Wrocław na weekend – 10 najciekawszych wydarzeń [9-11 listopada 2018]

0
fot. Another Perspective

Pogoda we Wrocławiu nie sprzyja weekendowym wypadom na miasto, ale nadal nie warto spędzać czasu wolnego w czterech ścianach! Dlatego przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych wydarzeń, w których warto wziąć udział. Sprawdź nasze zestawienie Wrocław na weekend! 

Ogólnopolskie targi mody niezależnej Polska Szafa

Już w ten weekend w centrum handlowym Wroclavia wypełni się młodymi, polskimi projektantami.

Polska branża modowa rośnie w siłę. Podczas targów mody polskiej będzie można kupić najnowsze kolekcje projektantów młodego pokolenia mody niezależnej. Dzięki zróżnicowaniu stylów każdy znajdzie coś dla siebie. Nie zabraknie zimowych, kolorowych płaszczy, jak i odzieży codziennej.

Odwiedzający będą mogli kupić również biżuterie. Projektanci zaskoczą niecodziennym wzornictwem, inspirowanym stylem boho.

Wroclavia, ul. Sucha 1
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Malowanie wieloformatowe

Z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka zaprasza dzieci w wieku od 5 lat na warsztaty i wspólną zabawę.

Warsztaty to niebanalny sposób na poznanie historii, sztuki i literatury. Uczestnicy dowiedzą się również dlaczego niepodległość dla Polski była tak istotna.

Warsztaty są bezpłatne

Kiedy? 9 listopada w w godzinach 17.00 i 18.45

Zapisy poprzez formularz.

Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka, ul. Kuźnicza 29A

fot. mat. prasowe

Retro party z wodzirejką

Gdzie się podziały tamte prywatki niezapomniane? Ich atmosferę wspominaną w piosence Wojciecha Gąssowskiego przywracają wieczorki taneczne w Światowidzie. To świetna okazja do zabawy dla tych, którzy nie przepadają za imprezami w klubie czy dyskoteką.

Stery konsoli trzyma DJ Viola – prezenterka, animatorka, wokalistka, która sprawia, że czas spędzony wspólnie jest okazją do miłej integracji, śpiewania popularnych szlagierów oraz tańca. Retro party sprawdza się nie tylko jako spotkanie w grupie przyjaciół, bo single też świetnie się tu bawią!

Wstęp biletowany – bilety w cenie od 15 zł

Kiedy? 9 listopada o godzinie 18.00 

Ośrodek Działań Twórczych Światowid, ul. Stefanii Sempołowskiej 54A
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

I’m part of: Męski Slam w 100-lecie odzyskania niepodległości

W ten weekend startuje drugi Męski Slam! Faceci, którzy będą chcieli zaprezentować się szerszej publiczności, będą mogli pochwalić się swoją twórczością na kameralnej scenie Impartu. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 500 zł brutto.

Slam poetycki to forma otwartego pojedynku poetów-performerów, podczas której zarówno amatorzy ciekawi sceny, jak i profesjonaliści mają okazję zaprezentować swoją twórczość na jednej scenie.

Wydarzenie poprowadzi Łukasz Lorenc – dziennikarz radiowy, jeden z założycieli kolektywu artystycznego i labelu regime brigade.

Zapisy: marek.gluzinski@strefakultury.pl

Kiedy? 9 listopada o godzinie 20.00

Wstęp biletowany – bilet w cenie 5 zł 

Impart, ul. Mazowiecka 17
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Projekt „Dzieciaki” – zajęcia z edukacji międzywyznaniowej

W sobotę, 27 października, rozpoczyna się kolejna edycja projektu „Dzieciaki” organizowanego przez Fundację „Dzielnica Wzajemnego Szacunku. Czterech Wyznań”.

