Między 11 a 13 kwietnia 2024 podczas XII edycji Festiwalu Podróżniczego im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero poznamy bliżej Europę. W programie festiwalu znajdziemy kilkadziesiąt wydarzeń, w tym 22 spotkania z podróżniczkami i podróżnikami, wystawy, warsztaty, spacer literacki, pokaz kulinarny i niekończące się rozmowy w klubie festiwalowym. Gościem specjalnym XII edycji Równoleżnika Zero będzie himalaista Adam Bielecki.

Świeże spojrzenie na Europę

W tym roku spojrzymy na Europę świeżym okiem – zajrzymy do miejsc absolutnie nieoczywistych i przemierzymy kontynent od mroźnego koła podbiegunowego po gorące szlaki południa. Przejedziemy tysiące kilometrów na dwóch kółkach, wyruszymy w podróż koleją, terenówką, stopem i, rzecz jasna, przejdziemy ją pieszo.

Wędrówki po dzikich szlakach

Szukający niebanalnego klucza do poznania Europy będą mogli wysłuchać historii osób, które zeszły z utartych szlaków. Podczas Równoleżnika Zero prelegentki i prelegenci festiwalu podpowiedzą, jak wyruszyć ich śladem i odkryć w sobie prawdziwego podróżnika.

Od Szkocji po Armenię: niezwykłe przygody

Wysłuchamy opowieści o wędrówce po dzikich górach Szkocji oraz o trudach i pięknie zdobywania Korony Europy. Będziemy podziwiać Pireneje, Alpy i Góry Skandynawskie. Dowiemy się, jak smakuje długi spacer między Palermo a Katanią oraz samotna kobieca wędrówka po arktycznej tundrze. Poznamy mało znaną północną Hiszpanię i Portugalię widzianą ze starej drogi wytyczonej przez rybaków. Na Maderze znajdziemy wieczną wiosnę, na Malcie lato, a za kołem podbiegunowym przeszywające zimno. Przejedziemy się po bezdrożach Albanii, objedziemy nieistniejącą już granicę Jugosławii, zajrzymy na Słowenię, Węgry i przemierzymy koleją Transylwanię. Udamy się też do Włoch, by poznać abruzyjską duszę i na Kaukaz, by zjeździć Armenię. Jakby tego było mało, wyruszymy w  dwie wielkie wyprawy rowerowe, dzięki którym poznamy m.in. dzikie drogi i słynne europejskie trasy stworzone dla miłośników dwóch kółek.

Gość Specjalny: Adam Bielecki

Gościem specjalnym Równoleżnika Zero będzie Adam Bielecki, himalaista, alpinista, taternik i podróżnik, członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej, zdobywca ośmiotysięczników Gaszerbrum I, Broad Peak, K2, Makalu i Gaszerbrum II oraz uczestnik górskich akcji ratowniczych. W 2017 r. ukazała się jego książka “Spod zamarzniętych powiek”.

Wydarzenia dla wszystkich

Na uczestniczki i uczestników Równoleżnika Zero czeka pokaz kulinarny Adriana Stojewskiego, kucharza i specjalisty od regionalnych kuchni Hiszpanii. Najmłodsi będą mogli zapisać się na warsztaty Zrób Europę długopisem 3D (dzieci 9+), Urodziny Pippi Pończoszanki (dzieci 7-10 lat) lub na zajęcia z malowania azulejos (dzieci 8+).

Spotkania literackie i kulturalne

Za to już 6 kwietnia, kilka dni przed festiwalem, przejdziemy się śladami bohaterów lwowsko-wrocławskiego cyklu powieściowego „Dwa Miasta”. Spacer literacki poprowadzi autorka cyklu, Monika Kowalska i niezmordowany tropiciel książek z Wrocławiem w tle, przewodnik Jacek B. Myszkowski. Na rozgrzewkę przed festiwalem będzie można wybrać się również do Biblioteki Turystycznej na warsztaty tańca irlandzkiego lub na tematyczny  wieczór planszówkowy do Mediateki (10 kwietnia).

W czasie festiwalu można głosować na najlepszą prelekcję podróżniczą XII edycji Równoleżnika oraz spotkać się z gośćmi w klubie festiwalowym, Księgarni Hiszpańskiej La Librería Española de Wrocław, przy ul. Szajnochy 5.

Szczegóły w wydarzeniu: kliknij

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZdjęcie panoramiczne zębów – kiedy należy je wykonać i gdzie można to zrobić?
Następny artykułHistoria pewnego fałszywego konsula z Wrocławia – Jack ben Silberstein (Czesław Śliwa)
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.