującej się na najwyższym, 6. piętrze obiektu.

Zjesz tam wykwintne dania, a jednocześnie nacieszysz oczy pięknym widokiem na pl. Wolności oraz Operę.

Lokalizacja: ul. Heleny Modrzejewskiej 2

fot. Sławomir Milejski

Polinka

Co prawda nie jest to klasyczny punkt widokowy, a kolejka linowa nad rzeką Odrą, jednakże Polinka zasługuje na szczególną uwagę w tym zestawieniu. Dlaczego? Ponieważ ten „dynamiczny” punkt widokowy pozwala na podziwianie panoramy rzeki praz Mostu Grunwaldzkiego.

Co prawda za darmo jest tylko dla studentów i pracowników Politechniki, ale aby przejechać się Polinką, wystarczy zwykły bilet komunikacji miejskiej.

Jeśli więc planujesz całodzienne zwiedzanie Wrocławia, koniecznie zapisz sobie tę atrakcję na listę!

Wysokość: 7 metrów nad rzeką
Lokalizacja: Na Grobli 2

fot. fb/ Polinka

Dach Domu Handlowego Renoma

Przy ul. Świdnickiej znajduje się galeria Renoma, która na mapach Wrocławia widnieje od lat. Budynek stoi w samym centrum miasta, w związku z czym z jego dachu rozpościera się piękny widok. Na najwyższym piętrze znajduje się wielki parking, który pełni też funkcję punktu widokowego.

Wybierając się do Renomy, możesz zatem zupełnie za darmo podziwiać panoramę starówki, będąc jednocześnie blisko najważniejszych miejskich atrakcji.

[UWAGA: Obecnie Renoma jest w remoncie, więc dostęp jest chwilowo utrudniony]

Wysokość budynku: 32 metry
Lokalizacja: ul. Świdnicka 40

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 6 punktów widokowych we Wrocławiu, z których zrobisz niesamowite zdjęcia

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWOŚP 2023. Ostatnie chwile na wylicytowanie kultowego dźwigu MPK Wrocław oraz weekendu w Dolinie Baryczy
Następny artykuł9 oryginalnych pomysłów na ferie we Wrocławiu dla dzieci
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.