Przypadający na 18 marca Światowy Dzień Recyklingu, przypomina nam o wyborach naszego codziennego życia, które często umykają uwadze w natłoku obowiązków. W czasach, kiedy nadmierna konsumpcja i nieustanny wzrost produkcji odpadów stają się jednymi z największych wyzwań dla środowiska naturalnego, recykling staje się niezbędnym narzędziem w walce o zachowanie zdrowia naszej planety.

Nie jest to jednak wyłącznie kwestia segregacji śmieci. Światowy Dzień Recyklingu to również moment, aby zastanowić się nad tym, jak możemy zmniejszyć nasz ekologiczny ślad poprzez dawanie przedmiotom drugiego życia, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, gdzie we Wrocławiu można wymienić się ciuchami, książkami lub innymi przedmiotami i równocześnie zadbać o nasze środowisko.

Bookcrossing Wrocław – uwolnij swoją książkę

Bookcrossing czyli globalny ruch społeczny promujący dzielenie się książkami, a jego ideą jest zostawianie przeczytanych już książek w miejscach publicznych, na dedykowanych półkach i w wyznaczonych miejscach. Uczestnicy bookcrossingu często rejestrują książki na dedykowanych stronach internetowych, otrzymując unikalne identyfikatory, które pozwalają śledzić podróż każdej z nich przez różne ręce oraz miejsca. Bookcrossing to nie tylko ekscytujące polowanie na książkowe skarby, ale również bardziej ekologiczny sposób życia poprzez ponowne wykorzystanie naszych domowych lektur.

Wrocław cieszy się już stałymi punktami, w przestrzeni miejskiej gdzie znajdziecie metalowe skrzynki do wymiany książkami.

 • Rynek – kamienica Pod Złotym Słońcem; fundator: Urząd Miejski Wrocławia
 • Pl. Nowy Targ, fundator: Urząd Miejski Wrocławia
 • Hala Stulecia – Pergola; fundator: Prezes Hali stulecia
 • Ogród Botaniczny; fundator: Dyrektor Ogrodu Botanicznego
 • Dworzec Główny PKP; fundator: Dyrektor PKP Nieruchomości
 • Galeria handlowa Pasaż Grunwaldzki;  fundator: Prezes Pasażu Grunwaldzkiego
 • Ogród Staromiejski; fundator Raiffeisen Polbank
 • Stadion Miejski; fundator Wydział Edukacji UM
 • Galeria Handlowa Sky Tower; fundator Prezes Sky Tower
 • Kino Nowe Horyzonty
 • Leśnica; fundator: szkoły i instytucje kultury Leśnicy
 • Vastint Legnicka; fundator firma VASTINT
 • Siedziba firmy SKANSKA – pl. Dominikański; fundator SKANSKA
 • Fashion Outlet; fundator Fashion Outlet (dawniej Faktory)

Sprawdź więcej: kliknij tutaj

Dzielciuch – współdzielenie ubrań dziecięcych

Inicjatywa dzielenia się i wymieniania ubraniami dla dzieci to ekologiczne i społecznie odpowiedzialne rozwiązanie. Odpowiada na potrzeby szybko rosnących dzieci i zmniejsza marnotrawstwo w przemyśle odzieżowym. W klubie Dzielciuch za symboliczną opłatą jednorazową lub na 30/90 dni można wymienić garderobę swojej pociechy. Znajdziecie tutaj również inne przedmioty takie jak: obuwie, zabawki, akcesoria dziecięce czy pampersy.

Ważnym aspektem w tych działaniach jest również budowanie społeczności i wsparcie między rodzicami. To także świetny sposób na edukację, najmłodszych o wartościach takich jak empatia, dzielenie się i troska o środowisko naturalne.

Adres: ul. Inflancka 4

Sprawdź więcej: kliknij tutaj

fot. facebook – Klub Dzielciucha współdzielimy ubranka dzieci

Foodsharing Wrocław – lodówki miejskie

Społeczne lodówki, spotykane często pod nazwą Jadłodzielnie czy Wspólne lodówki, to projekt realizowany przez różnorodne organizacje i grupy społeczne. Celem idei jest umożliwienie mieszkańcom dzielenie się jedzeniem i unikanie marnowania, wyrzucania do śmieci produktów spożywczych lub gotowych potraw. W lodówkach możecie często zastać nadmiar pieczywa, warzyw i owoców zostawianie przez lokalne piekarni i warzywniaki. Jadłodzielnie umiejscowione są zazwyczaj w strategicznych lokalizacjach takich jak np. okolice uczelni, organizacji społecznych czy radach osiedlowych.

Lodówki są odwiedzane przez różne grupy społeczne i mają bardzo proste przesłanie dla każdego „weź lub zostaw”. Wymiana nadwyżki żywności, która mogłaby trafić do śmieci, promuje jednocześnie ideę solidarności i wspólnego działania na rzecz ograniczenia marnowania jedzenia.

Sprawdź gdzie znajdziesz lodówki wspólne we Wrocławiu: kliknij tutaj

Darmowe szczepki, kwiaty i rośliny Wrocław

Jednym z ciekawych pomysłów, który łączy pasję do ogrodnictwa z ekologicznym podejściem, jest darmowa wymiana roślin i szczepów. Tego rodzaju działania nie tylko promują zielone zachowania i wspieranie lokalnych ekosystemów, ale również stanowią świetną okazję do edukacji i budowania społeczności zainteresowanych ekologią.

W mediach społecznościowych znajdziecie grupę „Darmowe szczepki, kwiaty i rośliny Wrocław”, na której całkowicie darmowo możecie wymieniać się roślinami z innymi uczestnikami. Wymiana doświadczeń, czy zaoferowanie roślince lepszych warunków do życia to doskonały sposób na redukcję odpadów, oszczędność zasobów i promowanie bioróżnorodności.

Sprawdź więcej: kliknij tutaj

Dzielnik wrocławski – wymiana rzeczy codziennego użytku

Inicjatywa mobilnego freeshopu zrodziła się z chęci przeciwdziałania marnotrawieniu przedmiotów codziennego użytku. Mieszkańcy Wrocławia mają możliwość „wypuszczenia w świat” użytecznych rzeczy, a w zamian mogą na drewnianym regale znaleźć coś przydatnego dla siebie. Koncept ten, choć prosty, okazuje się rewolucyjny w walce z nadmierną konsumpcją.

Co miesiąc możecie trafić na dzielnik wrocławski w różnych lokalizacjach.

Aktualny harmonogram możecie sprawdzić na stronie: kliknij tutaj.

Pojawiły się również już stacjonarne punkty dzielnika wrocławskiego:

 • Przed·Pokój H13 ul. Świdnicka
 • CAL na Maślicach ul. Suwalska
 • Klub Promyk Międzypokoleniowe Centrum Kultury ul. Ścinawska
 • CAL Księże ul. Rybnicka

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Oddam za darmo Wrocław – wyszukaj lub oddaj niepotrzebne rzeczy

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułFestiwal AfryKamera w kinie DCF
Następny artykułWielkanocny koszyczek dla seniora z Wrocławia. Zostań darczyńcą akcji Stowarzyszenia mali bracia Ubogich