Nowa uchwała Rady Miejskiej dotycząca stref płatnego parkowania wejdzie w życie już 5 września 2019 roku. Co oznacza dla mieszkańców? Przede wszystkim droższe postoje, wyższe abonamenty i większe kary za brak opłat. 

 

Koniec z postojem za złotówkę

Od 2010 roku we Wrocławiu obowiązywały preferencyjne stawki opłaty za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania we Wrocławiu. Koszt zaparkowania wynosił 0,50 zł za pierwsze 20 minut postoju oraz 0,50 zł za drugie 20 minut postoju.

 Intencją Rady Miasta było  zachęcenie użytkowników do krótkotrwałych postojów na obszarach, gdzie miejsc postojowych jest niewiele, a tym samym do zwiększenia rotacji pojazdów. Jak wykazały jednak analizy opłat – preferencyjne stawki przyczyniły się do rozwinięcia cwaniactwa kierowców, którzy korzystali z nich wielokrotnie, płacąc tym samym dużo mniej, niż zakładano. Przykładowo wysokość opłaty za 9-godzinny postój w strefie A zgodnie ze uchwałą z 2010 roku powinna wynosić 28,90 zł. Przy wielokrotnym przedłużaniu opłaty za postój, stosując preferencyjną stawkę 1 zł za 40 minut postoju, opłata za 9-godzinny postój wyniesie 13,50 zł. Według obliczeń Rady Miasta stosowanie powyższej praktyki powoduje obniżenie wpływów do budżetu o ok. 100 tys. zł rocznie. 

Dlatego od 5 września postój w strefie A i B będzie wynosić 3 złote, a w strefie C 2 zł za godzinę. 

Abonamenty 

Uchwała wpływa również na abonamenty. Od 5 września osoba zameldowana w strefie płatnego parkowania, będzie mogła zaparkować wyłącznie trzy samochody. Każdy kolejny będzie kosztować ją więcej. Przykładowo w podstrefie miejsca zamieszkania I – IX za abonament typu „I” dla pierwszego samochodu zapłacimy 10 zł, drugiego 20 zł, a trzeciego aż 100 zł miesięcznie.

Kary

Dotychczas kierowcy nie musieli zanadto obawiać się mandatów. Za nieuiszczenie opłaty trzeba było zapłacić 50 zł, a za przekroczenie czasu 30 zł. Wiele osób wolało nie płacić za parking bo i tak kary były tak śmiesznie niskie, że bardziej opłacało się zapłacić w ciągu miesiąca kilka kar niż regularnie opłacać parking.

Kwoty za nieopłacenie parkingu wzrosną nawet czterokrotnie. I tak, za nie posiadanie biletu parkingowego kara będzie wynosić 200 zł, a za przekroczenie czasu parkowania 80 zł. Zmniejszenie tej kwoty może nastąpić, jeżeli kierowca ureguluje opłatę w terminie 7 dni od daty wystawienia zawiadomienia – wtedy kara będzie mniejsza o 50%.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułПрактичний порадник для іноземця у Вроцлаві, [РОБОТА, ЖИТЛО, ГРОМАДСЬКИЙ ТРАНСПОРТ, ВИВЧЕННЯ МОВИ]
Następny artykułDyspozytor MPK odnalazł zaginionego 9-latka