Jeśli interesuje Was historia Dolnego Śląska, lubicie zwiedzać zabytki i spacerować pięknymi trasami, Świdnica będzie idealnym celem wyjazdu na weekend. Tutaj nie tylko odetchniecie od zgiełku wielkiego miasta, ale również zakosztujecie tradycji i natraficie na kilka wyjątkowych ciekawostek.

Miasteczko leży około 60 kilometrów od Wrocławia. Samochodem dojedziecie tam DK35 przez Bielany. Dla niezmotoryzowanych do wyboru są busy kursujące z ul. Dawida co ok. 25 minut oraz pociągi Kolei Dolnośląskich (kierunek Dzierżoniów Śląski).

Weekend w Świdnicy – co warto zobaczyć?


Kościół Pokoju

fot. Swidnica24
fot. organy w Kościele Pokoju, zdjęcie pochodzi ze strony Swidnica24

Ta XVII – wieczna świątynia jest sztandarowym zabytkiem Świdnicy. Razem z bliźniaczym kościołem w Jaworze została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest uznawana za największą drewnianą budowlę spełniającą funkcje religijne w Europie. Została wzniesiona przez śląskich ewangelików, którzy otrzymali pozwolenie na budowę od cesarza Ferdynanda dla zachowania pokoju w katolickim kraju – stąd właśnie wzięła się nazwa. Mury budynku składają się z drewna i gliny, co również wynika z uwarunkowań historycznych – protestanci mogli stworzyć na Śląsku trzy kościoły, ale obejmowało ich wiele obostrzeń, m.in. konieczność budowania z nietrwałych materiałów.

Obecnie świątynia należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce. Nabożeństwa odbywają się w niedziele i święta o godzinie 10:00. Zwiedzanie kościoła jest płatne – 10 złotych kosztuje bilet normalny, a 5 złotych ulgowy. Podczas zwiedzania macie możliwość nie tylko podziwiać barokowe organy i malowidła, ale również wysłuchacie nagrania lektora i obejrzycie wystawę „Wiara jak serce ze spiżu. Skarby Kościoła Pokoju w Świdnicy”. Warto również poświęcić czas na odwiedzenie zabytkowego przykościelnego cmentarza.
kosciolpokoju.pl

pl. Pokoju 6
Godziny zwiedzania:
kwiecień – październik:
09:00 – 18:00 od poniedziałku do soboty
12:00 – 18:00 w niedziele i święta
listopad – marzec
10:00 – 15:00 od poniedziałku do soboty
12:00 – 15:00 w niedziele i święta


Jaskinia Nietoperzy

fot. Swidnica24

Kolejne miejsce warte odwiedzenia na weekend spodoba się przede wszystkim miłośnikom zwierząt. Obiekt pod patronatem Nadleśnictwa Świdnica zajmuje 500 mkw i obejmuje dwa budynki. W pierwszym mieści się sala wystawowa i multimedialna oraz laboratorium, w którym znajdziecie 24 stanowiska z mikroskopami, przez które można oglądać m.in. preparaty roślin i zwierząt. W drugiej części kompleksu umiejscowiona jest właśnie jaskinia nietoperzy, czyli makieta będąca odzwierciedleniem naturalnych sudeckich grot. Obejrzycie w niej kopie podstawowych form krasowych oraz poznacie nietoperze żyjące w Karkonoszach. W obiekcie znajduje się również minizoo, gdzie spotkacie m.in. papugi, lotopałanki, jaszczurki, patyczaki i świnki morskie.
swidnica.wroclaw.lasy.gov.pl/edukacja

ul. Sikorskiego 9
Godziny otwarcia: 08:00 – 14:30 od poniedziałku do piątku
08:00 – 14:30 w każdą pierwszą sobotę miesiąca


Rynek i wieża ratuszowa

fot. Swidnica24

Wymieniając atrakcje turystyczne Świdnicy, nie sposób nie wspomnieć o pięknej starówce. Odremontowane, kolorowe kamienice z gotyckimi elementami tworzą niezwykły klimat tego miejsca. Na rynku znajduje się ratusz, sięgający swoimi początkami do XIII wieku. Wewnątrz budynku usytuowane jest Muzeum Dawnego Kupiectwa, gdzie możecie obejrzeć m.in. stare kasy i wagi sklepowe, pieniądze, etykiety, odważniki oraz aranżację sklepu kolonialnego z XIX wieku. Warto wybrać się tam w piątek – wtedy wstęp jest bezpłatny. W pozostałe dni za bilet normalny zapłacicie 6 złotych, a za ulgowy 4 złote.
muzeum-kupiectwa.pl

