Wrocław bez smogu to priorytet miasta, dlatego realizowany jest największy w Polsce program wsparcia mieszkańców w wymianie źródeł ogrzewania. To  ostatni rok z maksymalnym dofinansowaniem, z programu KAWKA plus i na każdym kroku UM będzie o tym przypominać mieszkańcom Wrocławia. 

Na ulicach pojawią się tramwaje i autobusy z logo Zmień Piec, przypominające o konieczności wymiany pieca. Niezbędne informacje publikowane są w biuletynie, na stronie zmienpiec.pl, dociera się też do mieszkańców bezpośrednio. Zarządcy pukają do drzwi mieszkańców, wysyłane są spersonalizowane listy do najemców komunalnych,  w których można znaleźć informację o wsparciu od miasta, ale też numery telefonów do pracowników, którzy pomogą w formalnościach.

Rok temu, gdy rozpoczynano Akcję Zmień Piec, do wymiany były piece w 18.000 tysiącach lokali,  te najgorsze – pozaklasowe, I i II klasy.

„Poprawa jakości powietrza we Wrocławiu to nasza wspólna sprawa. Dajemy mieszkańcom najlepszy w Polsce program wsparcia w wymianie pieców, pomoc naszych pracowników, ulgi w czynszu i dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Ale też przypominamy, że od 2024 roku palenie w piecach najgorszej jakości będzie karane, zgodnie z Uchwałą Antysmogową” – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W 2020 roku zlikwidowano 1800 pieców. (W ramach KAWKI plus -1400 palenisk, 400 pieców wymieniliśmy jako gmina w komunalnych kamienicach) Pozostało 16 200 pieców.

„Nasz cel to przyłączenie do sieci 115 budynków komunalnych, likwidacja 1400 pieców w zasobie komunalnym. Zakładamy, że do KAWKI wpłynie 2 tys. wniosków (tysiąc od najemców komunalnych, tysiąc od prywatnych). W sumie w 2021 z mapy miasta powinno zniknąć 3,5 tys. kopciuchów” – podkreślał Rafał Guzowski, Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania.  

Na stronie zmienpiec.pl, w zakładce najemca komunalny, mieszkańcy mogą znaleźć mapę podłączeń. Wystarczy wpisać tam adres i sprawdzić, który budynek zostanie przyłączony do sieci.

Przeszkoliliśmy 50 firm instalacyjnych, które wymieniają ogrzewanie, biorąc na siebie rozliczenie z programem KAWKA plus i wymianę bez wkładu własnego. W tym roku przeszkolimy kolejne firmy. Nabór wniosków do KAWKi jest w trybie ciągłym od jesieni ub. roku i to się sprawdza bo wnioski od mieszkańców wpływają przez całą zimę. Pamiętajmy, że czas na realizację umowy może wynieść nawet pół roku” – mówiła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Dla mieszkańców Wrocławia uruchomiona została także specjalną infolinię, dyżurująca od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 18. Przeznaczona jest dla wszystkich osób zainteresowanych wymianą ogrzewania i otrzymania wsparcia finansowego na ten cel.

Każdy kto złoży kompletny wniosek do 31.12.2021 otrzyma maksymalne dofinansowanie. Potem wsparcie od miasta będzie mniejsze:

·        2021 rok – do 15 000 zł
·        2022 rok – do 12 000 zł
·        2023 rok – do 10 000 zł
·        2024 rok – do  8 000 zł

Przy założeniu, że w tym roku wpłynie do KAWKI plus 2 tys. wniosków – koszt szacunkowy programu to 30 mln zł. Zrealizujemy wszystkie, kompletne wnioski, które wpłyną w terminie.
Przyłączenie do sieci ciepłowniczej 115 budynków komunalnych to koszt 50 mln zł.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane