a

Ze względu na sytuację, w jakiej się znaleźliśmy, tegoroczna edycja Dni Seniora będzie nieco inna niż w ubiegłych latach.

Do tej pory wydarzenia wrocławskich Dni Seniora gromadziły kilkanaście tysięcy seniorów nie tylko z Wrocławia, ale także z Dolnego Śląska i całej Polski. W samym Marszu Kapeluszy, inaugurującym senioralne święto,  brało udział ponad tysiąc osób. Dodatkowe wydarzenia w ramach Przeglądów Twórczości Senioralnej tj. chórów, teatrów, zespołów folklorystycznych, gromadziły kilkanaście tysięcy uczestników z Wrocławia i innych miast z całej Polski.

W tym roku otwarcie „Dni Seniora – Wrocław 2020” planowane są w dniu 7 września, ze względu na ogólną sytuację epidemiczną wiele wydarzeń będzie przeniesionych do wirtualnej przestrzeni.

W ramach „Dni Seniora” planowane są wydarzenia dedykowane najstarszym mieszkańcom Dolnego Śląska. Mimo wyjątkowej sytuacji wynikającej z COVID-19, zaplanowane zostało wspólne świętowanie pod nazwą  „Rewia parasoli”, które odbędzie się 7 września. W tym roku, zamiast tradycyjnego zdobienia, Marszu Kapeluszy i Kapeluszowego Rekordu Polski organizowany będzie konkurs na fantazyjnie przyozdobiony parasol i artystycznie ozdobioną maseczkę.

– W tym roku zmieniamy nieco formułę Dni Seniora. W dniu inauguracji, w miejsce korowodu barwnych kapeluszy, planujemy Rewię Parasoli.  Mam nadzieję, że udekorowane, oryginalne i artystyczne parasole zachęcą seniorów do twórczego podejścia do udziału w konkursie.  Będą cieszyć oko, a jednocześnie pozwolą nam zachować dystans społeczny – mówi Robert Pawliszko zastępca dyrektora WCRS. Zapraszamy do twórczego zdobienia parasoli! Ocenimy oryginalność, kreatywność, pomysłowość i sposób wykonania.

Zdjęcia ozdobionych artystycznie parasoli i maseczek należy przesłać e-mailem do 1 września. Szczegółowe informacje o konkursie są umieszczone na  stronie internetowej: http://www.seniorzy.wroclaw.pl/konkurs-parasol

Drugim konkursem, oprócz kreatywnie ozdobionego parasola, jest konkurs na oryginalnie ozdobioną maseczkę, która w tym przypadku nie ma spełniać roli ochronnej, a jedynie estetyczną i artystyczną.  Informacje o konkursie: http://www.seniorzy.wroclaw.pl/konkurs-maseczka

Wykonując artystyczne maseczki chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na estetyczny akcent i oswoić trud związany z obowiązkiem noszenia maseczek – podkreśla Robert Pawliszko.

„Dni Seniora” to także inne atrakcje spośród których warto wymienić m.in.: turnieje sportowe, mistrzostwa seniorów w kajakarstwie,  nordic walking, wycieczki piesze i rowerowe, spotkania z przewodnikami, rajd terenowy, wydarzenia kulturalne, wystawa plenerowa pt. Wrocław Miastem Kapeluszy, wykłady, warsztaty edukacyjne, ekologiczne, bezpłatne badania i porady zdrowotne oraz różnorodne zajęcia online np.: Pokój artystyczny Jerzego Skoczylasa, Trening twórczości z elementami treningu pamięci, Szczęśliwi w tańcu, Zdrowy kręgosłup i elementy karate dla seniorów, Zdrowie od kuchni spotkanie z dietetyczką, Psychologiczny poradnik antywirusowyLaboratorium Zabawek – projekt międzypokoleniowy, Moda i uroda – spotkanie z wizażystką i stylistką.

Szczegóły na stronie: http://www.seniorzy.wroclaw.pl/grafik-zajecia-online

Spotkania odbędą się w Przestrzeni Trzeciego Wieku z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i wymogów sanitarnych, na te zajęcia będą obowiązywały wcześniejsze zapisy. W harmonogramie będą także specjalne oferty Partnerów Wrocławskiej Karty Seniora, które są alternatywą dla odbywających się corocznie Targów Senioralnych.

Startujemy uroczystym otwarciem „Dni Seniora” planowanym 7 września w sali głównej Narodowego Forum Muzyki, w programie:
– przekazanie przez Prezydenta Wrocławia przedstawicielom Rady Seniorów symbolicznych kluczy do bram miasta,

– wręczenie statuetek „Przyjaciel Seniorów”,

– ogłoszenie zwycięzców konkursu „na najbardziej oryginalny parasol” jak i „na artystyczną maseczkę”

– wręczenie certyfikatów dla Miejsc Przyjaznych Seniorom dla restauracji biorących udział w projekcie „Danie dla Seniora”.

