Wrocławskie szkoły i przedszkola otwarte na pomoc młodym Ukraińcom

0
a

Wrocław robi wszystko, aby zapewnić ukraińskim dzieciom miejsca w szkołach i przedszkolach. W ciągu ostatnich dwóch tygodni do miejskich placówek oświatowych zgłosiło się ok. 1,5 tys. młodych Ukraińców.

Już dziś do wrocławskich placówek oświatowych uczęszcza 4,5 tys. młodych Ukraińców. A od wybuchu wojny do wrocławskich szkół i przedszkoli zapisano kolejnych ok. 1,5 tys. młodych Ukraińców. Na miejscu są opiekunowie, pedagodzy mówiący w języku ukraińskim i języku rosyjskim, dzieci mają również zapewnioną pomoc psychologiczną.

– Cały czas uaktualniamy bazę miejsc we wrocławskich szkołach i przedszkolach, do których ukraińskie rodziny będą mogły posłać swoje dzieci. Potrzebującym staramy się wskazywać placówki, które położone są najbliżej ich miejsc pobytu – mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM Wrocławia. – W związku z tym, przygotowaliśmy informacje, zarówno w języku polskim jak i ukraińskim, jak zapisać dziecko do naszych placówek. Są one szeroko rozpowszechniane w szkołach i przedszkolach oraz w internecie – dodaje.

Ukraińskie dzieci chętnie korzystają z wrocławskich świetlic

Pierwsze dzieci korzystają już z siedmiu świetlic funkcjonujących we wrocławskich placówkach. To miejsca, do których rodzice mogą, na kilka godzin dziennie, przyprowadzić ukraińskie dzieci. Wystarczy przyjść i zgłosić je do świetlicy.

– Trzeba pamiętać, że teraz ukraińskim dzieciom potrzebne jest przede wszystkim wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Miejsce, gdzie znajdą przyjazne osoby, które w każdej chwili zaoferują pomoc. Takimi miejscami są m.in. szkolne świetlice – podkreśla Marcin Miedziński.

Na miejscu, oprócz osoby znającej język ukraiński, jest też psycholog. W tym czasie rodzice mogą np. załatwić wszelkie formalności, czy udać się do naszych punktów wsparcia.

Aktualna lista świetlic:

  • Szkoła Podstawowa nr 84 przy ul. Górnickiego 20,
  • Szkoła Podstawowa nr 108 przy ul. B. Chrobrego 3,
  • Szkoła Podstawowa nr 37 przy ul. Sarbinowskiej 10,
  • Przedszkole nr 55 przy ul. Nowowiejskiej 36,
  • Przedszkole nr 31 przy ul. Kolbuszowskiej 6,
  • Przedszkole nr 35 przy ul. Pułaskiego 20a,
  • Przedszkole nr 56 Niezapominajka przy ul. Wałbrzyskiej 2A.
  • Szkoła Podstawowa nr 12, ul. Janiszewskiego 14 (Świetlica działa codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 14-16)

Zajęcia świetlicowe w MDK-ach

Od 14 marca 2022 r. zajęcia świetlicowe dla dzieci z Ukrainy uruchomione zostaną także we wrocławskich MDK-ach oraz w Centrum Kreatywności TALENT. Zapisywać się można bezpośrednio w placówce.

Lista placówek:

Młodzieżowy Dom Kultury Wrocław – Krzyki, ul. Powstańców Śl. 190

  • dodatkowe zajęcia świetlicowe w godzinach 11.30-16.00 – dla grupy 15 dzieci, od poniedziałku do piątku.

Centrum Kreatywności TALENT, ul. Jedności Narodowej 117

  • zajęcia z psychologami, nauka języka polskiego, zajęcia artystyczne, dla grupy 20 dzieci w godzinach 8.00-14.00, od poniedziałku do piątku.

Młodzieżowy Dom Kultury Wrocław – Śródmieście, ul. Dubois 5

  • zajęcia z gimnastyki ogólnorozwojowej w godzinach 8.30-12.00 dla grupy 12 dzieci, od poniedziałku do piątku,
  • zajęcia gry na keyboardzie w godzinach 9.30-13.00 dla grupy 5 dzieci, w środy i czwartki,
  • zajęcia plastyczne w godzinach od 9.00-11.30 dla grupy 10 dzieci, w piątki.

Młodzieżowy Dom Kultury Wrocław – Fabryczna, ul. Zemska 16 c

  • zajęcia taneczne, ogólnorozwojowe, zajęcia edukacyjne – szachy, gry planszowe, bajki, x Box dla grupy 12 dzieci (wiek od 6 do 12 lat) w godzinach 8.00-12.00, od poniedziałku do piątku

Młodzieżowy Dom Kultury Wrocław – Stare Miasto (budynek SP nr 2 przy ul. Komuny Paryskiej 36-38)

  • zajęcia świetlicowe dla grupy 10 dzieci, w poniedziałki, czwartki, piątki w godzinach 10.00-14.00, we wtorki 13.00-15.00, w środy 9.00-13.00.

Tony darów od wrocławskich szkół i przedszkoli

Od 28 lutego we wszystkich wrocławskich szkołach i przedszkolach trwa akcja zbierania darów dla Ukraińców. Cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem. Dary zbierane w placówkach można liczyć w tonach.

