Wrocław: Park Pilczycki – cenny kawałek lasu. Historia i ciekawostki mało znanej zielonej oazy miasta

0

Czasami to, co naprawdę cenne mamy na wyciągnięcie ręki i nawet o tym nie wiemy. Tak właśnie jest w przypadku Parku Pilczyckiego. Ten wyjątkowy kawałek miejskiej zieleni to dom wielu gatunków ptaków i płazów

Od glinianek do parku

Tereny obecnego parku pierwotnie były częścią Lasu Pilczyckiego. Glinianki znajdujące się na tym obszarze bardzo szybko zaczęły przyciągać ludzi, którzy coraz liczniej przybywali nad staw. Dzięki zachowanym mapom wiemy, że już w pierwszej połowie XIX wieku postawiono tam cegielnię. Powstające na przełomie lat 20. i 30. XX wieku zabudowania stopniowo “odcinały” dzisiejszy park od lasu.

Tereny Parku Pilczyckiego były eksploatowane aż do końca II Wojny Światowej, kiedy to zaprzestano wydobycia. Początkowo teren opustoszał, a miejsce ludzi ponownie zaczął zajmować las. Topole, wierzby, olchy, dęby, lipy, jawory, brzozy – to tylko niektóre gatunki, które wraz z lasem powróciły w okolice glinianek, a ludzie docenili walory przyrodnicze i rekreacyjne tych terenów. W 1996 Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju potwierdziła niezwykłą wartość pilczyckiego. Dzięki temu zbiorniki zostały objęte ochroną ze względu na swoją wartość ekologiczną. 

W 1997 “Wielka Woda” bardzo brutalnie obeszła się z miastem. Park także został zalany. Choć tereny podmokłe lubią wodę per se, to niestety w tym przypadku nie miała ona dokąd ujść. Wysokie temperatury dokonały dzieła i spowodowały tzw. “przyduch”, przez który zginęły ryby w zbiornikach wodnych. Z czasem natura poradziła sobie ze skutkami powodzi i to znacznie lepiej niż ludzie. Odpowiednie zarządzanie terenami Parku Pilczyckiego jest ważne nie tylko ze względu na ochronę przyrody, ale przede wszystkim ze względu na nas samych.

fot. RO Pilczyce – Kozanów – Popowice Płn.

Przyroda parku

Park zachował charakter lasu łęgowego, z którego powstał. Podmokły ekosystem łęgów jest bardzo cenny dla zachowania bioróżnorodności polskich lasów. Szacuje się, że do dziś na terenie Polski zachowało się jedynie 5% lasów tego typu. Zarówno na terenie lasu i parku znajdziemy gatunki chronione: żaby, traszkę zwyczajną i zaskrońca.

Przy okazji przypominamy, że wszystkie płazy i gady w Polsce są pod ochroną!

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Kasia Piwko (@kasiapiwko)

Staw Pilczycki

Staw Pilczycki to największy z 3 zbiorników znajdujących się na terenie parku, jest to najważniejsze miejsce dla zamieszkującego tę okolicę ptactwa. Rosnąca nad brzegami stawu trzcina tworzy idealne warunki dla lęgów perkoza dwuczubego, łabędzia niemego, krzyżówki, łyski, śmieszki i trzcinniczka.

Duży staw doceniają także spacerowicze i wędkarze!

Renowacja w ramach WBO 2016

W 2016 roku zaakceptowano projekt odnowienia terenów obecnego parku i w jego efekcie:

  • wytyczono ścieżkę przyrodniczą
  • poprawiono jakość ścieżki wokół stawu
  • postawiono tablice edukacyjne
  • podjęto szereg działań zapobiegających zarastaniu terenu i niecek wodnych

21.06.2018 roku wszelkie prace zostały zakończone, a park oddano do użytku mieszkańców.

fot. Rada Osiedla Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZmarł Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław
Następny artykuł7 najbardziej klimatycznych miejsc na kawę i śniadanie we Wrocławiu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.