Warsztaty to bezpłatny cykl zajęć z edukacji międzywyznaniowej i międzykulturowej. Dzieci w wieku 8-12 lat będą miały okazję poznać tradycje wyznania ewangelickiego, katolickiego, prawosławnego i judaizmu. Spotkanie rozpocznie się od zwiedzania kościoła lub synagogi z przedstawicielem danego wyznania. Następnie mali uczestnicy poszerzą wiedzę na warsztatach artystycznych.

Tym razem nie zabraknie nowości! Podczas spotkań uczestnicy zapoznają się z m.in. specyfikacją śpiewu cerkiewnego i podstawami języka staro-cerkiewno-słowiańskiego. Dowiedzą się również czym jest Chanuka.

Zajęcia są bezpłatne

Kiedy? 27.10, 10.11, 24.11, 9.12. Każde zajęcia trwają od 10:00-13:00.

Zapisy: warsztaty.dzieciaki@gmail.com

fot. mat. prasowe

Judo Tigers MORE – otwarte treningi we Wrocławiu

Otwarty trening Judo rusza już 10 listopada!

Czym jest MORE?

To cykl sobotnich treningów judo organizowany jest przez klub sportowy Judo Tigers. Do udziału w zajęciach zaproszeni są wszyscy – dzieci, młodzież, dorośli. Każdy trening jest dostosowany do wieku i poziomu zaawansowania. MORE to inicjatywa, która ma promować więcej sportu, więcej zabawy, więcej wspólnych chwil i przede wszystkim – więcej JUDO.

Dla kogo? Dla dzieci w wieku 7-17 lat.

Gdzie? SWFiS Politechniki Wrocławskiej (budynek P-2/C – sala judo “C”) ‬

Harmonogram:

9:30-10:30 – przedszkolaki z rodzicami (tylko dla zawodników Judo Tigers)
10:45-12:15 – grupa podstawowa 7-11 lat
12:30-14:00 – grupa zaawansowana 11-17 lat

Wstęp biletowany – bilety w cenie 15 zł do zakupienia przed zajęciami.

Politechnika Wrocławska, ul. Chełmońskiego 16
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Piknik pod Mamutem

Zarząd Zieleni Miejskiej, Rada Osiedla Oporów oraz Mamutanci zapraszają wszystkich mamucich przyjaciół na Piknik pod Mamutem z sadzeniem krzewów oraz drzewa rodzinnego,

Kiedy? W sobotę, 10 listopada, w godz. 11.00-15.00  w Parku Mamuta na Oporowie we Wrocławiu.
Wstęp bezpłatny 
fot. mat. prasowe

Wege Festiwal Wrocław

Ostatni w tym roku Wege Festiwal rusza już  w ten weekend! Podczas festiwalu będzie można spróbować polską kuchnię wege, przepysznych falaefeli, hummusów, wege burgerów, zup, kuchni świata, deserów. Oprócz tego uczestnicy zaopatrzą się w produkty niedostępne w sklepach – przyprawy, przetwory, słodycze.

Oprócz tego będzie można obejrzeć ubrania bez dodatków skóry i futer, a także kupić książki, kosmetyki, produkty dziecięce.

Zawitają do nas:

  • Veggie – ich specjalnością są autorskie dania, inspirowane kuchnią indyjską. Zaserwują wyśmienite potrawy na ciepło, indyjskie przekąski (m.in. samosy) i koktajle
  •  Pitaya  – przyjadą specjalnie z Warszawy, by zaserwować pyszne sajgonki, zupę pho i wiele, wiele więcej
  • Masittā Korea food – nie zabraknie dań pochodzących z Korei –  z makaronem, kimchi czy też koreańskie smażone pierożki
  • Browar Wielka Wyspa – ugasi pragnienie festiwalowiczów pysznym browarem

Udział jest bezpłatny.

Kiedy? W weekend, 10-11 listopada, sobota w godzinach 12.00 – 20.00 oraz 12.00 – 18.00

Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1/3
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

XIX Wrocławski Festiwal Gier Planszowych Gratislavia

Stowarzyszenie Klub Koloseum po raz dziewiętnasty zaprasza na wielkie święto miłośników planszówek – Wrocławski Festiwal Gier Planszowych Gratislavia.

Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z prezentowanymi na stoiskach wydawnictw nowościami, a także skorzystać udostępnionej przez Stowarzyszenie wypożyczalni liczącej blisko 500 tytułów.

Każdy może przyjść!

Kiedy? 10 i 11 listopada w godzinach od 10.00 – 18.00

Wstęp bezpłatny 

Strefa Kultury Studenckiej – Politechnika Wrocławska, ul. Hoene-Wrońskiego 10
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

11.11 Wolność kocham i rozumiem

11/11 jest wydarzeń zwieńczającym Święta naszej narodowej Niepodległości w formie muzycznej i artystycznej. Tym projektem przypominamy wartości i ideały, które są fundamentem demokratycznej Polski. Będziemy poruszać takie pojęcia jak: Wolność, Ojczyzna. 

W CK Agora 11/11 to święto rodzinne. Uczestnicy zajęć zaprezentują swój dorobek artystyczny.

Oprócz tego w programie również warsztaty dla dzieci i dorosłych, animacje, konkursy, wystawy, pokaz filmowy i wieczorny koncert.

Wstęp bezpłatny 

Program:

11 listopada 2018

Koncerty:

Song of Freedom – Popisy pracowni wokalno – tanecznych CK Agora
Prezentacje Chochlików i Dźwiękoludków, Studium wokalnego oraz Chóru Aster.
sala widowiskowa / godz. 14.00- 14.30

Koncert zespołu Warszawska Orkiestra Sentymentalna
Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka, nieustannie inspirują.
sala widowiskowa / 17.00- 18.15

Wystawy:

Szachownice nad Europą. Lotnicy Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii 1940—1947
Wystawa przybliża losy i dokonania polskich lotników w czasie II wojny światowej. Archiwalne zdjęcia i dokumenty przedstawiają m.in. sylwetki wybranych pilotów, którzy w okresie powojennym powrócili do kraju i związali swój los z Dolnym Śląskiem. Wielu z nich, wśród których znajdują się kawalerowie orderu Virtuti Militari, z uwagi na swoją służbę w PSP w Wielkiej Brytanii było inwigilowanych przez komunistyczny aparat represji. Tym,  którym nie wystarczy jedynie teoria na temat lotnictwa, polecamy praktykę pod postacią warsztatów Tekturowo, które poprowadzi Katarzyna Bury.
Hol / godz. 14.00 – 20.00

Wernisaż wystawy Po co Wolność? / wręczenie nagród
galeria / 18.30 – 20.00

Warsztaty i konkursy:

Skrzydła chwały – warsztat plastyczny 
Husarskie skrzydła – nie były nieodzownym atrybutem husarza i bardziej niż walce służyły prezencji. Majestatyczne skrzydła wykonywane były z piór orlich, sokolich, jastrzębich, kruczych, w wersji ekonomicznej nawet z gęsich. Przy użyciu sztucznych ptasich piór wykonamy ten wspaniały atrybut husarski na specjalnie przygotowanych stelażach.
sala teatralna / godz. 14.45 – 16.45

Konkurs plastyczny Pocztówki dla Marszałka 
Tysiące kartek, jakie od rodaków dostał Piłsudski w swoje imieniny 19 marca 1931 roku dotarły za nim aż na Maderę.  Tego dnia  mnóstwo Polaków wysłało urlopującemu się Marszałkowi życzenia. Tak wielu, że malutka poczta w Funchal przestała funkcjonować. My nie planujemy wysyłać pocztówek, za to zaprojektujemy Marszałkowi oryginalne znaczki pocztowe – najlepsze zostaną uhonorowane drobnym upominkiem.

