Rusza cykl bezpłatnych spacerów po osiedlu Plac Grunwaldzki

0

Lato w mieście warto spędzić na eksplorowaniu historii, kultury i lokalnych tradycji. Fundacja Ładne Historie zaprasza do wspólnego odkrywania osiedla Plac Grunwaldzki – tym razem w formule spacerów kulturalnych śladami ikon architektury, metaloplatyski i typografii.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy. W uruchomionym od początku sierpnia tego roku Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA trwają również otwarte zajęcia warsztatowe i animacyjne dla najmłodszych.

Miejskie kroniki Grunwaldu

Plac Grunwaldzki wyróżnia niezwykła historia i ponadczasowa architektura łącząca dawny Breslau ze współczesnym Wrocławiem. To zarówno ośrodek akademicki o charakterze międzykulturowym, jak i centrum biznesowe, ale również osiedle o olbrzymim potencjale turystycznym. Dzięki Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA przy ul. Skłodowskiej-Curie 63a i w ramach partnerstwa „Nasz Grunwald” wrocławianie mają szansę poznać bliżej to fascynujące osiedle. – Pod szyldem „Pracowni outdoorowej” realizujemy cykl zajęć i działań edukacyjno-animacyjnych związanych z lokalną tożsamością Grunwaldu. Zaczynamy jednak od spacerów, które przygotowały osoby ściśle związane z tematyką historii Wrocławia, projektowaniem graficznym, przewodnicy i przewodniczki miejskie, a także blogerzy zafascynowani tożsamością lokalną – mówi Krzysztof Bielaszka z Fundacji Ładne Historie.

Sierpniowe spacery z przewodnikami

W sierpniu zaplanowanych jest aż 8 spacerów po osiedlu Plac Grunwaldzki. O początkach i historii Grunwaldu opowiadać będzie Szymon Maraszewski, jeden z najbardziej cenionych miejskich przewodników po Wrocławiu. Dla osób, które hobbystycznie zajmują się fotografią, została zadedykowana seria oprowadzań: o osiedlowej typografii z Martą Przeciszewską, o metaloplatyce z Maciejem Czarneckim, zaś o architekturze z Krzysztofem Zientalem i Maciejem Wlazło.  W trakcie spaceru śladami poniemieckiego Wrocławia z autorem popularnego bloga „Beard of Breslau” dostępne będzie tłumaczenie na Polski Język Migowy. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Na każdy ze spacerów obowiązują zapisy za pośrednictwem internetowego formularza dostępnego na stronie organizatora.

Wakacyjne przygody

Oprócz serii spacerów w przestrzeni osiedla trwa cykl różnorodnych zajęć dla najmłodszych: warsztaty, spektakle, pokazy filmowe i animacje dla dzieci w wieku 7-14 lat – od jazdy na desce po ćwiczenia umuzykalniające – potrwają do końca sierpnia. Pełny harmonogram znajduje się na stronie https://placgrunwaldzki.com/wakacyjne-przygody. Wszystkie zajęcia mają bezpłatny, otwarty charakter i nie wymagają zapisów: wystarczy przyjść i dobrze się bawić!

PROGRAM

Pracownia outdoorowa” oprowadzania po osiedlu Plac Grunwaldzki

Oprowadzania śladami ikon architektury osiedlowej z Szymonem Maraszewskim:

4 sierpnia, godz. 17:00 Historia wojenna i powojenna

6 sierpnia, godz. 17:00 Osiedle akademickie

11 sierpnia, godz. 17:00 Architektura i sztuka

13 sierpnia, godz. 17:00 Rodzinny spacer osiedlowy

Oprowadzania fotograficzne śladami typografii i metaloplastyki osiedlowej:

16 sierpnia, godz. 17:00 metaloplastyka z Maciejem Czarneckim

18 sierpnia, godz. 17:00 architektura Barskich z Krzysztofem Zientalem

20 sierpnia, godz. 17:00 typografia z Martą Przeciszewską

27 sierpnia, godz. 17:00 architektura Breslau z Maciejem Wlazło*

*podczas spaceru 27.08.2021 organizatorzy zapewniają tłumaczenie na Polski Język Migowy.

zapisy: https://bit.ly/SpaceryGrunwald_ZAPISY

Projekt „Plac Grunwaldzki OD NOWA – pracownia edukacji kulturowej” realizowany jest dzięki dofinansowaniu Gminy Wrocław oraz wsparciu Fundacji Mayday.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane