Wydarzenia w sierpniu w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu [KONCERTY, KINO, PCHLI TARG]

0

W sierpniu Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu stanie się areną niezwykłych wydarzeń, które zapraszają do fascynującej podróży w czasie i kulturze. Koncerty w magicznej scenerii, seanse kina plenerowego pod gwiazdami, pełen kolorów pchli targ i wiele innych wyjątkowych inicjatyw sprawiają, że Centrum Historii Zajezdnia staje się sercem letnich rozrywek we Wrocławiu. 

Koncert „Wojna Światów” na placu Centrum Historii Zajezdnia – sobota 26 sierpnia

Jak co roku w rocznicę strajku sierpniowego z 1980 roku, który rozpoczął się w zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej (gdzie teraz znajduje się Centrum Historii Zajezdnia), czekają wrocławian niezapomniane muzyczne emocje. Tym razem organizatorzy zapraszają na prawdziwą muzyczną „wojnę światów”! Trzech różnych wykonawców, trzy odmienne gatunki muzyczne i trzy pokolenia. Brzmi ekscentrycznie i intrygująco? Wiadomo!

Przed Wami wystąpią:

Józef Skrzek – wirtuoz i multiinstrumentalista. W sierpniu wraz z Marcinem Pospieszalskim, Pawłem Dobrowolskim, Maciejem Sikałą i Dariuszem Kozakiewiczem zaprezentują współczesną kreację repertuaru znanego z płyty „Wojna światów – następne stulecie”, a więc ścieżki dźwiękowej do futurystycznego filmu Piotra Szulkina o tym samym tytule. Można powiedzieć, że będzie to połączenie rocka i jazzu… ale bądźcie pewni, że występ wykroczy poza wszelkie konwenanse!

Abradab i przyjaciele – któż nie zna choćby jego kultowego hitu nagranego wspólnie z Gutkiem „Rapowe ziarno” czy występów z zespołem Kaliber 44? Artyści porwą wszystkich w rytm dźwięków będących połączeniem rapu i reggae rytmów!

Marta Zalewska – to pop-rockowa wokalistka i laureatka konkursu Czwórki Polskiego Radia „Wydaj płytę z Będzie Głośno”, która zadebiutowała na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Występowała w ramach jubileuszowej, dziesiątej trasy koncertowej „Męskie Granie” oraz na wielu festiwalach zagranicznych. Najnowszy projekt Marty to „Mickiewicz/Zalewska”, w ramach którego artystka skomponowała muzykę do tekstów Adama Mickiewicza.

Bilety na wydarzenie w cenie 40 złotych są dostępne na eventim.pl raz w Centrum Historii Zajezdnia. Dla członków NSZZ „Solidarność” bilety w cenie 20 złotych dostępne są w Centrum Historii Zajezdnia.

Kino Letnie w Centrum Historii Zajezdnia – 11 i 18 sierpnia

Tłumy widzów uczestniczyły w trzech pierwszych pokazach filmowym Kina Letniego na placu przed Centrum Historii Zajezdnia. Do tej pory obejrzeliśmy tak znane produkcje jak: „W trójkącie” (reż. Ruben Östlund), „Billy Elliot” (reż. Stephen Daldry), „Midsommar” (reż. Ari Aster), „Dobry rok” (reż. Ridley Scott) i „Sztuczki” (reż. Andrzej Jakimowski).

Zarówno plac, jak i parking przy Centrum Historii Zajezdnia w piątkowe wieczory mocno się wypełniają. To nie pomyłka – parking również, ponieważ można oglądać film siedząc w samochodzie, a w swoim radiu usłyszeć jego ścieżkę dźwiękową. W sierpniu czekają na was:

11 sierpnia – „IO”, reż. Jerzy Skolimowski, 2022 rok,

18 sierpnia – film wybrany w głosowaniu przez widzów. Uchylając rąbka tajemnicy podajemy, że najwięcej głosów padło na „Tajemnice Silver Lake” w reżyserii Davida Roberta Mitchella. I ten film zostanie wyświetlony w piątek 18 sierpnia o godz. 21:30 na placu przed Centrum Historii Zajezdnia.

