Rusza cykl bezpłatnych spacerów po osiedlu Plac Grunwaldzki

0

Lato w mieście warto spędzić na eksplorowaniu historii, kultury i lokalnych tradycji. Fundacja Ładne Historie zaprasza do wspólnego odkrywania osiedla Plac Grunwaldzki – tym razem w formule spacerów kulturalnych śladami ikon architektury, metaloplatyski i typografii.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy. W uruchomionym od początku sierpnia tego roku Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA trwają również otwarte zajęcia warsztatowe i animacyjne dla najmłodszych.

Miejskie kroniki Grunwaldu

Plac Grunwaldzki wyróżnia niezwykła historia i ponadczasowa architektura łącząca dawny Breslau ze współczesnym Wrocławiem. To zarówno ośrodek akademicki o charakterze międzykulturowym, jak i centrum biznesowe, ale również osiedle o olbrzymim potencjale turystycznym. Dzięki Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA przy ul. Skłodowskiej-Curie 63a i w ramach partnerstwa „Nasz Grunwald” wrocławianie mają szansę poznać bliżej to fascynujące osiedle. – Pod szyldem „Pracowni outdoorowej” realizujemy cykl zajęć i działań edukacyjno-animacyjnych związanych z lokalną tożsamością Grunwaldu. Zaczynamy jednak od spacerów, które przygotowały osoby ściśle związane z tematyką historii Wrocławia, projektowaniem graficznym, przewodnicy i przewodniczki miejskie, a także blogerzy zafascynowani tożsamością lokalną – mówi Krzysztof Bielaszka z Fundacji Ładne Historie.

Sierpniowe spacery z przewodnikami

W sierpniu zaplanowanych jest aż 8 spacerów po osiedlu Plac Grunwaldzki. O początkach i historii Grunwaldu opowiadać będzie Szymon Maraszewski, jeden z najbardziej cenionych miejskich przewodników po Wrocławiu. Dla osób, które hobbystycznie zajmują się fotografią, została zadedykowana seria oprowadzań: o osiedlowej typografii z Martą Przeciszewską, o metaloplatyce z Maciejem Czarneckim, zaś o architekturze z Krzysztofem Zientalem i Maciejem Wlazło.  W trakcie spaceru śladami poniemieckiego Wrocławia z autorem popularnego bloga „Beard of Breslau” dostępne będzie tłumaczenie na Polski Język Migowy. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Na każdy ze spacerów obowiązują zapisy za pośrednictwem internetowego formularza dostępnego na stronie organizatora.

Wakacyjne przygody

Oprócz serii spacerów w przestrzeni osiedla trwa cykl różnorodnych zajęć dla najmłodszych: warsztaty, spektakle, pokazy filmowe i animacje dla dzieci w wieku 7-14 lat – od jazdy na desce po ćwiczenia umuzykalniające – potrwają do końca sierpnia. Pełny harmonogram znajduje się na stronie https://placgrunwaldzki.com/wakacyjne-przygody. Wszystkie zajęcia mają bezpłatny, otwarty charakter i nie wymagają zapisów: wystarczy przyjść i dobrze się bawić!

PROGRAM

Pracownia outdoorowa” oprowadzania po osiedlu Plac Grunwaldzki

Oprowadzania śladami ikon architektury osiedlowej z Szymonem Maraszewskim:

4 sierpnia, godz. 17:00 Historia wojenna i powojenna

6 sierpnia, godz. 17:00 Osiedle akademickie

11 sierpnia, godz. 17:00 Architektura i sztuka

13 sierpnia, godz. 17:00 Rodzinny spacer osiedlowy

Oprowadzania fotograficzne śladami typografii i metaloplastyki osiedlowej:

16 sierpnia, godz. 17:00 metaloplastyka z Maciejem Czarneckim

18 sierpnia, godz. 17:00 architektura Barskich z Krzysztofem Zientalem

20 sierpnia, godz. 17:00 typografia z Martą Przeciszewską

27 sierpnia, godz. 17:00 architektura Breslau z Maciejem Wlazło*

*podczas spaceru 27.08.2021 organizatorzy zapewniają tłumaczenie na Polski Język Migowy.

zapisy: https://bit.ly/SpaceryGrunwald_ZAPISY

Projekt „Plac Grunwaldzki OD NOWA – pracownia edukacji kulturowej” realizowany jest dzięki dofinansowaniu Gminy Wrocław oraz wsparciu Fundacji Mayday.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł5 niezwykłych miejsc noclegowych na Dolnym Śląsku!
Następny artykułW dawnym Młynie Maria powstało 119 mieszkań!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.