Zasady zbiórki    

Osoby chętne do przekazania pomocy rzeczowej proszone są o żywność, lecz tylko tę długoterminową (m.in. makaron, ryż, konserwy), a także o śpiwory, koce, środki higieny osobistej, pieluchy (również dla dorosłych), ręczniki papierowe oraz świece, baterie, zapalniczki i apteczki. Odzież nie jest zbierana.

Ważne, by dary przekazywać w kartonach z informacją, co znajduje się w środku. Kartonów nie należy zaklejać, nie powinny być one także bardzo ciężkie. To znacząco ułatwi logistykę i segregację darów.

Dary zgromadzone w szkołach są transportowane do miejskich magazynów. Transport jest koordynowany wspólnie ze służbami wojewody i organizacjami zajmującymi się pomocą na tak dużą skalę, jak np. Caritas.

Teraz z uwagi na coraz liczniej przybywających do Wrocławia mieszkańców z Ukrainy nie wszystkie dary będą wywiezione. Część zostanie w magazynach i będzie wydawana potrzebującym na miejscu w formie „wrocławskiego pakietu wsparcia”. Musimy przygotować się na długoterminową pomoc – podkreśla Jarosław Krauze, odpowiedzialny za zbiórkę z ramienia Rady Miejskiej, przewodniczący Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa.

W pierwszych dwóch tygodniach wojny z wrocławskich szkół i przedszkoli do Ukrainy wyjechało kilkanaście ciężarówek pełnych darów.

Poza tym uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomicznych oraz Technikum nr 16 przygotowują kanapki, które przekazywane są na Dworzec Główny PKP. Dziennie ok. 4-5 tys. sztuk.

– Zaczęliśmy od 700 kanapek dziennie, ale potrzeby są coraz większe – wyjaśnia Małgorzata Frydel, dyrektor ZSG nr 9.

– Sam pomagam w robieniu kanapek i uważam, że to bardzo potrzebna akcja – mówi Dima, jeden z uczniów technikum, który pochodzi z miasta  Czerkasy na Ukrainie.

Młodzież jest też bardzo zaangażowana w pomoc wolontaryjną w wielu wrocławskich punktach pomocowych.

Nauka języka ukraińskiego i klasy przygotowawcze

Cudzoziemcy, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole mogą:

  • uczestniczyć w dodatkowych lekcjach języka polskiego. Zajęcia mogą być prowadzone indywidualnie lub w grupach w wymiarze min. 2 godzin tygodniowo,
  • korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia, zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela,
  • korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych.

We wrocławskich szkołach funkcjonuje obecnie 41 klas przygotowawczych. Organizowane są też kolejne tego typu oddziały.

Oddziały przygotowawcze są utworzone na poziomach: klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII oraz klasy ponadpodstawowe.

W oddziałach realizowane są zajęcia dydaktyczne oraz dodatkowo po 5 godzin nauki języka polskiego jako obcego. Każdy oddział posiada osobę władającą językiem kraju pochodzenia ucznia, zatrudnioną w charakterze pomocy nauczyciela.

Decyzje o przyznaniu danej formy wsparcia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.

Bezpłatna nauka języka polskiego we Wrocławiu

We Wrocławiu bezpłatne lekcje języka polskiego (dla dzieci i dorosłych) realizowane są w ramach:

  • Programu „Wrocław na językach świata”, prowadzonego przez Wrocławskie Centrum Integracji

Wrocławskie Centrum Integracji oferuje podręczniki do nauki języka polskiego jako obcego, a osoby spotykają się w udostępnionych nieodpłatnych miejscach. Na ten moment zajęcia prowadzone są w 62 miejscach, ale lista jest stale aktualizowana. Mapę można znaleźć na stronie internetowej wnjs.pl. Zapisy: wnjs@wci.wroclaw.pl oraz  pomagamyukrainie@wci.wroclaw.pl.

  • Zajęć polskiego z Fundacją Hobbit

Kolejną organizacją wspierającą uchodźców jest Fundacja Hobbit, która na co dzień organizuje czas wolny dla dzieci i młodzieży. Teraz wolontariusze prowadzą dla nich darmowe zajęcia z języka polskiego. Lekcje odbywają się w grupach w budynku Fundacji przy pl. Św. Macieja 5a. Z zajęć mogą skorzystać również dorośli, którzy przyjdą z dzieckiem. Lekcje prowadzone są przez młodzież szkolną, studentów i dorosłych z Ukrainy.

Zapisy telefonicznie: 71 321 01 77, w godz. 14.30-20.00.

  • Projektu „Rozmawiamy po polsku” Wrocławski Instytut Kultury i WCRS

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza dzieci i młodzież, dla których język polski nie jest językiem ojczystym, na cykl sześciu bezpłatnych spotkań, które poprowadzą nauczycielki ze szkoły podstawowej i z liceum ogólnokształcącego.

Zapisy na stronie: https://wke.wcrs.wroclaw.pl/2022/02/16/rozmawiamy-po-polsku-2/

Dodatkowo takie kursy, ale wyłącznie dla osób dorosłych, organizują: Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Liceum Ogólnokształcące nr V przy ul. Kuronia. Zapisywać można się poprzez kontakt z sekretariatem placówek.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWieczór Polsko-Ukraiński w Operze Wrocławskiej
Następny artykuł84 kierunki na lato. Nowy rozkład lotów w Porcie Lotniczym Wrocław
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.