Winiety online – w jakich krajach obowiązują?

0

Podróże samochodowe po Europie cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów z niemal wszystkich grup wiekowych. Popularne jest tutaj zarówno korzystanie z własnego auta, jak i wypożyczenie pojazdu w jednej z renomowanych wypożyczalni. Posiadanie auta to jednak dopiero początek formalności, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem podróży. Jedną z kluczowych rzeczy są winiety – czym są i w jakich krajach obowiązują?

Winiety – co to takiego? 

Winiety są swoistym dowodem na uiszczenie opłaty za przejazd autostradą lub drogą szybkiego ruchu. W zasadzie pełni tę samą funkcję, co bramki na autostradach w Polsce. Różnica jest jednak taka, że obecnie w większości państw możemy kupić winiety online – wystarczy dostęp do Internetu. Winiety są niesamowicie ważne podczas podróży, bo za ich brak grożą wysokie mandaty, a wakacje to nie czas, żeby niepotrzebnie się stresować.

W niektórych krajach Unii Europejskiej za autostrady płaci się na bramkach. Tak jest m.in. we Włoszech, w Polsce czy w Chorwacji. W innych zaś obowiązują winiety, które pozwalają przez określony czas korzystać do woli z dróg szybkiego ruchu. Ceny różnią się w zależności od oferty i danego kraju. Dość drogie winiety są np. w Słowenii (ok. 15 euro), ale z drugiej strony to również tam grożą bardzo wysokie kary za brak takiej opłaty (nawet 800 euro!). Dlatego też, jeśli planujesz wspaniałe wakacje w Słowenii,to koniecznie kup winietę online – zaoszczędzisz sporo czasu oraz pieniędzy – o tym, jak to działa dowiesz się z renomowanej strony.

Jak kupować winiety?

W większości krajów UE można kupić winietę na stacjach benzynowych, poczcie czy nawet w marketach. Oczywiście, stopniowo odchodzi się od tradycyjnych winiet, które nakleja się na przednią szybę pojazdu, na rzecz rozwiązań elektronicznych. Winiety online obowiązują już m.in. w Austrii, Słowacji, Bułgarii czy na Węgrzech. Podczas zakupu trzeba mieć dostęp do Internetu,a także podać numer rejestracyjny pojazdu, kraj zarejestrowania i czas, w którym winieta ma mieć ważność. W zależności od danego kraju, w ofercie znajdować się mogą winiety weekendowe, tygodniowe, miesięczne, półroczne oraz roczne. Potwierdzenie zakupu winiety powinno wylądować na podanym przez nas mailu wraz z fakturą.

Warto tutaj jednak dodać, że w przypadku niektórych krajów, takich jak Austria, należy wziąć pod uwagę czas, jaki jest potrzebny do aktywacji winiety. Mowa tutaj bowiem o wymaganiach 18 dniach od zakupu – dopiero po upływie tego czasu, winieta zyskuje ważność. Z kolei w Szwajcarii na ten moment do kupienia są wyłącznie winiety roczne. 

Winiety w Słowenii – co należy wiedzieć? 

W trakcie wyjazdu do Słowenii, zakup winiety jest obligatoryjny dla każdego kierowcy. Do końca 2021 roku dało się kupić winiety w formie stacjonarnej, ale obecnie obowiązuje już wyłącznie wersja elektroniczna. Trzeba też zarejestrować pojazd w systemie, by wnieść wymaganą opłatę. Dopiero na końcu podajemy numer rejestracyjny pojazdu, wybieramy datę ważności winiety. Taką transakcję da się przeprowadzić maksymalnie 30 dni wcześniej.

W przypadku Słowenii mamy do wyboru winiety tygodniowe (koszt to 15 euro), miesięczne (30 euro) oraz roczne (110 euro). Szacunkowy koszt przejazdu z Warszawy przez Austrię i Słowenię to około 800 zł. Oczywiście mowa wyłącznie o samych winietach – nie wliczamy tutaj ceny noclegów, jedzenia i paliwa.

Co warto zobaczyć w Słowenii? 

Podróż do Słowenii samochodem może obfitować w niezliczone przygody. Wyprawę można połączyć ze zwiedzaniem Chorwacji czy Austrii, choć – trzeba tu dodać – sama Słowenia ma mnóstwo do zaoferowania. Jednymi z najpopularniejszych atrakcji są jezioro Bled oraz jaskinia Postojna. Dobrze jest też odwiedzić Lublanę czy inne mniejsze miejscowości, które pamiętają czasy starożytnego Rzymu i słyną z niesamowitego klimatu. Z pewnością warto zahaczyć także o Alpy, by rozkoszować wzrok górskimi krajobrazami. To wszystko w połączeniu z ciekawą historią i pyszną kuchnią, daje gwarancję niezapomnianych samochodowych wakacji!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł2. O Wrocławiu w 5 opowieściach. Ziemia (nie)obiecana.
Następny artykułWrocław: Sylwester 2022/2023. Gdzie pójść, co robić w mieście?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.