Zachwycające ruchome murale jeszcze dziś na Nadodrzu!

0

Jeszcze dziś, 21 września, za sprawą projektu Kinomural, na Nadodrzu podziwiać można ruchome murale autorstwa 22 artystów z całego świata. Wrocławskie osiedle ponownie zamieni się w wielkoformatową galerię sztuki. To pierwszy w Polsce projekt prezentujący sztukę w takiej formule.

Tymczasowe dzieła wyświetlane są na Nadodrzu, wyjątkowym wrocławskim osiedlu, porównywanym do berlińskiego Kreuzberga czy rzymskiego Zatybrza. Swój film kręcił tu sam Steven Spielberg. Na 12 ścianach 8 kamienic powstają ruchome obrazy. Nie są to jednak typowe murale a efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideoartu, przez animację, po kino eksperymentalne.

Galeria pod gołym niebem

Na nadodrzańskich kamienicach swoje prace prezentuje 22 wyśmienitych twórców z kraju i ze świata. Zobaczymy jeszcze m.in. wspólne dzieło pisarza, fotografa i muzyka Filipa Zawady, reżysera filmowego, operatora i artysty eksperymentującego z ruchomym obrazem Piotra Bartosa oraz Agaty Bartos, wykształconej w Holandii artystki mixed-media. Swoje prace zaprezentują również autor legendarnej „Panny Nikt” Tomek Tryzna, Bartek Bartos, reżyser i producent filmowy, autor nagrodzonego na festiwalu Nowe Horyzonty filmu “Chłopiec z żabą”, międzynarodowy kolektyw audiowizualny AOAC (Nika Otto, Alp Şahin, Neo Chung) i manufaktura kinoMANUAL – Aga Jarząb i Maciek Bączyk eksplorują analogowe techniki filmu, takie jak animacja rysunkowa, wycinanka i non camera.

Od wirtualnej rzeczywistości do filozofii

Kinomural jest okazją do podziwiania prac uznanych na całym świecie artystów z różnych kontynentów i kultur, wykorzystujących rozmaite media, podejmujących istotne kwestie społeczne i egzystencjalne. Nagradzany na wielu festiwalach Thorsten Fleisch znany jest z projektu pt. „Energie!”, w którym ujawnia się jego fascynacja odkryciami Nikoli Tesli. Tworzył prace m.in. na zamówienie Gaspara Noé. Pochodzący z byłej Jugosławii Zlatko Ćosić w swoich dziełach porusza tematykę tożsamości, imigracji i życia w kulturowo obcych środowiskach. Japończyk Shusaku Kaji tworzy abstrakcyjne prace wizualne i dźwiękowe, wykorzystując sygnał elektryczny i gadżety manipulatora syntezatorowego. Jorge Bandera z kolumbijskiej Bogoty eksperymentuje z formatami fulldome i tworzeniem narracji na potrzeby virtual reality. Kanadyjczyk Mike Pelletier wykorzystuje animację 3D oraz instalację kinetyczną do badania sposobów reprezentacji ludzkiego ciała w sztuce i kręgach społecznych. Rezydujący w Berlinie Damien Tran z pomocą kserokopiarki tworzy m.in. plakaty, ryciny i ziny, a szwajcarski artysta Dirk Koy skupia się na filmie eksperymentalnym i ruchomej grafice.

Prace obejrzeć można jeszcze dziś, 21 września, od godz. 19:30 do 22:00 na Kurkowej 40, Kurkowej 51 (2 ściany), Ptasiej 22 (2 ściany) i Ptasiej 38. Projekcje rozpoczną się o godz. 19:30 na wszystkich ścianach danego dnia, zatem spacer po Nadodrzu zacząć można od dowolnej lokalizacji. Prace artystów wyświetlane będą rotacyjnie, aby każdy miał szansę zobaczyć wszystkie dzieła. – Zapraszamy na wieczorne spacery po Nadodrzu, jakiego nie znacie. – zachęcają organizatorzy. Na oficjalnej stronie Kinomuralu – www.kinomural.com – znajduje się mapka wydarzenia. W formie drukowanej będzie także dostępna w HART Hostel & Art na Rydygiera 25.

Pomysłodawcy Kinomuralu, Bartek, Agata i Piotr Bartos, od wielu lat zajmują się sztuką filmową. W 2013 roku we Wrocławiu bracia Bartos stworzyli Studio Manifiesta produkujące kino autorskie. Chwilę później do tandemu dołączyła siostra, Agata Bartos, ceniona artystka multimedialna. W 2014 roku ich pełnometrażowy debiut pt. „Chłopiec z żabą” otrzymał nagrodę główną na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w konkursie Powiększenie.
Projekt został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia. Partnerami projektu są Gmina Wrocław, TBS Wrocław i Dolnośląskie Centrum Filmowe.

Więcej informacji: www.kinomural.com,

KINOMURAL / ruchome murale
Wrocław / Nadodrze
20-21 września / 19:30 – 22:00
Wstęp wolny

PROGRAM

21 września, sobota
LOKALIZACJE
Kurkowa 40
Kurkowa 51 (2 ściany)
Ptasia 22 (2 ściany)
Ptasia 38

ARTYŚCI
AOAC [Nika Otto, Alp Şahin, Neo Chung]
Jorge Bandera
Filip Zawada
Piotr Bartos
Bartek Bartos
Damien Tran
Zlatko Ćosić
Dirk Koy
kinoMANUAL
Agata Bartos
Mike Pelletier
Yuge Zhou
Shusaku Kaji
Tomek Tryzna
Thorsten Fleisch

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOdbierz książkę za worek śmieci! EMPIK zaprasza do wspólnego sprzątania.
Następny artykułRusza jubileuszowy Restaurant Week [ZAREZERWUJ STOLIK]
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.