Praktyczny poradnik dla obcokrajowca we Wrocławiu [PRACA, ZAKWATEROWANIE, KOMUNIKACJA MIEJSKA, NAUKA JĘZYKA]

0
fot. Artur Sobolewski Fotografia
a

Coraz więcej obywateli Ukrainy decyduje się na przyjazd do Wrocławia. Nic w tym dziwnego – miasto oferuje im stabilne warunki zatrudnienia, odpowiednie zakwaterowanie, a także możliwości edukacji i rozrywki.

Decyzja o wyjeździe do pracy do innego kraju nie jest łatwa. Obce miasto, często nieznajomość języka i problemy z orientacją to tylko początek problemów, z którymi obywatele Ukrainy zmagają się po przyjeździe do Wrocławia. Warto jeszcze pamiętać, że pozostaje istotna kwestia znalezienia zatrudnienia, mieszkania, a także zdobycia szeregów pozwoleń, które ułatwią pobyt w Polsce.

W jaki sposób można przygotować się na zmianę otoczenia i szybko przystosować do nowych warunków życia? W artykule przedstawiamy kilka istotnych informacji, które z pewnością przydadzą się podczas pierwszych tygodni pobytu we Wrocławiu.

fot. Ernest Marczyński

Przyjazd do Wrocławia, czyli gdzie zaczyna się przygoda

Znaczna część Ukraińców przyjeżdżając do Wrocławia, swój kontakt z miastem rozpoczyna od dworca PKP lub PKS. Stamtąd muszą dostać się do miejsca zamieszkania, pracodawcy lub osoby, która zapewni im zakwaterowanie i pomoże zaaklimatyzować w nowym miejscu. Po mieście warto poruszać się komunikacją miejską, dojeżdżającą do odległych miejsc we Wrocławiu. W tym przypadku pomocne jest skorzystanie z aplikacji jakdojade.pl lub iMPK, dzięki czemu łatwiej będzie dostać się z punktu A do punktu B.

Aktualnie cena normalnego biletu wynosi 3,40 zł za jednorazowy przejazd (można go kupić w pojeździe za pomocą karty płatniczej oraz w biletomatach na przystankach), więc jeśli planowane są częste podróże komunikacją miejską, warto rozważyć posiadanie karty Urban Card z opcją przejazdów miesięcznych. W razie wątpliwości we wrocławskich pojazdach komunikacyjnych znajdują się instrukcje w języku ukraińskim.

fot: mpkwroclaw.pl

Zakwaterowanie – gdzie szukać ofert najmu?

fot. Ernest Marczyński

Jednym z największych problemów, z którym mierzą się Ukraińcy jest znalezienie mieszkania lub kwatery pracowniczej. Jest to o tyle istotne, że podpisana umowa z właścicielem daje możliwość ubiegania się o kartę pobytu stałego. Z drugiej zaś strony, rynek najmu mieszkań zmienia się dynamicznie i wiele ofert jest już nieaktualnych po kilku godzinach od momentu pojawienia się ogłoszenia. Gdzie zatem szukać ofert, aby skutecznie znaleźć mieszkanie?

Opcji na znalezienie zakwaterowanie we Wrocławiu jest wiele. Popularne jest szukanie całych mieszkań lub pokoi na portalach społecznościowych – takich jak np. Facebook. Powstaje coraz więcej grup, na których oferty są na bieżąco aktualizowane, a kontakt z właścicielem ułatwiony. Dobrze funkcjonuje również rynek najmu mieszkań na stronach ogłoszeniowych. W tych dwóch przypadkach oferty znikają jednak bardzo szybko, więc warto być czujnym i szybko reagować.

Najczęściej jednak stosowaną, a jednocześnie najskuteczniejszą metodą jest znalezienie pracodawcy, który opłaca w części lub całości zakwaterowanie. Większość takich ofert pochodzi z dużych zakładów produkcyjnych, które obecnie mają problem ze znalezieniem pracowników fizycznych, właśnie tę lukę najlepiej wypełniają obywatele Ukrainy. Większość z tych zakładów wynajmuje hurtowo pokoje i mieszkania dla swoich pracowników, najczęściej przez portal Kwatery dla Firm. Dzięki takiemu rozwiązaniu większa część pracowników znajduje się w jednej lokalizacji, co ułatwia ich transport do pracy.

