Zachwycające ruchome murale jeszcze dziś na Nadodrzu!

0

Jeszcze dziś, 21 września, za sprawą projektu Kinomural, na Nadodrzu podziwiać można ruchome murale autorstwa 22 artystów z całego świata. Wrocławskie osiedle ponownie zamieni się w wielkoformatową galerię sztuki. To pierwszy w Polsce projekt prezentujący sztukę w takiej formule.

Tymczasowe dzieła wyświetlane są na Nadodrzu, wyjątkowym wrocławskim osiedlu, porównywanym do berlińskiego Kreuzberga czy rzymskiego Zatybrza. Swój film kręcił tu sam Steven Spielberg. Na 12 ścianach 8 kamienic powstają ruchome obrazy. Nie są to jednak typowe murale a efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideoartu, przez animację, po kino eksperymentalne.

Galeria pod gołym niebem

Na nadodrzańskich kamienicach swoje prace prezentuje 22 wyśmienitych twórców z kraju i ze świata. Zobaczymy jeszcze m.in. wspólne dzieło pisarza, fotografa i muzyka Filipa Zawady, reżysera filmowego, operatora i artysty eksperymentującego z ruchomym obrazem Piotra Bartosa oraz Agaty Bartos, wykształconej w Holandii artystki mixed-media. Swoje prace zaprezentują również autor legendarnej „Panny Nikt” Tomek Tryzna, Bartek Bartos, reżyser i producent filmowy, autor nagrodzonego na festiwalu Nowe Horyzonty filmu “Chłopiec z żabą”, międzynarodowy kolektyw audiowizualny AOAC (Nika Otto, Alp Şahin, Neo Chung) i manufaktura kinoMANUAL – Aga Jarząb i Maciek Bączyk eksplorują analogowe techniki filmu, takie jak animacja rysunkowa, wycinanka i non camera.

Od wirtualnej rzeczywistości do filozofii

Kinomural jest okazją do podziwiania prac uznanych na całym świecie artystów z różnych kontynentów i kultur, wykorzystujących rozmaite media, podejmujących istotne kwestie społeczne i egzystencjalne. Nagradzany na wielu festiwalach Thorsten Fleisch znany jest z projektu pt. „Energie!”, w którym ujawnia się jego fascynacja odkryciami Nikoli Tesli. Tworzył prace m.in. na zamówienie Gaspara Noé. Pochodzący z byłej Jugosławii Zlatko Ćosić w swoich dziełach porusza tematykę tożsamości, imigracji i życia w kulturowo obcych środowiskach. Japończyk Shusaku Kaji tworzy abstrakcyjne prace wizualne i dźwiękowe, wykorzystując sygnał elektryczny i gadżety manipulatora syntezatorowego. Jorge Bandera z kolumbijskiej Bogoty eksperymentuje z formatami fulldome i tworzeniem narracji na potrzeby virtual reality. Kanadyjczyk Mike Pelletier wykorzystuje animację 3D oraz instalację kinetyczną do badania sposobów reprezentacji ludzkiego ciała w sztuce i kręgach społecznych. Rezydujący w Berlinie Damien Tran z pomocą kserokopiarki tworzy m.in. plakaty, ryciny i ziny, a szwajcarski artysta Dirk Koy skupia się na filmie eksperymentalnym i ruchomej grafice.

Prace obejrzeć można jeszcze dziś, 21 września, od godz. 19:30 do 22:00 na Kurkowej 40, Kurkowej 51 (2 ściany), Ptasiej 22 (2 ściany) i Ptasiej 38. Projekcje rozpoczną się o godz. 19:30 na wszystkich ścianach danego dnia, zatem spacer po Nadodrzu zacząć można od dowolnej lokalizacji. Prace artystów wyświetlane będą rotacyjnie, aby każdy miał szansę zobaczyć wszystkie dzieła. – Zapraszamy na wieczorne spacery po Nadodrzu, jakiego nie znacie. – zachęcają organizatorzy. Na oficjalnej stronie Kinomuralu – www.kinomural.com – znajduje się mapka wydarzenia. W formie drukowanej będzie także dostępna w HART Hostel & Art na Rydygiera 25.

Pomysłodawcy Kinomuralu, Bartek, Agata i Piotr Bartos, od wielu lat zajmują się sztuką filmową. W 2013 roku we Wrocławiu bracia Bartos stworzyli Studio Manifiesta produkujące kino autorskie. Chwilę później do tandemu dołączyła siostra, Agata Bartos, ceniona artystka multimedialna. W 2014 roku ich pełnometrażowy debiut pt. „Chłopiec z żabą” otrzymał nagrodę główną na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w konkursie Powiększenie.
Projekt został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia. Partnerami projektu są Gmina Wrocław, TBS Wrocław i Dolnośląskie Centrum Filmowe.

Więcej informacji: www.kinomural.com,

KINOMURAL / ruchome murale
Wrocław / Nadodrze
20-21 września / 19:30 – 22:00
Wstęp wolny

PROGRAM

21 września, sobota
LOKALIZACJE
Kurkowa 40
Kurkowa 51 (2 ściany)
Ptasia 22 (2 ściany)
Ptasia 38

ARTYŚCI
AOAC [Nika Otto, Alp Şahin, Neo Chung]
Jorge Bandera
Filip Zawada
Piotr Bartos
Bartek Bartos
Damien Tran
Zlatko Ćosić
Dirk Koy
kinoMANUAL
Agata Bartos
Mike Pelletier
Yuge Zhou
Shusaku Kaji
Tomek Tryzna
Thorsten Fleisch

Wasze komentarze

Komentarze