Na wszystkie seanse wstęp jest bezpłatny, miejsce na parkingu oraz wypożyczenie leżaków też nic nie kosztują. Partnerem pokazów jest spółka Koleje Dolnośląskie.

Bajkowy Poranek – niedziela 13 sierpnia

Zajezdniowe „Bajkowe Poranki” uwielbiają zarówno dzieci i rodzice, ponieważ z powodzeniem łączą rozrywkę i ciekawe, angażujące zajęcia, które dzieci tak bardzo uwielbiają. „Bajkowe Poranki” to coś dla miłośników bajek oraz działań artystycznych.

Program:

10:30 – seans bajkowy

11:00 – warsztaty artystyczne

Cena: 16 zł (opiekunowie), 8 zł (dzieci). W ramach tej opłaty można zwiedzać naszą wystawę główną. Obowiązują wcześniejsze rezerwacje, które można składać poprzez formularz online na stronie https://bajkoweporanki.pl. Rezerwację należy potwierdzić w kasie min. 15 minut przed seansem. Każde dziecko uczestniczące w „Bajkowych Porankach” musi przebywać pod opieką rodzica lub opiekuna (nie ma możliwości udziału samego dziecka). Liczba miejsc jest ograniczona.

Pchli Targ na placu przed Centrum Historii Zajezdnia – niedziela 20 sierpnia

Gdzie szukać ciekawych perełek z drugiej ręki? Albo jak się pozbyć zalegających w szafie szpargałów?

Pchli Targ w Centrum Historii Zajezdnia to idealne miejsce, aby sprzedać, kupić lub przynajmniej potargować. A jest w czym wybierać: galanteria, książki, płyty, gry planszowe i komputerowe, filmy, starocie, ubrania, zabawki, drobne rękodzieło, przedmioty kolekcjonerskie… Pchli targ w Zajezdni to również miejsce spotkań hobbystów i twórców oraz odbiorców kultury.

Każdy sprzedający we własnym zakresie organizuje sobie miejsce sprzedaży (stolik, krzesła, wieszaki). Do samego placu można przyjechać samochodami i zaparkować na parkingu tuż przy miejscu sprzedaży.

Zgłoszenia dla sprzedających: tel. +48 71 715 96 00 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–16:00) lub e-mail: pchlitarg@zajezdnia.org, najpóźniej do piątku poprzedzającego planowane wydarzenie. Przed zgłoszeniem należy zapoznać się z regulaminem na stronie zajezdnia.org.

Pchli targ trwa w godz. 10:00–14:00. Udział dla sprzedających i kupujących jest bezpłatny.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych – środa 23 sierpnia

W Europejskim Dniu Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych Centrum Historii Zajezdnia pokaże na ul. Świdnickiej instalację upamiętniającą ofiary reżimów totalitarnych. Wydarzeniu będą towarzyszyły działania informujące o idei wybudowania Ogólnoeuropejskiego Pomnika Ofiar Totalitaryzmów w Brukseli i wysiłkach, jakie w tej sprawie podejmuje Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia, której częścią jest Centrum Historii Zajezdnia.

Na ul. Świdnickiej (u zbiegu z ul. Oławską) zainstalowana zostanie „rzeka z materiału/tkaniny” w kolorze błękitnym, na której ułożone zostaną fotografie ofiar reżimów totalitarnych z Europy (wraz opisami) i białe róże (które będą złożone w trakcie wydarzenia). Obok instalacji zostanie umieszczona tablica informacyjna o wydarzeniu, upamiętnieniu oraz idei Ogólnoeuropejskiego Pomnika Ofiar Totalitaryzmów w Brukseli. Powstanie pomnika jest inicjatywą Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia i ma na celu realizację Rezolucji Parlamentu Europejskiego z 2 kwietnia 2009 r. w sprawie świadomości europejskiej i totalitaryzmu, w której wezwano do budowy tegoż pomnika.

Wrocław, ul. Świdnicka, 23 sierpnia 2023 r., w godz. 12:00–17:00.

