13 filmów i 9 niepowtarzalnych spotkań z gośćmi z całego świata. W dniach od 3 do 11 czerwca odbędzie się Międzynarodowy Przegląd Filmowy „Świat bez wolności”. Organizuje go Instytut Pamięci Narodowej. Wszystkie projekcje i spotkania zaplanowano w Kinie Nowe Horyzonty. Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny.

Tym, co najbardziej wyróżnia przegląd, są wyjątkowi goście, w tym Jiří Menzel, Marta Meszaros, José Torres czy opozycjoniści z krajów dawnego bloku wschodniego.
Zaproszeni zostali również młodzi aktywiści na rzecz demokracji z Kuby. W każdym dniu przeglądu zaplanowano dyskusję z udziałem świadków wydarzeń przedstawianych
w filmach, reżyserów, dziennikarzy lub naukowców.

– Ważne jest dla nas to, by wielką historię, formy działania dyktatur i totalitaryzmów, przybliżyć z perspektywy jednostki. Przeszłość jest kluczem do zrozumienia teraźniejszości, a z perspektywy człowieka widać lepiej, jak wygląda świat bez wolności, jak wielką wartością jest wolność i jak wysoką cenę trzeba nieraz za nią płacić – mówi dr Robert Żurek, dyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Dlatego w programie znalazły się filmy dotyczące przemian w Chinach oraz sytuacji na Kubie. Przegląd potrwa 9 dni. Każdy dzień to próba pokazania problemu, jakim jest świat bez wolności, z perspektywy innego kraju. Oprócz wymienionych będą to m.in demokracje ludowe (Węgry, NRD, PRL, Czechosłowacja) i ZSRR, a także Chile
w okresie rządów Pinocheta. Zobaczymy obrazy ikoniczne dla historii kina, jak również filmy mało w Polsce znane. Wątkiem wspólnym jest człowiek w świecie dyktatur i totalitaryzmów.

– Wybrane przez nas filmy wiele z tych wątków obrazują, mocno przemawiając do wyobraźni. Pokazują m.in. to, jakie realia towarzyszą marzeniom o świecie doskonałym
i jak ludzie odnajdują się w systemach zniewolenia. Projekcje połączone ze spotkaniami
i dyskusjami to gratka dla pasjonatów kina oraz historii, jak również dla każdego, kto interesuje się światem – dodaje dr Andrzej Krajewski, pełnomocnik prezesa IPN ds. ESK.

Wybrani goście festiwalu:

Wolfgang Templin – działacz opozycji demokratycznej w NRD. W latach 1976-1977 przebywał w Warszawie, gdzie nawiązał pierwsze kontakty z polską opozycja demokratyczną, m.in. z Komitetem Obrony Robotników KOR. W latach 1977-1983 pracował w Centralnym Instytucie Filozofii Akademii Nauk NRD . W roku 1985 został współzałożycielem grupy obrońców praw człowieka „Initiative Frieden und Menschenrechte” (Inicjatywa Pokój i Prawa Człowieka) oraz uczestniczył w wydawaniu nielegalnego pisma Grenzfall (Przypadek Graniczny). W jego mieszkaniu spotykali się dysydenci NRD. Był współzałożycielem partii Bündnis 90. W roku 2009 otrzymał Nagrodę Dialogu Towarzystwa Polsko-Niemieckiego. Od lipca 2010 do końca 2013 roku kierował biurem Fundacji Heinricha Bölla w Warszawie.

Ákos Engelmayer – węgierski dziennikarz, historyk i dyplomata. W latach 1990–1995 ambasador w Polsce. Uczestniczył w rewolucji węgierskiej 1956. Był współzałożycielem Solidarności Polsko-Węgierskiej w 1987 r. Obecnie jest m.in. prezesem Wspólnoty Węgierskiej w Polsce. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (1994) oraz Medalem Polonia Mater Nostra Est (1995).

Mario Galdamez – więzień polityczny reżimu Pinocheta, który musiał w końcu opuścić Chile. Od lat mieszka w Polsce.

Program projekcji dostępny na www.kinonh.pl.

Instytut Pamięci Narodowej organizuje Międzynarodowy Przegląd Filmowy „Świat bez wolności” w ramach wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułModny Wrocław – wybierz z nami najciekawszą stylizację [sesja nr 2]
Następny artykułModny Wrocław – wybierz z nami najciekawszą stylizację [sesja nr 3]
Odkryj Wrocław na nowo