Wiele osób zmaga się z problemami dotyczącymi próchnicy oraz innych chorób związanych z zębami. Problem z uzębieniem mają zarówno dorośli jak i dzieci. Dzięki rozwijającej się profilaktyce oraz badaniom w ramach stomatologii możemy poddawać się odpowiedniej diagnostyce i leczeniu zębów. Przykładem jest panoramiczne zdjęcie zębów. Kiedy jest potrzebne i kto może nam je wykonać?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • kiedy wykonuje się pantomogram zębów
  • gdzie można wykonać panoramiczne zdjęcie zębów
  • czy można wykonać je podczas zwykłego badania stomatologicznego

Panoramiczne zdjęcie zębów to jedno z badań jakie możemy wykonać mając problemy z uzębieniem. Można wykonać także prześwietlenie, tomografię zęba oraz inne niezbędne badania. Wykonuje się je w wyjątkowych przypadkach, według zaleceń stomatologa, który zajmuje się leczeniem naszego uzębienia.

Zdjęcie panoramiczne zębów (zdjęcie pantomograficzne) – kiedy je wykonujemy? Jak przebiega badanie pantomograficzne?

Zdjęcie panoramiczne zębów (zdjęcie pantomograficzne) wykonywane jest w specjalistycznej pracowni na zlecenie lekarza dentysty. Wykonywana jest w ramach diagnostyki stomatologicznej z powodu wielu chorób. Może to być między innymi sprawdzenie czy pacjent ma problem np. z zatrzymanymi zębami stałymi, dostrzec ubytki niewidoczne podczas zwykłego przeglądu zębów, sprawdzić przebieg kanałów zębowych i prawidłowość wykonanego leczenia kanałowego. Badanie pantomograficzne zębów pozwala również wykryć zmiany zapalne, nowotworowe i inne, określić kierunek wyrzynania zębów, stopień mineralizacji zębów, dostrzec zaniki kości przy chorobach przyzębia. RTG pantomograficzne pozwoli także wykryć ewentualne uszkodzenia korzeni zębowych lub nieprawidłowości w strukturze kostnej jamy ustnej.

Powodów, dla których wykonuje się zdjęcie pantomograficzne zębów jest wiele. To badanie jest całkowicie bezinwazyjne i bezpieczne. Pozwala ono na spojrzenie na nasze uzębienie, ocenić jego stan lub zaawansowanie jakiejś przypadłości.

Badanie to jest wykonywane z użyciem promieni rentgenowskich. Nie wymaga one specjalnego przygotowania przez pacjenta. Można je wykonać go o dowolnej porze dnia, po posiłku lub przed. pacjent musi tylko podczas zabiegu pozbyć się wszelkich metalowych przedmiotów z okolicy jamy ustnej i szyi, ponieważ mogą utrudnić widoczność badanych struktur. Zdjęcie panoramiczne wykonuje doświadczony technik RTG. Przed badaniem pacjent musi założyć kamizelkę ochraniającą narządy wewnętrzne i układ rozrodczy. Pacjentki w ciąży koniecznie powinny poinformować o tym osobę wykonującą zabieg, aby zastosowano dodatkowe środki ostrożności. Nie ma przeciwwskazań do wykonywania panoramy zębów u dzieci i osób starszych.

Gdzie wykonać badanie pantomograficzne? Czy możemy je wykonać podczas tradycyjnego badania stomatologicznego?

Panoramiczne zdjęcie zębów wykonamy w specjalistycznej pracowni zajmującej się wykonywaniem specjalistycznych badań i diagnostyki uzębienia. Możemy to zrobić w niektórych przypadkach w wybranych gabinetach stomatologicznych oferujących wykonywanie panoramicznego obrazu zębów. To badanie ma zróżnicowaną cenę zależności od gabinetu i miejsca oraz regionów Polski, gdzie je wykonujemy. Jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. O odpowiednich przeciwwskazaniach i zaleceniach przed zdjęciem panoramicznym zębów poinformuje nas lekarz prowadzący, który zajmuje się leczeniem naszego uzębienia. Panoramiczne zdjęcie zębów wykonuje się zarówno u dzieci jak i u dorosłych.

Zdjęcie możemy wykonać podczas zwykłego leczenia ortodontycznego lub podczas planowania leczenia protetycznego. W wielu gabinetach jest ono wykonywane jeszcze tego samego dnia od zlecenia.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTajemnicze wróżki na przystankach, wielką zagadką Wrocławia. Kto za tym stoi? Co oznaczają?
Następny artykułZbliża się XII Festiwal Podróżniczy Równoleżnik Zero we Wrocławiu!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.