Budowa Aquaparku na Brochowie idzie pełną parą. Kiedy otwarcie?

0

20 stycznia, odbyło się uroczyste wmurowanie kapsuły czasu w fundamenty powstającego  Aquaparku przy ul. Polnej 10 we Wrocławiu. Prace budowlane, pomimo trudnego roku 2020, idą pełną parą i według zaplanowanego harmonogramu. Aquapark na Brochowie zostanie otwarty wiosną 2022 roku.

Inwestycję wykonuje konsorcjum firm Mosty Łódź i PPUH Transcom Sp. z o.o. Aquaparkiem na Brochowie będzie zarządzała spółka Wrocławski Park Wodny S.A. Koszt inwestycji szacowany jest na 35 milionów złotych netto.

Symbolicznego aktu wmurowania kapsuły czasu w fundamenty powstającego Aquaparku dokonał Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia: – Przede wszystkim cieszę się, że mimo pandemicznej ery udaje nam się realizować plany i pozbywać białych plam na mapie Wrocławia, gdy chodzi o infrastrukturę sportowo-rekreacyjną. W zeszłym tygodniu miałem przyjemność przebywać wraz z Państwem na terenie budowy hali do sportów walki i podnoszenia ciężarów przy ul. Racławickiej, gdzie postęp prac jest imponujący i gdzie będzie rezydował Śląsk Wrocław. Z kolei w przyszłym roku mamy się doczekać nowego domu dla lekkoatletów, czyli hali na Kłokoczycach, przy której stawianiu Wrocław partycypuje. A teraz wracamy na ul. Polną, by urozmaicić życie mieszkańców zamieszkujących Brochów i okolice. Najbliższego lata będzie tu jeszcze plac budowy, ale latem 2022 roku winien już służyć wrocławianom ekologiczny Aquapark z trzema basenami krytymi i jednym zewnętrznym – pod chmurką, a raczej pod słońcem. Będą też sale fitness, sala do jogi, sauny, mnóstwo terenów zielonych, plaża i parking samochodowo-rowerowy. To miejsce powinno tętnić życiem i być punktem spotkań lokalnej społeczności. Baza Wrocławia staje się coraz bardziej kompletna i to mnie ogromnie cieszy.

W kapsule czasu umieszczone zostały symbole, które mają przypominać współczesność. Znalazły się tam m.in.: bilety i karnet do Aquaparku, w  aktualnej cenie; maseczka ochronna – symbol pandemii COVID19; biuletyn miejski z aktualnościami z życia Wrocławia; czepek Aquaparku; list do mieszkańców napisany przez Prezydenta Jacka Sutryka oraz, ze względu na ogłoszony przez Sejm RP rok 2021 – „Rokiem Tadeusza Różewicza”, wiersz poety związanego z Wrocławiem.

– Najbardziej cieszy nas fakt, że pomimo trudnego roku 2020 udaje się realizować inwestycję bez przesunięć w czasie. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Jak widać, wykonaliśmy roboty ziemne i przyłączeniowe mediów. Została wylana płyta fundamentowa i rozpoczęło się stawianie ścian – mówi Grzegorz Kaliszczak, prezes Wrocławskiego Parku Wodnego S.A.

Przypomnijmy, że w miejscu powstania nowej inwestycji w latach 30. XX wieku funkcjonowało miejskie kąpielisko. Nowa inwestycja obejmie teren o powierzchni 18 tys. mkw., z czego prawie 13 tys. mkw. zajmie zieleń. Przy nowym obiekcie wykonawca zasadzi 35 drzew oraz prawie 600 mkw.  krzewów i traw.

Co znajdzie się w nowym obiekcie?

Nowy budynek to nie tylko basen, ale cały kompleks sportowo–rekreacyjny. Na pierwszym poziomie znajdą się cztery baseny wraz z infrastrukturą – szatniami, łazienkami, toaletami i punktem gastronomicznym. W strefie rekreacyjnej znajdzie się basen sportowy o wymiarach 25 x 14,5 m i głębokości od 1,3 – 1,8 m, basen do nauki pływania oraz basen z hydromasażem dla 12 osób i basen zewnętrzny.