fot. Muzeum Dawnego Kupiectwa, zdjęcie pochodzi ze strony Swidnica24

Na wieży ratuszowej znajduje się taras, z którego podziwiać można widok na miasto, a przy dobrej widoczności również na Śnieżkę, Ślężę, a nawet część Wrocławia. Z tarasu widokowego skorzystacie od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00 za symboliczną opłatą 2 złote (bilet normalny) lub 1 zł (bilet ulgowy). Żeby jeszcze bardziej umilić sobie weekend w Świdnicy, warto odwiedzić jedną z tradycyjnych kawiarni prowadzonych przy rynku. Szczególnie polecamy Amaretto – zjecie tam pyszne lody naturalnej produkcji.


Katedra św. Stanisława i św. Wacława

fot. Artur Ciachowski, Swidnica24

Ten piękny XIV – wieczny gotycki kościół znajdziecie bardzo blisko świdnickiej starówki. Katedra posiada jedną z najwyższych wież w Polsce, co sprawia, że poraża patrzącego swoim ogromem. Wewnątrz świątyni obejrzycie m.in. późnośredniowieczne rzeźby z piaskowca, malowidła olejne, zabytkową ambonę oraz przede wszystkim ołtarz główny przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem. Budowla zachwyca ciekawą architekturą – sklepieniem gwiaździstym, sześcioma bocznymi kapliczkami oraz bogato zdobionymi płaskorzeźbami. Jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego miłośnika historii sztuki.

pl. Jana Pawła II 2-3


Muzeum Broni i Militariów

fot. Swidnica24
fot. Swidnica24

Jeśli jesteście fanami militariów i wojskowości, nie możecie ominąć tego miejsca podczas waszego wyjazdu na weekend. W Witoszowie, miejscowości znajdującej się tuż obok Świdnicy będziecie mogli podziwiać broń strzelecką, maszynową i przeciwpancerną sięgającą swoją historią do XIX wieku. Większość zgromadzonych eksponatów pochodzi z okresu II wojny światowej.

W muzeum obejrzycie również samoloty (MIG-21, SU 22, Iskra), wyrzutnie rakiet, motocykle, mundury wojskowe, odznaczenia, stacje radiolokacyjne oraz czołg T-72, którym można się też przejechać. Za taką usługę zapłacicie około 80 złotych. Chętni mogą spróbować swoich sił na strzelnicy – do dyspozycji zwiedzających jest broń krótka, maszynowa i pneumatyczna. Pasjonaci wojskowości mają możliwość wzięcia udziału w prelekcjach na temat militariów. Bilety otrzymacie w cenie 10 złotych, a dla dzieci poniżej 15. roku życia – za kwotę 5 złotych.
muzeum-broni.com.pl

Witoszów Dolny 7A
Godziny otwarcia: codziennie 10:00 – 18:00


Zalew Witoszówka

fot. Swidnica24

Ostatnim miejscem na naszej weekendowej mapie Świdnicy jest piękna trasa spacerowa nad zalewem położonym nieopodal Osiedla Słowiańskiego. Witoszówka to niewielki dopływ Bystrzycy przepływający przez miasteczko. W latach 70. ubiegłego wieku wybudowano na niej zaporę, dzięki której powstał obecny zbiornik wodny. Jego powierzchnia wynosi 7 ha.

Jako siedlisko płoci, karpi i szczupaków jest idealnym miejscem dla wędkarzy – właśnie tam odbywają się zawody świdnickiego PZW. W zimie zalew jest ostoją różnych gatunków ptactwa wodnego. W letnich miesiącach istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego, takiego jak rowerki, kajaki czy żaglówki. Ciekawymi punktami spacerowymi w tej okolicy są dwa pomosty umieszczone po zachodniej stronie zalewu oraz lesista ścieżka wzdłuż alei Goplany.

Zdjęcia w artykule pochodzą z portalu swidnica24.pl

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRozbiórka kładki nad ul. Grabiszyńską – kiedy?
Następny artykułTak będzie wyglądać Basen na Brochowie
Marzena Herka
Urodziłam się w Trzebnicy, więc z okolicami Wrocławia jestem związana od zawsze. Tutaj mieszkam, studiuję i pracuję. Uwielbiam zwierzęta, zdrową kuchnię i wszelkiego rodzaju fantastykę :)