Akcja ,,Kobiety na mury” – nowy mural przy pl. Legionów już odsłonięty

0

Przy pl. Legionów 4a powstał mural przedstawiający Wandę Rutkiewicz. Rysunek autorstwa Marty Frej, namalowany przez dziewczyny z firmy Red Sheels, powstał w ramach akcji „Kobiety na mury”. Jest to jeden z elementów obchodów stulecia praw wyborczych kobiet w Polsce.

Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Polka i trzecia na świecie kobieta weszła na Mount Everest. Jako pierwsza Polka i pierwsza kobieta zdobyła też K2. Lista jej wysokogórskich osiągnięć jest jednak o wiele dłuższa. Spośród czternastu ośmiotysięczników zdobyła osiem. Oprócz Mount Everestu i K2 zdobyła także Nanga Parbat, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Rysunek widoczny na wrocławskim muralu upamiętnia jej wyprawę w Pireneje w 1969 r. z początków kariery. Nawet lina wspinaczkowa układa się na nim tak samo, jak na zdjęciu, które można zobaczyć w archiwach Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wanda Rutkiewicz zaginęła w maju 1992 r. podczas ataku szczytowego na Kanczedzongę. Swojej siostrze mówiła wcześniej: „Jeśli zginę w górach, to znaczy, że tak miało być”.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Marta Frej, autorka muralu, Adam Wąsiewicz, dyrektor BGŻ BNP Paribas na region wrocławski oraz krewni Wandy Rutkiewicz.

Akcja „Kobiety na mury” zorganizowana została przez „Wysokie Obcasy”.
Urząd Miejski Wrocławia jest partnerem akcji.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPoradnik prezentowy: najlepsze książki o Wrocławiu [RANKING]
Następny artykułWrocławski sposób na tańsze zakupy przez Internet. Poznaj te triki i narzędzia!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.