Wieczór Polsko-Ukraiński w Operze Wrocławskiej

0
fot. fb/Opera Wroclawska

Wspólny śpiew to przestrzeń dla nadziei. Z niej czerpiemy chęć i siłę do walki o pokój i najważniejsze dla nas wartości. 17 i 18 marca w Operze Wrocławskiej odbędzie się koncert pieśni polsko-ukraińskich.

Tego dnia gmach rozświetlą również barwy narodowe Ukrainy. Wydarzenie będzie wyrazem sprzeciwu wobec rosyjskiej inwazji oraz gestem solidarności ze wszystkimi, którzy ratując życie, są zmuszeni opuścić swoje rodzinne domy. 

Sztuka jest odpowiedzią na rzeczywistość. W obliczu ogromnej tragedii, jaka spotkała naszych Sąsiadów nie możemy pozostać obojętni. Nasze serca i uwaga skierowane są teraz przede wszystkim na niesienie pomocy – tej realnej, ale też symbolicznej. Wiemy jak ważną rolę ma do spełnienia sztuka w czasach, gdy człowieczeństwo jest wystawione na próbę. Zapraszamy na Wieczór Polsko-Ukraiński , pełen pieśni, patriotyzmu. Jesteśmy solidarni z Ukrainą – mówi Halina Ołdakowska, dyrektor Opery Wrocławskiej.

Podczas koncertu publiczność usłyszy utwory czerpiące z bogactwa historyczno-kulturalnego Polski oraz Ukrainy. Usłyszymy je w wykonaniu Solistów oraz Artystów Chóru Opery Wrocławskiej – na scenie wystąpią również gościnnie śpiewaczki ukraińskie: Iryna Zhytynska oraz Olga Tsymbaluk. Artyści zaprezentują dzieła zarówno takich wielkich kompozytorów jak Ignacy Jan Paderewski, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski i Stanisław Moniuszko, jak również piosenki legionowe, m.in. Białe róże i My, Pierwsza Brygada.

Usłyszymy również ukraińskie pieśni patriotyczne i ludowe w wykonaniu ukraińskich artystów, m.in. Czerez pole szyrokoje, czy Oj ne swity miesaczeńku. W repertuarze koncertu pojawi się również hymn cerkiewny Boże Wielki Jedyny – to modlitwa, z której szczególnie wybrzmiewa wołanie o wolność i błogosławieństwo. Dziś jej słowa nabierają szczególnego znaczenia. Opera Wrocławska sięgnęła po ten utwór w akcie solidarności z narodem ukraińskim przed spektaklami Cyganerii: https://www.youtube.com/watch?v=o0QEVq9R5y0

Koncertowi towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy do puszek Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Bilety dostępne na stronie www.opera.wroclaw.pl

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTa historia porusza serca. Ukrainiec niósł swojego chorego psa na plecach 15 km do polskiej granicy
Następny artykułWrocławskie szkoły i przedszkola otwarte na pomoc młodym Ukraińcom
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.