Pokaz filmu „Mustache Funk” („Вусатий фанк”) – środa 23 sierpnia

W przeddzień Dnia Niepodległości Ukrainy w sali kinowej Centrum Historii Zajezdnia będzie pokazany ukraiński film dokumentalny „Mustache Funk” („Вусатий фанк”) o muzyce lat 70., która powstała za naszą wschodnią granicą. Te niezapomniane w Ukrainie melodie i rytmy muzyki pop są w większości nieznane Polakom. Tym seansem Centrum Historii Zajezdnia włączy się w świętowanie Dnia Niepodległości Ukrainy.

Film Ołeksandra Kowsza i Witalija Bardeckiego opowiada o zespołach, które na terenie sowieckiej Ukrainy stały się odpowiednikami zachodnich grup popowych. Film będzie pokazany w ukraińskiej wersji językowej z polskimi napisami.

Centrum Historii Zajezdnia, Wrocław, ul. Grabiszyńska 184, 23 sierpnia, godz. 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

Spotkanie z Jarosławem Brodą wokół książki „Ślady” – czwartek 24 sierpnia

W przeddzień Dnia Niepodległości Ukrainy w sali kinowej Centrum Historii Zajezdnia będzie pokazany ukraiński film dokumentalny „Mustache Funk” („Вусатий фанк”) o muzyce lat 70., która powstała za naszą wschodnią granicą. Te niezapomniane w Ukrainie melodie i rytmy muzyki pop są w większości nieznane Polakom. Tym seansem Centrum Historii Zajezdnia włączy się w świętowanie Dnia Niepodległości Ukrainy.

Jak mówi sam autor, ta książka opowiada przede wszystkim o jego życiu społecznym. Składa się z trzech części: Ślady internowania, Ślady oporu i Ślady twórczości – Rodowód nieskończony. Zamieszczone w książce teksty przedstawiają istotny fragment losu pokolenia Jarosława Brody.

Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Uczkiewicz, rzeczniczka prasowa Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Centrum Historii Zajezdnia, Wrocław, ul. Grabiszyńska 184, 24 sierpnia, godz. 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

Koncert „Jak piękne są wspomnienia” na placu przed Centrum Historii Zajezdnia – piątek 25 sierpnia

Koncert przygotowywany wspólnie z Przestrzenią Trzeciego Wieku (Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego).

Koncert poprowadzą Jerzy Skoczylas i Jarosław Krauze. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki – do pobrania w Przestrzeni Trzeciego Wieku, Wrocław, pl. Solidarności 1/3/5, pok. 318, w godz. 9:00–15:00.

Podczas koncertu odbędzie się premiera spotu o jednym z symboli Wrocławia przełomu lat 80. i 90. – o autobusie Jelcz 043 („Ogórek”), takim jakim zablokowano bramę wyjazdową z zajezdni autobusowej nr VII 26 sierpnia 1980 r., rozpoczynając strajk solidarnościowy z robotnikami Wybrzeża. Spot został nagrany z udziałem aktorów wrocławskiego kabaretu „Elita”.

Spotkanie z Marcinem Zarembą wokół książki „Wielkie rozczarowanie. Geneza Solidarności” – środa 30 sierpnia

Spotkanie z Marcinem Zarembą wokół książki „Wielkie rozczarowanie. Geneza Solidarności”.

Czy system komunistyczny nie musiał upaść? Czy pojawienie się kryzysu po okresie długotrwałej poprawy warunków życia mogło doprowadzić do rewolucji roku 1980? Marcin Zaremba uzupełnia i dokonuje rewizji stanu wiedzy na temat genezy rewolucji „Solidarności”. Jego książka objaśnia przełomowe wydarzenia w najnowszej historii Polski. Jest także fascynującą podróżą odkrywającą mechanizmy funkcjonowania PRL-owskiego społeczeństwa. W debacie z autorem udział wezmą: dr hab. Joanna Nowosielska-Sobel prof. UWr, historyk specjalizująca się w historii najnowszej Polski i powszechnej oraz dr Łukasz Kamiński, historyk specjalizujący się w najnowszej historii Polski, od roku 2022 dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Centrum Historii Zajezdnia, Wrocław, ul. Grabiszyńska 184, 30 sierpnia, godz. 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWyprzedażowe szaleństwo trwa! Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z wyprzedaży, by kupować odpowiedzialnie i oszczędnie
Następny artykułChopin Recitals we Wrocławiu – piękne koncerty w sali Oratorium Marianum
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.