100 tys. pszczół zamieszka na dachu Green2Day!

0

Nowi lokatorzy wrocławskiego Green2Day – na dachu biurowca powstała pasieka. Zamieszka w niej nawet 100 tys. pszczół

Pszczoły są bardzo ważną częścią ekosystemu, a niestety ich liczba z roku na rok drastycznie spada. Na ten problem zwrócili uwagę najemcy biurowca Green2Day, mieszczącego się przy ul. Szczytnickiej we Wrocławiu. Z inicjatywy jednego z nich – firmy Ultimo S.A., na dachu budynku postawiono ule, w których zamieszkały dwie pszczele rodziny.

Ekolodzy, pszczelarze, organizacje zajmujące się ochroną środowiska apelują o podjęcie działań na rzecz ratowania pszczół. W Polsce z każdą sekundą liczba tych owadów zmniejsza się o 105 osobników[1]. Przekłada się to na uboższe plony wydawane przez rośliny oraz na mniejszą ilość produkowanego przez pszczoły miodu, który znajduje szerokie zastosowanie m.in. w lecznictwie i kosmetyce. Rozwiązaniem tego problemu są m.in. pasieki stawiane w miastach, które nie tylko chronią pszczoły, ale także ograniczają zanieczyszczenie powietrza i pomagają miejskiej zieleni.

Wspólnymi siłami na rzecz pszczół

Najemcy wrocławskiego biurowca Green2Day są świadomi wpływu pszczół na środowisko oraz tego, jak poważnym problem jest skala ich wymierania. Stąd pomysł na postawienie uli na dachu biurowca, które dadzą im schronienie i nowe miejsce bytowania. Akcję zainicjowali pracownicy Ultimo, którzy do projektu zaprosili innych najemców biurowca i razem z nimi zainwestowali w pasiekę, by pomóc zagrożonemu gatunkowi. Jest to ich wspólny sukces, a dbanie o środowisko rozpatrują jako ważny element działalności. – Zdajemy sobie sprawę, jak ważne są działania pozabiznesowe podejmowane przez firmy. Właśnie dlatego inicjujemy i wspieramy różnorodne akcje charytatywne oraz na rzecz ochrony środowiska. Cieszę się, że nasz pomysł postawienia uli na dachu Green2Day spotkał się z aprobatą pozostałych najemców biurowca i tak chętnie włączyli się w zainicjowaną przez nas akcję – komentuje Adam Parfiniewicz, prezes zarządu Ultimo S.A.  Pszczeli lokatorzy doceniani są także przez pozostałych najemców Green2Day – Cieszymy się bardzo, że mieliśmy okazję wesprzeć pomysł postawienia uli na budynku, w którym mieści się biuro naszej firmy. TIETO jest firmą, dla której środowisko ma ogromne znaczenie, dlatego nie tylko spełniamy wymogi normy ISO:14001, ale także jesteśmy „eco” w naszym codziennym funkcjonowaniu. Zawsze też jesteśmy otwarci na wszelkie inicjatywy proekologiczne – mówi Paweł Dobosz, Senior Health and Safety Specialist w Tieto. Najemcy biurowca podkreślają także wpływ miejskich pasiek na ekosystem. – Esencją naszego biznesu jest rozwój i propagowanie nowych technologii. Nie zapominamy zatem o pszczołach, będących motorem napędowym wszystkiego, co nas otacza. Czy to ‘w chmurze’ czy na lądzie, to one tworzą nasz ekosystem. Jesteśmy dumni móc wspierać ich mniejsze lub większe „centra zarządzania danymi”– komentuje Beata Węgrzyn, Head of Communication&Digital z NATEK Poland. Pszczoły, które zamieszkały na dachu biurowca przy ulicy Szczytnickiej już niedługo rozgoszczą się na okolicznych łąkach przy Odrze czy w pobliskim Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu. Szacuje się, że w jednym ulu zamieszkać może od 50-60 tys. pszczół, które rocznie mogą wyprodukować nawet kilkadziesiąt kilogramów miodu. A jak projekt ocenia zarządca budynku? – Inicjatywa ta idealnie wpisuje się w zielony wizerunek budynku, który posiada najwyższy certyfikat Leed Platinum potwierdzający, że został zaprojektowany i zbudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Zgodna jest również ze strategią CSR właściciela nieruchomości. Co najważniejsze pokazuje też, że najemcy czują się częścią społeczności naszego budynku i w równym stopniu jak nam, zależy im, aby biurowiec Green2Day był wyjątkowy – mówi Kinga Antosik, Senior Property Manager, BNP Paribas Real Estate Poland

Zalety miodu miejskiego

Miejski miód wyróżnia się bogatym składem i niespotykanymi smakami, jak np. miód kasztanowcowo-akacjowy. Wszystko dzięki temu, że tereny miejskie charakteryzują się dużo większą różnorodnością roślinności. Zakładanie pasiek w mieście wzbudza jednak pytania czy miód miejski jest czysty i zdrowy. – Przede wszystkim myśląc o zanieczyszczeniach mamy najczęściej na myśli smog, który pszczół ani miodu nie dotyczy, bo występuje zimą kiedy pszczoły hibernują się w ulu i nic nie kwitnie. Wiosną nektar z kwiatów zbierany jest przez pszczoły na bieżąco, dlatego nawet potencjalne pyły w mieście nie zdążą się w nim zakumulować. Zwłaszcza, że pszczoły są dość wybrednymi stworzeniami i nie zbiorą nektaru, jeśli wyczują, że jest on zanieczyszczony. Poza tym, te owady kilkanaście razy filtrują i przerabiają nektar, zanim powstaje z niego miód. Ich skrupulatność w pracy gwarantuje czystość miodu miejskiego – mówi Kamil Baj, pszczelarz.Tak więc miód wyprodukowany w mieście będzie równie smaczny i zdrowy, jak pochodzący z terenów wiejskich czy leśnych.
Wrocławianie również mogą włączyć się w działania na rzecz pszczół w mieście, szczególnie poprzez zapewnianie im roślin miododajnych. Sadzenie kwiatów na balkonach i w ogródkach wpłynie nie tylko na ich estetykę, ale także wesprze populację pszczół w naszym mieście.

[1] www.pomagamypszczolom.pl/…/Dowiedz-sie-dlaczego-pszczoly-sa-wyjatkowe.pdf

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWORKO: nowy styl pracy, nowy styl życia we Wrocławiu [PRZESTRZEŃ COWORKINGOWA]
Następny artykułStartuje pierwsza Wrocławska Bitwa Kulinarna! [CO, GDZIE, KIEDY]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.