Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie tajemnice kryją ulice Waszego miasta? Wrocław, moje ukochane miasto, obfituje w miejsca o bogatej, wielokulturowej przeszłości. Jako mieszkanka i miłośniczka lokalnej historii, z wielką radością odkrywam te zakamarki, szczególnie te, które wiążą się z dziedzictwem żydowskim.
W tym artykule chciałabym Wam opowiedzieć o nadchodzącym cyklu wydarzeń „Pod Złotą Palmą – Żydowskie Kamienice w Centrum Wrocławia”, które zapraszają na niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni po żydowskich budowlach naszego miasta.

Fascynujący program pełen historii i kultury

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia!

19/04, Piątek – Edukacja i film

Godzina 17:00 – Spotkanie rozpocznie się od prelekcji dra Rafała Werszlera, który przybliży nam historię kamienicy pod Złotą Palmą oraz jej dawnych właścicieli, rodziny Priebatsch. To opowieść nie tylko o budynku, ale o losach jego mieszkańców, których życie splata się z historią całego Wrocławia.

Godzina 18:30 – Następnie przewidziany jest pokaz filmów dokumentujących żydowskie motywy w architekturze miasta. To świetna okazja, by zobaczyć, jak przeszłość przeplata się z teraźniejszością.

20/04, Sobota – Warsztaty, wykłady i spacer

Godzina 11:00 – Rozpoczniemy od warsztatów kolażu, które pozwolą uczestnikom na kreatywne wyrażenie swoich wrażeń i refleksji na temat żydowskich budowli Wrocławia.

Godzina 13:00 – Urszula Rybicka, specjalistka od żydowskiej kultury, poprowadzi wykład o społeczności żydowskiej we Wrocławiu i ich działalności w sercu miasta. To rzadka okazja, by usłyszeć o tej ważnej, choć często pomijanej części naszej lokalnej historii.

Godzina 15:00 – Dzień zakończymy spacerem historycznym po wybranych budynkach wokół Rynku, który poprowadzi znany popularyzator wrocławskich kamienic, Filip Heliasz. Niestety, na tę aktywność obowiązują zapisy, a miejsca już się skończyły.

Coś więcej niż wydarzenia

W bibliotece, która organizuje te spotkania, przez cały czas trwania projektu będzie można oglądać ekspozycję poświęconą architekturze żydowskich kamienic.

Wystawa szczegółowo przybliża historię kamienicy pod Złotą Palmą i sylwetki dawnych właścicieli, rodziny Priebatsch.

Kluczowe punkty:

  • Edukacyjne prelekcje o żydowskiej architekturze i historii.
  • Pokazy filmowe przedstawiające żydowskie motywy we Wrocławiu.
  • Twórcze warsztaty kolażu dla wszystkich grup wiekowych.
  • Wykłady specjalistów o historii żydowskiej społeczności Wrocławia.
  • Spacer historyczny po żydowskich miejscach w Rynku (zapisy).
  • Wystawa w bibliotece z bogatym materiałem edukacyjnym.

Wrocław to miasto, które żyje swoją historią, a dzięki takim wydarzeniom jak te, możemy nie tylko lepiej ją zrozumieć, ale również przekazać dalej. Polecam każdemu, kto chce się zanurzyć w tej fascynującej podróży przez żydowskie dziedzictwo naszego miasta. Wiedza to potęga, a historia, którą razem odkryjemy, może zmienić nasze postrzeganie wielu spraw. Do zobaczenia na wydarzeniach!


Zapraszam również do odwiedzenia strony Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej tutaj oraz dołączenia do wydarzenia na Facebooku tutaj.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTargi Jedyne w Swoim Rodzaju we Wrocławiu. Ponad 80 wystawców!
Następny artykułIle dzielnic ma Wrocław? Dzielnice, czy osiedla – jak jest dziś podzielone miasto?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.