Tematem V edycji Nocy Humanistów będzie szeroko pojęta wolność wspólnotowa i osobista, a także ich ograniczenia związane przede wszystkim z normami kulturowymi i symbolami, a także uwarunkowaniami społeczno-dziejowymi.
Prelegenci zaprezentują również dawne i współczesne relacje wspólnotowe w Polsce – ich zróżnicowanie etniczne, religijne, klasowe, a także łączące ich wierzenia i przekonania. Zwrócą uwagę przede wszystkim na to, jak spisywana jest historia narodu.
Eksperci, którzy zajmują się muzyką, przedstawiają jej znacznie dla procesów kulturotwórczych i tożsamościowych – nie odniosą się jednak tylko do przykładu hymnu narodowego, ale przede wszystkim do jazzu lat 50. Badacze dawnych dziejów opowiedzą o znaczeniu Śląska w polityce państw środkowoeuropejskich w IX i X wieku. Prelegenci opowiedzą również o demokracji dwudziestolecia międzywojennego oraz o przemianach po roku 1989.
Poruszone zostaną także zagadnienia aktualne. Akademicy zastanowią czy wolność to tylko źródło cierpień, przeanalizują rozmaite fenomeny kulturowe. Istotny będzie również wykład o znaczeniu tradycji buddyjskiej dla zachowania tożsamości i poczucia przynależności wśród tybetańskich uchodźców. W związku ze stuleciem uzyskania przez Polski praw wyborczych, prelegenci omówią między innymi wydarzenia związane ze współczesnymi walkami o równouprawnienie kobiet.
Noc Humanistów to cykliczne wydarzenie organizowane przez Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydarzenie będzie miało miejsce w sobotę 17 marca w Instytucie Historycznym przy ulicy Szewskiej 49.
Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie organizatora.
Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Szewska 49
Wstęp wolny