V Noc Humanistów już jutro!

0
fot. Jarek Ciuruś

Tematem V edycji Nocy Humanistów będzie szeroko pojęta wolność wspólnotowa i osobista, a także ich ograniczenia związane przede wszystkim z normami kulturowymi i symbolami, a także uwarunkowaniami społeczno-dziejowymi.

Prelegenci zaprezentują również dawne i współczesne relacje wspólnotowe w Polsce – ich zróżnicowanie etniczne, religijne, klasowe, a także łączące ich wierzenia i przekonania. Zwrócą uwagę przede wszystkim na to, jak spisywana jest historia narodu.

Eksperci, którzy zajmują się muzyką, przedstawiają jej znacznie dla procesów kulturotwórczych i tożsamościowych – nie odniosą się jednak tylko do przykładu hymnu narodowego, ale przede wszystkim do jazzu lat 50. Badacze dawnych dziejów opowiedzą o znaczeniu Śląska w polityce państw środkowoeuropejskich w IX i X wieku. Prelegenci opowiedzą również o demokracji dwudziestolecia międzywojennego oraz o przemianach po roku 1989.

Poruszone zostaną także zagadnienia aktualne. Akademicy zastanowią czy wolność to tylko źródło cierpień, przeanalizują rozmaite fenomeny kulturowe. Istotny będzie również wykład o znaczeniu tradycji buddyjskiej dla zachowania tożsamości i poczucia przynależności wśród tybetańskich uchodźców. W związku ze stuleciem uzyskania przez Polski praw wyborczych, prelegenci omówią między innymi wydarzenia związane ze współczesnymi walkami o równouprawnienie kobiet.

Noc Humanistów to cykliczne wydarzenie organizowane przez Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydarzenie będzie miało miejsce w sobotę 17 marca w Instytucie Historycznym przy ulicy Szewskiej 49.

Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie organizatora.

Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Szewska 49

Wstęp wolny

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław dla kibiców – 5 miejsc gdzie poczujesz sportowe emocje
Następny artykułWrocław na weekend: 9 najciekawszych wydarzeń [17 – 18 marca 2018]
Odkryj Wrocław na nowo