Basen zewnętrzny będzie posiadał część brodzikową przeznaczoną dla najmłodszych klientów. Wymiary tej niecki to 25 x 20 m, a jej głębokość wynosi od 0,3 do 1,35 m. Czynny będzie sezonowo. Odwiedzający będą mogli również skorzystać z punktu gastronomicznego z ogródkiem barowym.

Przed Aquaparkiem powstanie parking o powierzchni 600 mkw.  z 5 miejscami dla osób z niepełnosprawnościami i 44 stojakami rowerowymi.

Na pierwszym piętrze budynku powstanie część sportowo – wypoczynkowa, czyli sale fitness oraz strefa saunarium. W strefie sportowej powstaną dwie sale fitness, o które zabiegali mieszkańcy Brochowa. W jednej z nich będą prowadzone zajęcia fitness, w drugiej – joga. Siłownia zewnętrzna, która aktualnie znajduje się na Polnej 10, zostanie przesunięta kilkanaście metrów dalej, tak aby nie kolidowała z budynkiem, ale była wciąż dostępna dla mieszkańców.

Na piętrze znajdzie się również strefa saunarium. W jej skład wchodzić będą dwie sauny fińskie oraz sauna parowa, dwa pokoje masażu i dodatkowe pomieszczenie do wypoczynku.

Stawiamy na innowacyjną technologię i ekologię

Wrocławski Park Wodny postawił na rozwiązania przyjazne środowisku. Obiekt będzie niskoemisyjny i zasilany zieloną energią. Przy okazji wytwarzania energii z gazu w celu m.in. ogrzewania wody w basenach, będzie produkował energię elektryczną. Na dachu budynku basenu zostanie zainstalowany system hybrydowych paneli słonecznych.

Obecna technologia i innowacyjne rozwiązania pozwalają nam zbudować obiekt unikatowy w skali kraju, a nawet świata. W podziemiach budynku znajdzie się zbiornik na wodę deszczową. Stamtąd woda trafi do zbiornika wody użytkowej. Następnie deszczówka będzie przefiltrowywana i używana do misek ustępowych oraz podlewania zieleni wokół inwestycji.

Obiekt będzie wykorzystywał tzw. „zieloną energię”. Dzięki technologii kogeneracji przy okazji wytwarzania energii z gazu na potrzeby ogrzewania wody w basenach czy wentylacji obiekt produkować będzie jednocześnie energię elektryczną.

W bryle budynku pojawi się również zielona ściana, która oprócz funkcji dekoracyjnej będzie oczyszczać powietrze wokół inwestycji oraz, co szczególnie istotne w upalne dni, obniżać temperaturę otoczenia – zapewnia Prezes PPUH Transcom – Władysław Sobiech

Otwarcie Aquaparku na Brochowie planowane jest na wiosnę 2022 roku.

Aquapark na Brochowie w liczbach:

Basen sportowy: (25×14,5×1,1,3-1,8 m o pow. lustra wody 363 mkw., z siedmioma torami szerokimi na 2 m),

Basen do nauki pływania (10×7,5×0,9 m pow. 75 mkw., z trzema torami o szerokości 2,75 m)

Jacuzzi na 12 osób

Brodzik (pow. 20,86 mkw., głęboki na 0,4 m, wyposażony w zjeżdżalnię i armatki wodne)

Basen rekreacyjny, zewnętrzny o pow. 475 mkw. będzie głęboki na 1,3 m, a w części brodzika na 0,4 m.

Strefa Saunarium: 2 sauny fińskie, łaźnia parowa, 2 pokoje do masażu

Strefa Fitness: siłownia i dwie sale fitness (w tym jedna do jogi)

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł50% mniej pasażerów skorzystało z FlixBusa w 2020 roku
Następny artykułOstatni rok z tak dużym wsparciem finansowym na wymianę starych kopciuchów!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.