Poradnik prezentowy: najlepsze książki o Wrocławiu [RANKING]

0

Święta to czas, który spędzamy najczęściej w  rodzinnym gronie. Zajadamy się barszczem z uszkami, pierogami z kapustą i karpiem oraz… wymieniamy prezentami. I właśnie o tych prezentach chcemy dzisiaj napisać.

Wybór odpowiedniego podarunku dla najbliższych wcale nie jest łatwym zadaniem. Stąd też niektórzy zostawiają wybór prezentów na ostatnią chwilę. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie książek i gier planszowych o Wrocławiu, które będą doskonałym pomysłem na prezent zarówno dla małych i dużych.

Podrzucamy przy okazji ciekawą ofertę świąteczną od Merlin.pl. Do 19 grudnia przy zamówieniach na jakąkolwiek kwotę przesyłka do kiosków Ruchu jest darmowa. Ponadto przy płatności Masterpass każdy otrzymuje rabat 15 zł na kolejne zamówienie powyżej 49 zł.

Książki i gry dla dzieci – TOP 5

1. Zagadkowy Wrocław – Izabela Przepiórkiewicz

Propozycja dla każdego dziecka, uwielbiającego spacery po Wrocławiu w poszukiwaniu zagadek i odkrywaniu miejskich tajemnic. Wycieczka obejmuje okolice Rynku i Ostrowa Tumskiego, gdzie znajduje się najwięcej miejsc do poznania. Oczywiście w spacerze będą towarzyszyły wrocławskie krasnale.

 

 

2. Legendy wrocławskie i dolnośląskie – Krzysztof Kwaśniewski

Pięknie wydane wrocławskie i dolnośląskie legendy to dla nas numer jeden na liście prezentów. Świetnie sprawdzą się podczas rodzinnych wieczorów z książką, a dzieci będą zachwycone tajemniczymi opowieściami. Myśleliście, że smoki, czarownice i karły to tylko wytwór wyobraźni? We Wrocławiu żyły naprawdę! Legendy wrocławskie i dolnośląskie to także dobry pomysł na podarunek dla osoby dorosłej, interesującej się historią naszego pięknego miasta.

 

3. Wrocławskich krasnali historie prawdziwe – Mariusz Urbanek

Twoje dziecko cały czas dopytuje się skąd się wzięły wrocławskie krasnale? Koniecznie podaruj mu tę książkę! W środku znajduje się historia każdego krasnoludka oraz opowieść o tym, jak dzięki nim wrocławianie znaleźli swoje miasto u brzegu Odry.

 

 

4. Szlakiem wrocławskich krasnali + Kolorowanka z naklejkami – Krzysztof Głuch

Wrocławskie krasnale podbijają serca dzieci już od wielu lat. A jeśli do tego pragnie wybrać się na tematyczny spacer, warto podarować mu tę małą książeczkę. W środku znajduje się mapka prowadząca do miejsca zamieszkania każdego krasnala – ale bez obaw! Znalezienie małych przyjaciół wcale nie jest tak trudne. Dodatkowo dzieci będą mogły                   pokolorować znalezione krasnale oraz pobawić się naklejkami.
Pozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym.

5. Monopoly Junior Wrocławskie Krasnale

Nadal idąc tropem wrocławskich krasnali, może warto zastanowić się nad grą planszową? Monopoly Junior Wrocławskie Krasnale to jedyna taka edycja miejskiej gry dla dzieci. Zasady są uproszczone, więc dzieci mogą grać same. Na czym będzie zatem polegała? Każdy gracz wyrusza w podróż i fotografuje krasnale, aby następnie wsadzić zdjęcia w ramki. Będzie miał okazję zaprzyjaźnić się z Bąbelkiem Chlapusiem, Roszkiem i Wykształciochem.

 

Prezenty dla młodzieży i dorosłych – TOP 6

1. Szczury Wrocławia – Robert J. Szmidt

Książka fabularna zawsze jest dobrym pomysłem na prezent świąteczny! Zwłaszcza taka, której akcja jest porywająca i toczy się we Wrocławiu! W Szczurach Wrocławia rozpoczyna się ona w izolatorium na Psim Polu, gdzie dochodzi do dziwnego incydentu. Milicjanci pilnujący ośrodek zameldowali o wybuchu paniki spowodowanej atakami „odmienionych” pacjentów. Dochodzi do zabójstwa pielęgniarki, a następnie do serii innych nieprzewidzianych zdarzeń. Pomoc nie nadchodzi, a komenda wojewódzka nie wierzy w meldunek.

