Miasto to momenty i przeżycia, niewiele jest miejscowości z tak bogatą historią jak Wrocław. Przez bardzo długi czas należał do Republiki Federalnej Niemiec i nosił nazwę Breslau. Mapa, którą widzisz, przedstawia nieaktualny już plan jednak pomaga wyobraźni cofnąć się w czasie. Widać na niej ulice Victoriastrasse / Kaiser Wilhelm Strasse – niegdyś była to prestiżowa ulica, szeroka na 27 metrów.
Budowano tam rezydencje i kamienice dla najbogatszych. Dzisiaj znajduje się tu Centrum Południe.
Tory
To w tym roku miasto ożyło całkowicie. Więcej ludzi zaczęło się przemieszczać, wymieniać, mieszać – wszystko nabrało tempa. Przy Victoriastrasse zbudowano tory, po których puszczono jedne z pierwszych tramwajów w mieście.
Restauracja Gottharda Meisnera
Miejscowi i przyjezdni od zawsze cenili dobre jedzenie i rozrywkę. Nie inaczej było za czasów Restauracji Gottharda Meisnera, lokal prowadzony przez 30 lat słynął z najlepszej dziczyzny w mieście. Był ulubionym miejscem ówczesnej inteligencji, często zdarzało się, że brakowało miejsc i trzeba było wykonać rezerwację.
Sklep „Cigarren”
Przedsiębiorczość to jeden z synonimów Breslau. W jednej z ówczesnych kamienic znajdował się sklep z wyrobami tytoniowymi, którego stałym klientem był Gerhart Hauptmann – laureat literackiej nagrody Nobla. Nieodłącznym elementem jego pracy były cygara. Ulubione kupował właśnie w sklepie „Cigarren” przy ulicy Lwowskiej – wtedy Victoriastrasse.
Ostatnia Bitwa
Czas walk o “Festung Breslau”, ul. Lwowska oraz spora część Wrocławia zostaje zrównana z ziemią. Świetność miejsca znika, zostaje smutek i wspomnienia. Jednak 6 maja następuje przełom. Dokładnie o 9:00 w okolicy ul. Powstańców Śląskich wojska niemieckie zaprzestały walk, przekazując radzieckiemu dowództwu prośbę o zawieszenie broni i rozpoczęcie rokowań.
Lipiec 1945
Podczas Konferencji Poczdamskiej tereny Breslau zostają przekazane Polsce. Nazwa miasta oficjalnie zostaje zmieniona na Wrocław.
mat. Centrum Południe