Dzbanki na ludowo  warsztat decoupage
Polska sztuka ludowa bez kompleksów wkracza obecnie na międzynarodowe salony. Uczestnicy ozdobią porcelanowe naczynia w coś szalenie modnego i w bardzo dobrym guście. Przy okazji dowiedzą się, że folkowy design całymi garściami czerpie z niezgłębionych źródeł polskiej tradycji ludowej.

Historia w kolorach – zajęcia edukacyjne IPN
Zajęcia, których celem jest przybliżenie najmłodszym w atrakcyjnej i przystępnej formie tematyki  polskich symboli narodowych – herbu, flagi i hymnu, ale także tych mniej znanych, jak choćby symbolu Polskiej Kotwicy. W programie m.in. klejenie flagi, portret Piłsudskiego, kolorowanki.

Polska podziemna – warsztat  druku wypukłego
W myśl której „każdy nasz człowiek jest doskonałym, samodzielnym drukarzem i organizatorem druku”, uczestnicy samodzielnie wykonają nadruki na torbach metodą druku wypukłego –  techniki, dzięki której w latach 80-tych rozwinęła się podziemna filatelistyka.
sala ceramiczna / godz. 14.45 – 16.45

I love Niepodległość – czyli jak zrobić pinsa
Pinsy w subtelny sposób informują o przynależności posiadacza do różnego rodzaju stowarzyszeń lub jego zainteresowaniach. Pokażmy innym, że kochamy Niepodległość wykonując samodzielnie te charakterystyczne przypinki. Dajmy się poznać jako miłośnicy wolności i swobody!
galeria / godz. 14.45 – 16.45

Kapral Niedźwiedź Wojtek  – warsztat filcowy
Historia niezwykłego niedźwiedzia – żołnierza, który walczył u boku Polaków z armii generała Władysława Andersa i zadziwiła cały świat. Na warsztacie dzieci zgłębią bliżej historię sławnego misia i samodzielnie zbudują go z filcu. Poznajcie kaprala Wojtka!

Jastrząb wylądował – warsztat  Tekturowo z Katarzyną Bury
Jastrząb to polski samolot myśliwski konstrukcji inżyniera Wsiewołoda Jakimiuka, który nigdy nie wyszedł poza stadium prototypu. Dzięki sprawności i cierpliwości uczestników wykonamy wielkoformatową makietę lotniska z którego będzie mógł wzbić się w powietrze.
sala baletowa / godz. 14.45 – 16.45

Pozostałe atrakcje:

Beats of Freedom – Zew wolności  projekcja filmowa.
Beats of Freedom – Zew wolności to film, w którym legendy polskiej muzyki rockowej opowiadają o epoce lat 80. Widzowie usłyszą wyjątkowe historie o stawianiu czoła politycznemu reżimowi i tworzeniu enklaw młodzieżowej wolności. Film bogaty jest w archiwalne zdjęcia m.in. z festiwalu w Jarocinie. O czasach buntu i tworzenia muzyki, która stała się częścią historii opowiedzą m.in. Marek Niedźwiecki, Krzysztof Skiba, Kazik Staszewski, Muniek Staszczyk, Jurek Owsiak i Kora Jackowska.
sala konferencyjna / godz. 14.45 – 16.45

Najsłynniejszy Koń II Rzeczpospolitej – kolorowanki
Kasztanka – wierny towarzysz Marszałka – była portretowana przez malarzy, często stawała przed obiektywem fotografów, doczekała się także pomników. W Centrum Kultury Agora młodzi malarze niczym Wojciech Kossak nadadzą wielkoformatowej Kasztance ciekawych kształtów i barwnych kolorów.
hol / godz. 14.45 – 16.45

Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPierwsze takie lustro w przymierzalni w Polsce, które podpowie Ci jak się ubrać – [Salon Nike w Galerii Wroclavia]
Następny artykułGdzie się pouczyć we Wrocławiu? [TOP 5 propozycji]
Odkryj Wrocław na nowo