Inaugurację zakończymy koncertem swingowym dla seniorów.

Wstęp na Otwarcie Dni Seniora  jest bezpłatny, ale obowiązują zaproszenia, które będą wydawane 1 września, od godz.10:00, w Punkcie Informacyjnym Wrocławskiego Centrum Seniora, pl. Dominikański 6, wejście od podwórka – od ul. Janickiego. Liczba zaproszeń ograniczona. Szczegółowe informacje na stronie: www.seniorzy.wroclaw.pl oraz tel. 71 772 49 40.

W tym roku, w tym trudnym czasie, wyszliśmy także naprzeciw oczekiwaniom naszych seniorów i proponujemy konkurs, który daje możliwość zaprezentowania przez nich wielu tematów, uzdolnień i umiejętności.

Zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszym e-Covidowym Festiwalu Aktywności Senioralnej ,PandemikART – 2020’, prace można nadsyłać do 10 września
w 7 z różnych obszarów:

I – Obszar Aktywności Artystycznej (OAA)
– fotografia (portret, pejzaże, architektura, scenki rodzajowe, fotografia rodzinna, nasze zwierzęta, inne);
– film (wszystkie współczesne gatunki sztuki filmowej);
– sztuki plastyczne (malarstwo, rzeźba, grafika, inne);
– literatura (proza, poezja)
– scenariusz (film, sztuka teatralna, kabaret), opowiadanie, wspomnienia, inne;
– taniec – układ choreograficzny (taneczny – solowy lub formacji tanecznej);
– muzyka (utwór muzyczny – własna kompozycja lub wykonanie utworu innego autorstwa);
– piosenka (własnej kompozycji lub wykonanie utworu innego autorstwa). Łącznie lub oddzielnie oceniane będą słowa i muzyka.

II – Obszar Aktywności Sportowej (OAS)
– gimnastyka (sportowa, rekreacyjna);
– gry sprawnościowe;
– projekt gier umysłowych (gry karciane, krzyżówki, gry planszowe, itp.).

III – Obszar Aktywności Kulinarnej (OAK)
– kulinaria (przepis, danie, zestaw obiadowy, deser, napój, przetwory, wypieki domowe);
– aranżacja stołu (wystrój, przybranie stołu, karta dań).

IV – Obszar Aktywności pro-Zdrowotnej (OAZ)
– zabiegi pielęgnacyjne, kosmetyczne;
– zabiegi upiększające (fryzura, stylizacja, kreacja-ubiór dzienny, wieczorowy, sportowy);
– dieta, zdrowe żywienie;
– ciekawy i aktywny sposób spędzania czasu;
– ciekawe miejsca, obiekty, trasy i programy turystyczne.

V – Obszar Aktywności pro-Natura (OAN)
– zagospodarowanie terenów zielonych, nasadzenia;
– kwiaty, kompozycje kwiatowe, rabaty;
– krzewy, rośliny ozdobne;
– drzewa i krzewy owocowe;
– wyhodowane płody rolne.

VI – Obszar Aktywności Manualnej (OAM)
– rękodzieło (szeroko pojęte), w tym rzeźba użytkowa;
– zabudowa rekreacyjna, działkowa, przydomowa;
– własnoręcznie wykonane instalacje domowe, ogrodowe, działkowe, rekreacyjne (dla dzieci i dorosłych);
– ogólne zaprojektowanie / zagospodarowanie terenów zielonych, działek, ogrodów, placów zabaw, inne.

VII – Obszar Aktywność pro-Rozwojowej (OAR)
– slogan, hasło promocyjne, reklamowe, wiersz, utwór słowno-muzyczny, inna praca
– dzieło – szeroko pojęta tematyka wrocławska;
– projekt o charakterze pro-rozwojowym, kulturalnym, kulturowym, inwestycyjnym, społecznym, integracyjnym, międzykulturowym,
– turystycznym, innym – mającym dla naszego miasta istotne znaczenie i/lub wymiar promocyjny.

Podsumowanie konkursu i nagrodzenie zwycięzców i laureatów odbędzie się 08. października o godz. 11:00 w Przestrzeni Trzeciego Wieku, przy pl. Solidarności 1/3/5, aula IV piętro.

Szczegóły konkursu: http://www.seniorzy.wroclaw.pl/PandemikART-2020

W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie Seniorów prosimy Państwa o wyrozumiałość i wzięcie pod uwagę wprowadzenie zmian w harmonogramie, o których będziemy na bieżąco informować na stronie www.seniorzy.wroclaw.pl oraz na FB  www.facebook.com/centrum.seniora

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułGdzie na weekend z Wrocławia: Szczeliniec Wielki
Następny artykułPowrót do szkoły od 1 września – co się zmieni? Nowe wytyczne
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.