We Wrocławiu rusza jeden z największych w Europie przeglądów sztuki nowych mediów. 13 lokalizacji i 70 artystów!

0

Już 10 maja pod hasłem Fungible Content/Treści Wymienialne rozpocznie się jubileuszowa 20. edycja Biennale Sztuki Mediów WRO 2023. W 13 lokalizacjach we Wrocławiu będzie można skonfrontować się z dziełami ponad 70 polskich i zagranicznych artystów i artystek oraz wziąć udział w spotkaniach, performensach, koncertach i spacerach. Biennale WRO zaprosi do metawersum pełnego maszyn i botów. Jeden z największych w Europie przeglądów sztuki nowych mediów potrwa do 27 maja. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Rozmowy ludzi z maszynami. Znamy szczegóły 20. edycji Biennale Sztuki Mediów WRO

Od 1989 roku Biennale WRO prezentuje wybrane najnowsze dzieła sztuki tworzonej cyfrowymi środkami kreacji i komunikacji. Jubileuszowa edycja to aż 50 – w znacznej części premierowych – prac: od dzieł VR, poprzez performansy, projekty wizualno-dźwiękowe i interaktywne, po sytuacje kontemplacyjne. Tegoroczna edycja to – w rozumieniu hasła przewodniego – zaproszenie artystów i artystek oraz publiczności do dzielenia się, wymiany i aktualizacji treści symbolicznych – tworzywa sztuki.

Inteligencja roślin i ludzkie problemy maszyn

Wiodącym nurtem tegorocznej edycji jest rozmowa prowadzona przez ludzi i maszyny, a właściwie – świat współdzielony z robotami, maszynami i botami, które w niesamowitym tempie uczą się nas, ale i narzucają nam nowe zachowania – mówi Piotr Krajewski, dyrektor artystyczny Biennale WRO. Pojawiają się w pracach jako alter ego, równe nam osoby, które mierzą się z ważnymi kwestiami społecznymi, takimi jak feminizm, transgresja czy płeć. Przykładowo, w wideo-instalacji Retraining Laziness ludzki pracownik i wadliwie działający robot dyskutują o związku między złymi warunkami pracy, samowyzyskiem i czasem. Instalacja Kazokutchi wykorzystująca tokeny NFT i blokchain przedstawia życie robotycznych urządzeń cyfrowych kopiujących ludzkie wzorce powstawania rodziny, tworzenia się drzew genealogicznych. Audiobot w instalacji #SOPHYGRAY humorystycznie odpowiada na pytania widzów, komentując zniekształcony obraz kobiet w popularnych technologiach. Przy pomocy instalacji The Pure Voice można poszukać nowego ja, uwalniając swój głos od normatywnej przynależności płciowej. Zmiana, adaptacja, dostrojenie do nowych, nie tylko społecznych, ale też fizycznych, ekologicznych, klimatycznych warunków życia wśród innych bytów, to również temat uwypuklany w sztuce i obecny w programie Biennale, m.in. w pracy Plug-in Habitat.

W świat wymagający zmierzenia się z tymi problemami wkraczają też młodzi polscy absolwenci i absolwentki uczelni artystycznych. Zobaczymy Mikoryzę – wystawę 9. edycji Konkursu Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów. Tytułowa mikoryza to strzępki grzybni, które żyją w symbiozie z korzeniami roślin i zwiększają ich odporność na choroby. Na podobnej zasadzie oddziałują na siebie artyści i artystki, wprowadzając do swoich prac grzybiczy komponent.

Biennale od kulis i Dni Otwarcia

W tym roku, w związku z jubileuszem, organizatorzy zaproszą odbiorców za kulisy przygotowywania wystaw. Po raz pierwszy wernisaże poprzedzi kilkudniowa wspólna praca artystów, artystek i publiczności w improwizowanej, pop-upowej przestrzeni społeczno-muzycznej w Centrum Sztuki WRO. Od 5 do 9 maja będzie można usłyszeć tu młodych wrocławskich dj-ów i dj-ki. Następującym w kolejnych dniach wernisażom międzynarodowych wystaw Biennale (10-14 maja) będą towarzyszyć performansy, pokazy i koncerty, z których ostatni, w przestrzeni Centrum Sztuki WRO, zagra wrocławski kolektyw Żółć.

Metawersum dostępne bez opłat

Dostępność to jeden z wyznaczników tegorocznej edycji biennale. Organizatorzy zaplanowali wydarzenia zarówno dla najmłodszych widzów (Junior WRO), jak i widzów starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. W programie znalazły się wędrówki po wystawach – m.in. z Edwinem Bendykiem oraz Agnieszką Wolny-Hamkało, wycieczki w światy wirtualne, ale i wyprawy rowerowe, spacery z psami i wózkami. W programie m.in. oprowadzanie po miejscu gromadzącym wiele prac Biennale, od 66P Subiektywnej Instytucji Kultury, przez Galerię Geppart ASP Wrocław, po Centrum Sztuk Performatywnych – wspólnie tworzących nowy wrocławski koncept architektoniczno-artystyczny: Piekarnia Żywa Kultura.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Obowiązuje hasło: zamiast bileterów – Przewodnicy Sztuki. Na poszczególne oprowadzania i spacery artystyczne prowadzone po polsku, angielsku i ukraińsku obowiązywać będą zapisy przez oficjalną stronę biennale: wro2023wrocenter.pl.

Szczegóły/program Dni Otwarcia: wro.2023.wrocenter.pl

____________________________

  1. Biennale Sztuki Mediów WRO Fungible Content/Treści Wymienialne

5 – 9 maja 2023 Pop-up scena w Centrum Sztuki WRO

10 – 14 maja 2023 Dni Otwarcia

10 – 27 maja 2023 Wystawy

Miejsca:

Centrum Sztuki WRO
66P Subiektywna Instytucja Kultury (PIEKARNIA Żywa Kultura)
Galeria Geppart ASP Wrocław (PIEKARNIA Żywa Kultura)
Centrum Sztuk Performatywnych (PIEKARNIA Żywa Kultura)
Galeria Entropia
Galeria Szewska
Instytut Grotowskiego – Sala Teatru Laboratorium
IP Studio
Mediateka
MiserArt
Narodowe Forum Muzyki
Studio BWA Wrocław
WRO Atelier

ponad 70 artystów z Polski i zagranicy

Alizée Armet / Leon Butler / Marek Chołoniewski / Cod.Act / Thomas Dekeyser, Andrew Culp, Dana Papachristou / Franciszek Drażba / Food Think Tank, Karina Marusińska, Gosia Rojek, Marta Śniady / Emanuel Gollob / Oleksandr Holiuk / Aleksander Janicki / Anna Kaczkowska, Elżbieta Kowalska / So Kanno, Akihiro Kato, Takemi Watanuki / Valerie Karpan, Maryna Khrypun / Klaudia Kasperska / Jan Kowal / Kacper Krajewski / Sonia Kujawa / Peter Kutin, Patrik Lechner, Mathias Lenz / Norman Leto / Madina Mahomedova / Vitalina Lui Magomedova / Robert Mainka / Nadja Verena Marcin / Monika Masłoń / Rosa Menkman / Piotr Michalski / Mikro Orchestra: Paweł Janicki, Mariusz Jura, Jarosław Kujda, Małgorzata Kujda, Tomasz Procków / Paula Nishijima / OPN Studio: Susana Ballesteros, Jano Montañés / Hyunjung Park / Wojciech Puś / Random Check: Laura Adel, Michał Bednarski, Zuzanna Klepacka, Zuzanna Kliniewska, Bartosz Koziar, Paweł Masin, Weronika Mikłusiak, Julia Piątek, Adam Porębski, Marcin Rupociński, Alperen Sahin, Piotr Tokarz, Aleksandra Trojanowska, Maja Wolińska, Agata Zemla, Olgierd Żemojtel / Józef Robakowski / Rybn.org, Marie Lechner / Bartosz Seifert / The SINE WAVE ORCHESTRA: Ken Furudate, Daisuke Ishida, Kazuhiro Jo, Mizuki Noguchi // Winnie Soon / Khin Thethtar Latt AKA Nora / T(N)C: Agnes Varnai, Tina Kult / Total Refusal: Susanna Flock, Robin Klengel, Leonhard Müllner, Michael Stumpf / wallobserver.eu / Warsztat AV: Aleksandra Chciuk, Filip Gabriel Pudło, Bartłomiej Talaga / Marleine van der Werf / Karolina Wojtas / Małgorzata Wrońska / Tao Ya-Lun / Shota Yamauchi / ŻÓŁĆ

 

Organizator:

Fundacja WRO Centrum Sztuki Mediów

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułJakie są najczęstsze wymagania pracodawców we Wrocławiu?
Następny artykułWrocław: Pierwsza w Polsce wystawa ,,Moda stanu wojennego” we wrocławskim Muzeum Narodowym
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.