 

2. Złoto Wrocławia – Jolanta Maria Kaleta

Jolanta Maria Kaleta w swoim dorobku pisarskim posiada już kilka książek z Wrocławiem w roli głównej, ale Złoto Wrocławia zdecydowanie należy do najlepszych. Akcja powieści dotyczy legendarnego już złota w Banku Breslau, które zostało wywiezione z Prezydium Policji przy Podwalu między 1944 a 1945 roku. Złoto do tej pory nie zostało odnalezione, ale istnieje kilka hipotetycznych miejsc jego ukrycia.

Akcja powieści rozpoczyna się w styczniu 1945 roku, kiedy Festung Breslau przygotowuje się do walki z Armią Czerwoną. Kilku oficerów SS i Abwehry ma za zadanie wywieźć skrzynie ze złotem z miasta. Po wojnie natomiast nikt nie wie, bądź nie pamięta, co się z nimi stało. Za poszukiwania zabiera się Tadeusz Niezgoda.

3. Spacerownik wrocławski 2 – Beata Maciejewska

Pierwsza edycja Spacerownika wrocławskiego długo nie schodziła z list bestsellerów. Dlatego dobrym pomysłem na prezent będzie kupno kolejnej edycji – z nowymi trasami, z nowymi fotografiami i tajemnicami miasta. W tej edycji czytelnicy poznają ludwisarze mordercę, poznają sekret fortuny właścicieli bawarskich piwiarni i poczują strach Dżumy. W środku znajduje się trasa 10 spacerów – po miejscach zarówno pięknych, jak i tych ze wspaniałą historią, ale niekoniecznie cieszące oko. Przekonacie się, że Wrocław to miasto z tysiąca i jednej nocy (spacer nocny to punkt obowiązkowy), i obejrzycie je z lotu ptaka. To może być początek pięknej znajomości, a nawet wielkiego uczucia.

4. Sekrety Wrocławia – Tamara Barriga

Jeśli osoba, której planujesz podarować prezent uwielbia tajemnice i niewyjaśnione zagadki o WrocławiuSekrety Wrocławia z pewnością się jej spodobają. Tamara Barriga w swojej książce wyjaśnia m.in. dlaczego w Mrówkowcu żyje się luksusowo, a jednocześnie tak nieznośnie. Wspomina również o historii znaczących postaci, które zapisały się w naszej pamięci. Na odwrocie okładki można znaleźć informacje, że książka podobnie jak Wrocław, co chwilę rozbłyska pięknymi kolorami, budzi podziw i przyprawia o przyjemne dreszcze.

5. Monopoly Wrocław

Proponowaliśmy, aby to dzieciom sprezentować Monopoly Junior pod choinkę, ale wydawnictwo Winning Moves stworzyło również Monopoly Wrocław dla dorosłych! Ta wersja gry to niezwykła podróż po wrocławskich obiektach. Miasto stworzone na potrzeby gry zachwyca równie mocno, co rzeczywiste, pełne jest kolorów i wrażeń. Gra z pewnością będzie niepowtarzalna.

6. Albumy o Wrocławiu

Ciekawym pomysłem na prezent świąteczny jest podarowanie bliskim albumu z niespotykanymi fotografiami zarówno dawnego, jak i współczesnego Wrocławia. Interesującą pozycją z pewnością będzie Ostrów Tumski we Wrocławiu autorstwa Romualda Sołdeka i Czesława Mazura oraz tradycyjne pozycje wydawnictwa Via Nova.

 

 

Jeśli natomiast szukacie innych inspiracji – sprawdźcie poradnik prezentowy na Merlin.pl. Na pewno was zaskoczą niecodziennymi pomysłami i niskimi cenami.

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZimowy spacer po Wrocławiu – dokąd pójść?
Następny artykułAkcja ,,Kobiety na mury” – nowy mural przy pl. Legionów już odsłonięty
We Wrocławiu mieszkam dopiero trzy lata, ale wiem, że zostanę tutaj do końca życia. Uwielbiam spacery po klimatycznych uliczkach wrocławskiego rynku oraz podróże w nieznane zakątki Polski. Wolny czas spędzam pogrążona w lekturze książek lub, w zależności od pory roku, na wspinaczce po górach. Prowadzę również swój blog www.przewodnikmysli.pl