W przypadku zdecydowania się na wynajem mieszkania z oferty kwater pracowniczych proponowanych przez pracodawcę, istnieje możliwość obejrzenia lokum przed podpisaniem umowy. W zależności od metrażu cena najmu będzie wahała się od 1,5 tyś (dla 2 osób) do 3 tyś zł za mieszkanie dla 4 osób. Do tego należy doliczyć opłaty za prąd, wodę, ogrzewanie (gaz lub miejskie), śmieci i Internet, czy inne dodatkowe koszty, o których najemca zostanie poinformowany przed podpisaniem umowy.

Ogromną popularnością cieszą się mieszkania już umeblowane i wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty jak garnki, naczynia czy nawet sprzęt AGD.

Czy warto skorzystać z usług agencji pracy?

Znaczna część obcokrajowców przyjeżdżająca do Wrocławia, już wcześniej zapewnia sobie pracę za pośrednictwem agencji pracy. I nic w tym dziwnego – to jeden z najprostszych sposobów na to, aby już na start mieć zapewnioną pracę na dobrych warunkach, a jednocześnie bez domykania formalności osobiście.

fot. Ernest Marczyński

Agencje pracy pomagają obcokrajowcom nie tylko w znalezieniu dobrze płatnej posady, ale również, jak w przypadku agencji Pago HR, zapewniają swoim pracownikom mieszkanie w kwaterach pracowniczych. Taką pomoc niosą również liczni pracodawcy, głównie oferujący zatrudnienie w fabrykach lub na produkcji. Przyjeżdżając do pracy do Wrocławia, skorzystanie z usług agencji pracy, a także ich szerokiej oferty najmu kwater pracowniczych, to dobry sposób na spokojny start w nowym mieście.

Praca we Wrocławiu – gdzie jej szukać?

Wielu obcokrajowców skarży się na kiepską pracę, a nierzadko na katastrofalne warunki mieszkalne. Chociaż decyzja o zmianie miejsca zatrudnienia nie jest prosta, warto ją podjąć w przypadku wielu naruszeń ze strony dotychczasowego pracodawcy. Z pomocą przyjdą firmy zajmujące się rekrutacją pracowników ze wschodu. Agencje pracy dbają o ciągłość pracy w konkretnej firmie, zapewniając bezstresowe zatrudnienie. Z ich oferty mogą skorzystać również osoby, które dopiero planują przyjazd do Polski. Profesjonalna agencja pracy zapewnia zatrudnionym pracownikom zakwaterowanie w posiadanych w swojej ofercie apartamentach, dba o dobre relacje z pracodawcą i terminowo przelewa wynagrodzenie na konto.

Nauka języka polskiego – czy rzeczywiście jest istotna?

Znajomość języka polskiego to ogromna zaleta podczas szukania pracy. Stanowi niezwykły atut dla potencjalnego pracodawcy, a dla pracownika otwiera nowe ścieżki kariery. Dodatkowo znajomość podstaw języka polskiego zapewnia wyższe stawki za wykonywaną pracę, ze względu na to, że możliwe jest pełnienie zupełnie innych obowiązków. Zarówno Polskę, jak i Ukrainę wiele łączy na przestrzeni językowej, więc nauka podstaw nie jest skomplikowana, a przynosi wiele korzyści. We Wrocławiu można skorzystać z oferty przygotowanej przez urząd miasta. Oferta dotyczy zarówno osób dorosłych jak i dzieci.

Warto pamiętać, że profesjonalne agencje pracy proponują swoim pracownikom darmowe kursy i szkolenia języka polskiego, przez co mogą podnieść swoje kwalifikacje i umiejętności porozumiewania się. Jest to o tyle istotne, że z czasem bez znajomości języka trudniej będzie awansować, rozwijać się kulturowo oraz społecznie.

Dlaczego warto przyjechać do Wrocławia do pracy?

Wrocław to miasto spotkań. Historycznie miasto należało do Polski, Czech, Austrii, Niemiec by po kilku stuleciach wrócić do Polski. Większość mieszkańców Wrocławia przyjechała tutaj z innych stron kraju, dlatego dużo łatwiej niż w innych częściach kraju przyjmujemy przyjezdnych. W mieście mieszka ok 630 tys ludzi, a w całej aglomeracji możliwe, że nawet milion.

To wszystko sprawia, że Wrocław się bardzo dobrze rozwija, pracy jest bardzo dużo, zarobki są dobre, a ludziom żyje się lepiej.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPrezydent chce przywrócić tramwaje wodne we Wrocławiu. Czy ma to sens? [SONDA]
Następny artykułWeekend we Wrocławiu: 8 najciekawszych wydarzeń [12-14 lipca 2019]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.