Wiele osób zmaga się z problemami dotyczącymi próchnicy oraz innych chorób związanych z zębami. Problem z uzębieniem mają zarówno dorośli jak i dzieci. Dzięki rozwijającej się profilaktyce oraz badaniom w ramach stomatologii możemy poddawać się odpowiedniej diagnostyce i leczeniu zębów. Przykładem jest panoramiczne zdjęcie zębów. Kiedy jest potrzebne i kto może nam je wykonać?
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- kiedy wykonuje się pantomogram zębów
- gdzie można wykonać panoramiczne zdjęcie zębów
- czy można wykonać je podczas zwykłego badania stomatologicznego
Panoramiczne zdjęcie zębów to jedno z badań jakie możemy wykonać mając problemy z uzębieniem. Można wykonać także prześwietlenie, tomografię zęba oraz inne niezbędne badania. Wykonuje się je w wyjątkowych przypadkach, według zaleceń stomatologa, który zajmuje się leczeniem naszego uzębienia.
Zdjęcie panoramiczne zębów (zdjęcie pantomograficzne) – kiedy je wykonujemy? Jak przebiega badanie pantomograficzne?
Zdjęcie panoramiczne zębów (zdjęcie pantomograficzne) wykonywane jest w specjalistycznej pracowni na zlecenie lekarza dentysty. Wykonywana jest w ramach diagnostyki stomatologicznej z powodu wielu chorób. Może to być między innymi sprawdzenie czy pacjent ma problem np. z zatrzymanymi zębami stałymi, dostrzec ubytki niewidoczne podczas zwykłego przeglądu zębów, sprawdzić przebieg kanałów zębowych i prawidłowość wykonanego leczenia kanałowego. Badanie pantomograficzne zębów pozwala również wykryć zmiany zapalne, nowotworowe i inne, określić kierunek wyrzynania zębów, stopień mineralizacji zębów, dostrzec zaniki kości przy chorobach przyzębia. RTG pantomograficzne pozwoli także wykryć ewentualne uszkodzenia korzeni zębowych lub nieprawidłowości w strukturze kostnej jamy ustnej.
Powodów, dla których wykonuje się zdjęcie pantomograficzne zębów jest wiele. To badanie jest całkowicie bezinwazyjne i bezpieczne. Pozwala ono na spojrzenie na nasze uzębienie, ocenić jego stan lub zaawansowanie jakiejś przypadłości.
Badanie to jest wykonywane z użyciem promieni rentgenowskich. Nie wymaga one specjalnego przygotowania przez pacjenta. Można je wykonać go o dowolnej porze dnia, po posiłku lub przed. pacjent musi tylko podczas zabiegu pozbyć się wszelkich metalowych przedmiotów z okolicy jamy ustnej i szyi, ponieważ mogą utrudnić widoczność badanych struktur. Zdjęcie panoramiczne wykonuje doświadczony technik RTG. Przed badaniem pacjent musi założyć kamizelkę ochraniającą narządy wewnętrzne i układ rozrodczy. Pacjentki w ciąży koniecznie powinny poinformować o tym osobę wykonującą zabieg, aby zastosowano dodatkowe środki ostrożności. Nie ma przeciwwskazań do wykonywania panoramy zębów u dzieci i osób starszych.
Gdzie wykonać badanie pantomograficzne? Czy możemy je wykonać podczas tradycyjnego badania stomatologicznego?
Panoramiczne zdjęcie zębów wykonamy w specjalistycznej pracowni zajmującej się wykonywaniem specjalistycznych badań i diagnostyki uzębienia. Możemy to zrobić w niektórych przypadkach w wybranych gabinetach stomatologicznych oferujących wykonywanie panoramicznego obrazu zębów. To badanie ma zróżnicowaną cenę zależności od gabinetu i miejsca oraz regionów Polski, gdzie je wykonujemy. Jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. O odpowiednich przeciwwskazaniach i zaleceniach przed zdjęciem panoramicznym zębów poinformuje nas lekarz prowadzący, który zajmuje się leczeniem naszego uzębienia. Panoramiczne zdjęcie zębów wykonuje się zarówno u dzieci jak i u dorosłych.
Zdjęcie możemy wykonać podczas zwykłego leczenia ortodontycznego lub podczas planowania leczenia protetycznego. W wielu gabinetach jest ono wykonywane jeszcze tego samego dnia od zlecenia.