We Wrocławiu ruszył system zajętości miejsc parkingowych, ale nie dla wszystkich

0

Od dziś osoby z niepełnosprawności oraz kierowcy autokarów turystycznych mogą we Wrocławiu korzystać z dedykowanego systemu zajętości miejsc parkingowych.

System zajętości miejsc parkingowych to innowacyjne narzędzie wykorzystujące zaawansowane technologie, które pozwoli w łatwy i wygodny sposób wskazać osobom z niepełnosprawnościami, kierowcom autokarów, pilotom wycieczek, a także przewodnikom miejskim najbliższe wolne miejsce parkingowe.

Finalizujemy jeden z ostatnich projektów ś.p. Bartka Skrzyńskiego, Dyrektora Biura bez Barier. Nie trzeba przypominać, jak mocno Bartek angażował się na rzecz bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnościami. Stworzenie i uruchomienie tego systemu jest efektem jego wielu wysiłków. Również w ten symboliczny sposób kontynuujemy jego wolę budowy Wrocławia jako miasta bez barier – powiedział Prezydent Jacek Sutryk.

Robert Bednarski – Dyrektor Biura Smart City i Zarządzania Projektami UM przedstawił szczegóły techniczne tego projektu.

System obejmuje łącznie 220 miejsc parkingowych, w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami (postój bez ograniczeń czasowych w wyznaczonych miejscach strefy A i B ), a także miejsca dla autokarów turystycznych: czasowe (postój do 15 minut lub 30 minut) i odstawcze (postój bez ograniczeń czasowych) – wyjaśnił Robert Bednarski.

– System całościowo składa się z : detektorów, systemu przesyłu danych, aplikacji mobilnej oraz platformy służącej wymianie danych – dodaje Dyrektor Bednarski.

Darmowa Aplikacja Mobilna ParkDots

W ramach systemu została uruchomiona Aplikacja Mobilna ParkDots,  dostępna dla systemów Android oraz IoS. Aplikacje będzie informować użytkowników o wolnych i zajętych miejscach parkingowych przeznaczonych dla pojazdów osób
z niepełnosprawnościami oraz autokarów turystycznych. Korzystanie z niej jest darmowe, bez potrzeby rejestracji czy logowania. Działa zarówno w trybie online jak i offline. Jest dostępna w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej oraz angielskiej.

System pozwoli na  pozyskanie i gromadzenie danych o zajętości miejsc, co dodatkowo ułatwi uprawnionym służbom miejskim i nie tylko podejmowanie decyzji o ewentualnej interwencji. Dane będą także wykorzystane na potrzeby specjalistycznych badań i analiz.

System powstał w ramach współpracy Biura Smart City i Zarządzania Projektami Urzędu Miejskiego, Biura Wrocław Bez Barier, Biura Promocji Miasta, Straży Miejskiej Wrocławia oraz firmy T-Mobile.

https://www.wroclaw.pl/smartcity/latwiejsze-parkowanie-dla-aut-osob-z-niepelnosprawnosciami-i-autokarow

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNa miejscu legendarnego baru mlecznego powstał lumpeks
Następny artykułSzary blok, czy maszyna do mieszkania? O wrocławskim mezonetowcu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.