fot. Get High Media – Loty dronem
Która dzielnica Wrocławia jest najatrakcyjniejsza? Rzecz jasna, nie ma prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wady i zalety poszczególnych dzielnic stolicy Dolnego Śląska przybliża jednak badanie przeprowadzone przez serwis Otodom we współpracy z OLX i agencją badawczą PBS. Na jego podstawie powstał Ranking Dzielnic Otodom. Jak wypadły w nim poszczególne części Wrocławia?
Ponad 140 000 mieszkańców Polski, w tym 3170 wrocławian odpowiedziało nam na pytania dotyczące różnych aspektów życia w ich otoczeniu. Najbardziej podstawowe brzmiało: “na ile prawdopodobne, że poleciłbyś znajomym mieszkanie w Twojej okolicy?”. Na podstawie odpowiedzi określonowskaźnik NPS (ang. Net Promoter Score), czyli współczynnik rekomendacji.
Najchętniej polecaną dzielnicą Wrocławia okazały się Krzyki (21 punktów w skali od -100 do 100), ale tylko niewiele gorzej oceniono Fabryczną (17 punktów). W tym zestawieniu najgorzej wypadło Stare Miasto (-9 punktów), a w środku stawki uplasowały się Psie Pole (6 punktów) i Śródmieście (0 punktów). Najchętniej odwiedzane przez turystów dzielnice centralne według wrocławian wcale nie są najbardziej atrakcyjnymi miejscami do zamieszkania.
Co ciekawe, Krzyki, które otrzymały najwyższy współczynnik rekomendacji, nie wygrały żadnej innej kategorii Rankingu Dzielnic Otodom. Drugie miejsce zajęły pod względem bezpieczeństwa, przyjaznych i uprzejmych sąsiadów, zadowolenia z cen towarów i usług oraz w kategorii “zadbana okolica”, oceniającej m. in. pracę służb komunalnych. W środku stawki znalazły się pod względem czystości, dostępności terenów zielonych, wygody zakupów i możliwości ciekawego spędzania wolnego czasu. W żadnej z badanych kategorii Krzyki nie były ostatnie. Przedostatnie, czwarte miejsce zajęły pod względem łatwości dojazdów i infrastruktury dla dzieci.
Opis: Ankietowani oceniali prawdziwość zdania: „W mojej okolicy jest dużo zieleni”. Ocena 1 oznaczała „zupełnie się nie zgadzam”, a 7 – „zgadzam się w pełni”.
Na podstawie wyników można stwierdzić, że wysoki wskaźnik poleceń mieszkańcy Krzyków oparli bardziej na atmosferze między mieszkańcami i poczuciu bezpieczeństwa, niż innych aspektach życia.
Opis: Ankietowani oceniali prawdziwość zdania: „Mieszkam w bezpiecznej okolicy i nie boję się wracać do domu po zmroku”. Ocena 1 oznaczała „zupełnie się nie zgadzam”, a 7 – „zgadzam się w pełni”.
Aż w połowie z 10 szczegółowych kategorii najwyżej uplasowała się dzielnica Fabryczna. Mieszkańcy tej dzielnicy wyżej, niż inni wrocławianie ocenili: dostępność terenów zielonych, infrastrukturę dla dzieci, ceny towarów i usług, służby komunalne, oraz… własnych sąsiadów.
Opis: Ankietowani oceniali prawdziwość zdania: „Ludzie, którzy mieszkają w mojej okolicy są przyjaźni i uprzejmi”. Ocena 1 oznaczała “zupełnie się nie zgadzam”, a 7 – “zgadzam się w pełni”.
Za najbezpieczniejszą i najczystszą dzielnicę wrocławianie uznali Psie Pole. Stare Miasto wygrało w kategoriach związanych z czasem wolnym oraz lokalną ofertą handlową. Najlepiej skomunikowaną dzielnicą rankingu okazało się natomiast Śródmieście.
Opis: Ankietowani oceniali prawdziwość zdania: „Z mojego miejsca zamieszkania łatwo dostać się do pracy lub szkoły”. Ocena 1 oznaczała „zupełnie się nie zgadzam”, a 7 – „zgadzam się w pełni”.
Jak wynika z Rankingu Dzielnic Otodom, łatwość dojazdów to jedna z niewielu zalet tej części Wrocławia. Śródmieście zajęło ostatnie miejsce pod względem cen, służb komunalnych, sympatii do sąsiadów oraz czystości. W 3 kategoriach ostatnie miejsce zajęło Psie Pole, a były to: komunikacja, wygoda zakupów i dostępność infrastruktury dla dzieci.
mat. Otodom