Wrocław bez smogu to priorytet miasta, dlatego realizowany jest największy w Polsce program wsparcia mieszkańców w wymianie źródeł ogrzewania. To  ostatni rok z maksymalnym dofinansowaniem, z programu KAWKA plus i na każdym kroku UM będzie o tym przypominać mieszkańcom Wrocławia. 

Na ulicach pojawią się tramwaje i autobusy z logo Zmień Piec, przypominające o konieczności wymiany pieca. Niezbędne informacje publikowane są w biuletynie, na stronie zmienpiec.pl, dociera się też do mieszkańców bezpośrednio. Zarządcy pukają do drzwi mieszkańców, wysyłane są spersonalizowane listy do najemców komunalnych,  w których można znaleźć informację o wsparciu od miasta, ale też numery telefonów do pracowników, którzy pomogą w formalnościach.

Rok temu, gdy rozpoczynano Akcję Zmień Piec, do wymiany były piece w 18.000 tysiącach lokali,  te najgorsze – pozaklasowe, I i II klasy.

„Poprawa jakości powietrza we Wrocławiu to nasza wspólna sprawa. Dajemy mieszkańcom najlepszy w Polsce program wsparcia w wymianie pieców, pomoc naszych pracowników, ulgi w czynszu i dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Ale też przypominamy, że od 2024 roku palenie w piecach najgorszej jakości będzie karane, zgodnie z Uchwałą Antysmogową” – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W 2020 roku zlikwidowano 1800 pieców. (W ramach KAWKI plus -1400 palenisk, 400 pieców wymieniliśmy jako gmina w komunalnych kamienicach) Pozostało 16 200 pieców.

„Nasz cel to przyłączenie do sieci 115 budynków komunalnych, likwidacja 1400 pieców w zasobie komunalnym. Zakładamy, że do KAWKI wpłynie 2 tys. wniosków (tysiąc od najemców komunalnych, tysiąc od prywatnych). W sumie w 2021 z mapy miasta powinno zniknąć 3,5 tys. kopciuchów” – podkreślał Rafał Guzowski, Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania.  

Na stronie zmienpiec.pl, w zakładce najemca komunalny, mieszkańcy mogą znaleźć mapę podłączeń. Wystarczy wpisać tam adres i sprawdzić, który budynek zostanie przyłączony do sieci.

Przeszkoliliśmy 50 firm instalacyjnych, które wymieniają ogrzewanie, biorąc na siebie rozliczenie z programem KAWKA plus i wymianę bez wkładu własnego. W tym roku przeszkolimy kolejne firmy. Nabór wniosków do KAWKi jest w trybie ciągłym od jesieni ub. roku i to się sprawdza bo wnioski od mieszkańców wpływają przez całą zimę. Pamiętajmy, że czas na realizację umowy może wynieść nawet pół roku” – mówiła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Dla mieszkańców Wrocławia uruchomiona została także specjalną infolinię, dyżurująca od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 18. Przeznaczona jest dla wszystkich osób zainteresowanych wymianą ogrzewania i otrzymania wsparcia finansowego na ten cel.

Każdy kto złoży kompletny wniosek do 31.12.2021 otrzyma maksymalne dofinansowanie. Potem wsparcie od miasta będzie mniejsze:

·        2021 rok – do 15 000 zł
·        2022 rok – do 12 000 zł
·        2023 rok – do 10 000 zł
·        2024 rok – do  8 000 zł

Przy założeniu, że w tym roku wpłynie do KAWKI plus 2 tys. wniosków – koszt szacunkowy programu to 30 mln zł. Zrealizujemy wszystkie, kompletne wnioski, które wpłyną w terminie.
Przyłączenie do sieci ciepłowniczej 115 budynków komunalnych to koszt 50 mln zł.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułBudowa Aquaparku na Brochowie idzie pełną parą. Kiedy otwarcie?
Następny artykułTego jeszcze nie było! Kino Nowe Horyzonty wprowadza wynajem sali kinowej na wyłączność i wypożyczy Xboxa! [CENNIK]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.