Wdrożenie miejsc płatnych na ulicy Komuny Paryskiej

0

Na ulicy Komuny Paryskiej, na odcinku od Pułaskiego do Krasińskiego, zmieniono organizację ruchu poprzez wyznaczenie  miejsc postojowych objętych opłatami.

  • O wprowadzenie opłat wnioskowali sami mieszkańcy, przy wsparciu ze strony właściwych rad osiedli;
  • Obsługę 43 miejsc postojowych zapewni 5 parkomatów;
  • Mieszkańcy kupią abonamenty parkingowe za 10 zł miesięcznie, lub 100 za cały rok;
  • Ulica znajduje się w strefie płatnego parkowania o najniższych stawkach opłat obowiązujących wyłącznie w dni robocze.

Od 27 października br. zapłacimy za parkowanie na ulicy Komuny Paryskiej. Miejsca postojowe zostały wyznaczone równolegle po północnej lub południowej stronie.

Są to kolejne już przykłady realizacji wniosków mieszkańców wdrażane we współpracy z Radami Osiedli – wyjaśnia Tomasz Stefanicki z Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia. We wszystkich przypadkach wiążą się one z bliskością obiektów generujących popyt na miejsca postojowe: biurowców, urzędów, przychodni czy campusów uczelni wyższych. W takim otoczeniu mieszkańcy coraz częściej domagają się regulacji parkowania poprzez wprowadzenie parkomatów. To poprawia rotację i sprawia, że zdecydowanie łatwiej znaleźć wolne miejsce postojowe – dodaje Stefanicki.

To rezultat konsultacji społecznych oraz będących ich skutkiem  zmian, wnioskowanych przez mieszkańców kolejnych wrocławskich osiedli.

Obszar Strefy Płatnego Parkowania został poszerzony decyzją Rady Miejskiej Wrocławia w 2019 r., w wyniku prowadzonych wcześniej konsultacji społecznych. Na mapie obejmuje on obecnie praktycznie całe wrocławskie śródmieście, jednak płatne miejsca postojowe w nowych granicach strefy wyznaczane są we współpracy z Radami Osiedli, dlatego proces ten postępuje stopniowo. Rozszerzona granica strefy daje możliwość prawną wyznaczenia w jej obrębie nowych miejsc objętych opłatami.

Ideą wprowadzanych zmian jest jednak zawsze autonomiczna decyzja mieszkańców i rady osiedla danego obszaru, w zakresie wyboru konkretnych odcinków ulic mających zostać objętych opłatami. Takie wnioski mieszkańcy osiedli mogą kierować do Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia.

– Wrocław ma jedną z najmniejszych stref płatnego parkowania spośród dużych miast w Polsce, obejmuje ona 5.025 miejsc postojowych. W miastach takich jak Poznań czy Szczecin analogiczne strefy są zdecydowanie większe (Poznań – 7.212, Szczecin – 6.853). W Krakowie strefa płatnego parkowania obejmuje ponad czterokrotnie więcej miejsc postojowych – 20.150 – mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Miejsca objęte opłatami od 27 października znajdują się w podstrefie VI Strefy Płatnego Parkowania (dawna strefa C). Stawki obowiązujące w SPP:

– 3,00 zł za 1. godzinę postoju;

– 3,10 zł za 2. godzinę postoju;

– 3,30 zł za 3. godzinę postoju;

– 3,00 zł za 4. i każdą kolejną godzinę postoju.

Opłat za postój można dokonywać bilonem, kartą płatniczą, za pomocą aplikacji SkyCash, Pango lub BLIK.

W SPP opłaty obowiązują w dni robocze w godz. 9:00-18:00.

Mieszkańcy wybranych odcinków ulic, posiadający meldunek stały bądź tymczasowy, mogą kupić abonament w cenie 10 zł. za miesiąc lub 100 zł za rok (na pierwszy pojazd). Użytkowników zainteresowanych zakupem abonamentu ZDiUM zaprasza do sklepu internetowego: https://wroclaw.e-abonamenty.pl/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocławskie herbaciarnie. Gdzie pójść na herbatę we Wrocławiu?
Następny artykułWrocław na weekend. 10 najciekawszych wydarzeń [22-24 października 2021]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.