Która dzielnica Wrocławia jest najatrakcyjniejsza? [RANKING]

0
a

fot. Get High Media – Loty dronem

Która dzielnica Wrocławia jest najatrakcyjniejsza? Rzecz jasna, nie ma prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wady i zalety poszczególnych dzielnic stolicy Dolnego Śląska przybliża jednak badanie przeprowadzone przez serwis Otodom we współpracy z OLX i agencją badawczą PBS. Na jego podstawie powstał Ranking Dzielnic Otodom. Jak wypadły w nim poszczególne części Wrocławia?

Ponad 140 000 mieszkańców Polski, w tym 3170 wrocławian odpowiedziało nam na pytania dotyczące różnych aspektów życia w ich otoczeniu. Najbardziej podstawowe brzmiało: “na ile prawdopodobne, że poleciłbyś znajomym mieszkanie w Twojej okolicy?”. Na podstawie odpowiedzi określonowskaźnik NPS (ang. Net Promoter Score), czyli współczynnik rekomendacji.

Najchętniej polecaną dzielnicą Wrocławia okazały się Krzyki (21 punktów w skali od -100 do 100), ale tylko niewiele gorzej oceniono Fabryczną (17 punktów). W tym zestawieniu najgorzej wypadło Stare Miasto (-9 punktów), a w środku stawki uplasowały się Psie Pole (6 punktów) i Śródmieście (0 punktów). Najchętniej odwiedzane przez turystów dzielnice centralne według wrocławian wcale nie są najbardziej atrakcyjnymi miejscami do zamieszkania.

Dzielnice godne polecenia_WRO (1)

Co ciekawe, Krzyki, które otrzymały najwyższy współczynnik rekomendacji, nie wygrały żadnej innej kategorii Rankingu Dzielnic Otodom. Drugie miejsce zajęły pod względem bezpieczeństwa, przyjaznych i uprzejmych sąsiadów, zadowolenia z cen towarów i usług oraz w kategorii “zadbana okolica”, oceniającej m. in. pracę służb komunalnych. W środku stawki znalazły się pod względem czystości, dostępności terenów zielonych, wygody zakupów i możliwości ciekawego spędzania wolnego czasu. W żadnej z badanych kategorii Krzyki nie były ostatnie. Przedostatnie, czwarte miejsce zajęły pod względem łatwości dojazdów i infrastruktury dla dzieci.

Zieleń_WRO

Opis: Ankietowani oceniali prawdziwość zdania: „W mojej okolicy jest dużo zieleni”. Ocena 1 oznaczała „zupełnie się nie zgadzam”, a 7 – „zgadzam się w pełni”.

Na podstawie wyników można stwierdzić, że wysoki wskaźnik poleceń mieszkańcy Krzyków oparli bardziej na atmosferze między mieszkańcami i poczuciu bezpieczeństwa, niż innych aspektach życia.

Bezpieczeństwo_WRO

Opis: Ankietowani oceniali prawdziwość zdania: „Mieszkam w bezpiecznej okolicy i nie boję się wracać do domu po zmroku”. Ocena 1 oznaczała „zupełnie się nie zgadzam”, a 7 – „zgadzam się w pełni”.

Aż w połowie z 10 szczegółowych kategorii najwyżej uplasowała się dzielnica Fabryczna. Mieszkańcy tej dzielnicy wyżej, niż inni wrocławianie ocenili: dostępność terenów zielonych, infrastrukturę dla dzieci, ceny towarów i usług, służby komunalne, oraz… własnych sąsiadów.

Sąsiedzi_WRO

Opis: Ankietowani oceniali prawdziwość zdania: „Ludzie, którzy mieszkają w mojej okolicy są przyjaźni i uprzejmi”. Ocena 1 oznaczała “zupełnie się nie zgadzam”, a 7 – “zgadzam się w pełni”.

Za najbezpieczniejszą i najczystszą dzielnicę wrocławianie uznali Psie Pole. Stare Miasto wygrało w kategoriach związanych z czasem wolnym oraz lokalną ofertą handlową. Najlepiej skomunikowaną dzielnicą rankingu okazało się natomiast Śródmieście.

Dojazdy_WRO

Opis: Ankietowani oceniali prawdziwość zdania: „Z mojego miejsca zamieszkania łatwo dostać się do pracy lub szkoły”. Ocena 1 oznaczała „zupełnie się nie zgadzam”, a 7 – „zgadzam się w pełni”.

Jak wynika z Rankingu Dzielnic Otodom, łatwość dojazdów to jedna z niewielu zalet tej części Wrocławia. Śródmieście zajęło ostatnie miejsce pod względem cen, służb komunalnych, sympatii do sąsiadów oraz czystości. W 3 kategoriach ostatnie miejsce zajęło Psie Pole, a były to: komunikacja, wygoda zakupów i dostępność infrastruktury dla dzieci.

mat. Otodom

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł„Akademicki Wrocław” – zwiedź Papieski Wydział Teologiczny
Następny artykułSprawdź nowe kierunki lotów z Wrocławia!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.